Skocz do zawartości
Forum

Chimeryzm po przeszczepie szpiku


Gość Renia54

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie !! Mam pytanie do Pani doktor, bardzo prosze odpowiedzieć mi na nurtujace mnie pytanie. Syn jest po przeszczepie szpiku ponad rok, po miesiacu miał chimeryzmu 99% a po paru miesiącach juz 100%. Po roku czasu miał pobrany szpik i okazało się ze chimeryzmu ma mniej 98%, boje sie ,co to moze znaczyc ? i czy tak moze być ? . Bardzo prosze o odpowiedz. Dziękuję pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Co prawda nie jestem jeszcze lekarzem, ale studiuję medycynę. Chimeryzm to procent komórek dawcy, który znajduje się w szpiku biorcy. W krótkim czasie po transplantacji, w szpiku lub krwiobiegu pacjenta po przeszczepie szpiku, mogą być wykrywane jego własne komórki. Z jednej strony mogą to być komórki białaczkowe, które przetrwały procedurę intensywnego leczenia przed przeszczepem, co mogłoby wskazywać na istnienie u chorego tzw. choroby resztkowej.

Z drugiej jednak strony mogą to być komórki nienowotworowe, które utrzymują się w organizmie biorcy przez długi czas (np. tzw. długo żyjące limfocyty). Dlatego też mieszany chimeryzm może istnieć nawet do 2 lat po przeszczepie. U Pani syna procent chimeryzmu jest nadal wysoki. W takiej sytuacji wskazana jest uważna obserwacja i szybsze niż zalecane w sytuacji chimeryzmu 100% badanie powtórne. Najlepiej wykonać je mniej więcej za trzy miesiące.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...