Skocz do zawartości
Forum

Grupa krwi 0 Rh-


Gość paola22

Rekomendowane odpowiedzi

Faktycznie ,tak może być a ja byłam pewna ,że albo ten czynnik się ma lub się nie ma,

"gen na rh ma dwa allele, nazwijmy je
A- gen na czynnik rh dodatni (rh+) (dominujący)
a-gen na rh - (recesywny

człowiek na każdą cechę ma 2 geny. zasada jest taka, dominujący ujawinia się gdy jest choć jeden taki w gen w parze, lub oby dwa, a recesywny tylko jeśli obydwa są recesywne.
tak więc
AA- osoba o rh+
Aa (aA)- osoba o rh+
aa- osoba o rh- (homozygota recesywna czyli ty)

aby taka sytuacja jak u ciebie była możliwa twoi rodzice muszą być heterozygotami tzn mieć Aa, wtedy od każdego z nich masz małe "a" i sama możesz mieć aa

rodzice: Aa i Aa (obydwoje rh+)
ich gamety: A, a , A, a
możliwości dzieci: AA, Aa , aA, aa

piersza trójka to dzieci które będą rh+, oraz czwarta możliwość 25% szans że dziecko będzie rh-"

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

angela325
ka-wa
Grupa krwi 0 ,oczywiście,jak widać jest taka sama,ale czynnik RH też ma dziecko ,jeśli ma go obydwoje rodziców,czyli wszyscy muszą mieć RH+,

czytaj w necie na ten temat.

Czytam, nawet ze zrozumieniem i uczyłam się genetyki :)

Moja odpowiedź skierowana ,jak zwykle do autorki wątku,/szkoda ,że od razu nie wytłumaczyłaś tych zawiłości / okazała się mylna,jak widać człowiek całe życie się uczy:)
Najważniejsze ,że teraz mamy jasność,chociaż to pewnie rzadko się zdarza.

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

dziękuję Wam wszystkim za odpowiedzi i tak szczegółowe wyjaśnienia ;), ja jestem tą z 0Rh- :) więc załapałam się w 25% :), a mam pytanie, czy to dobrze że mam - czy lepsza jest krew z (jak ja to nazywam) plusikiem +. Za co odpowiada - a za co +?

Odnośnik do komentarza
Gość gość130914

a ja mam takie pytanie, u mojego noworodka nie została wpisana grupa krwi do książeczki zdrowia, pomimo, że widziałam jak na karcie wpisali grupę krwi pępowinowej 0RH-. W takim razie skoro wiedzą, jaką grupę ma krew pępowinowa, dlaczego nie wpisali tego do książki zdrowia noworodka? Czy może być tak, że ma on inną niż 0RH-? Czy krew pępowinowa może być inna od właściwej?

Odnośnik do komentarza

Krew jest jednakowa w całym organizmie ,ale może być wpisana do książeczki czyli pewna na 100% ,jeśli badanie zostanie powtórzone,bynajmniej ja tak miałam,

Co do krwi RH- ,to ja mogę napisać zgrubnie,bo na szczegółach się nie znam,to każda jest jednakowo dobra,
tylko jak masz RH- ,a w przyszłości będziesz miała dzieci z partnerem RH+,to przy drugim dziecku może nastąpić konflikt serologiczny.
http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/przed-ciaza/co-to-jest-konflikt-serologiczny_35339.ht

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

Co chodzi o grupę krwi Orh- mój mąż ją ma. Grupa ta jest dobra dla innych bo jak coś każdemu można ją podać, ale dla Ciebie jest już gorzej bo w razie czegoś Ty możesz dostać tylko Orh-.

Co chodzi o nie wpisanie. CHodzi o głupie przepisy. Mi ostatnio nie chcieli uznać zaświadczenia o mojej grupie krwi tylko dlatego że robiłam ją jak byłam panną i miałam inne nazwisko.

Kocha się nie za cokolwiek, ale pomimo wszystko kocha się za nic.

Odnośnik do komentarza

angela325

Co chodzi o nie wpisanie. CHodzi o głupie przepisy. Mi ostatnio nie chcieli uznać zaświadczenia o mojej grupie krwi tylko dlatego że robiłam ją jak byłam panną i miałam inne nazwisko.

Może miałaś tylko raz oznaczaną...,to nawet dobrze,że trzeba dwa razy robić to badanie,ważniejsze jest wyeliminowanie pomyłki,
jak byś okazała akt ślubu i miała odpowiednie zaświadczenie, chyba nie było by problemu.

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

Miałam normalnie robione w laboratorium, w luxmedzie 1,5 roku wcześniej. Nie chodziło o oznaczenie tylko o NAZWISKO :) co jest dla mnie głupotą. Ale jakoś udało mi się przekonać lekarza, że przecież nazwisko nie ma znaczenia tylko PESEL, bo przecież się po ślubie nie zmienił :P W sumie to i tak by mnie nie kosztowało, bo kobieta w ciąży ma za darmo robioną grupę krwi.

Kocha się nie za cokolwiek, ale pomimo wszystko kocha się za nic.

Odnośnik do komentarza
Gość gość009988

angela325 ja miałam podobnie, jednak stwierdziłam, że skoro już raz płaciłam to nie będę wyrabiała kolejny raz. Ja robiłam w MEDYKU, poszłam w aktem zawarcia związku małż. i zmienili mi za darmo kartę. Ale też miałam problem bo oczywiście na krew karcie to nie ja :), a PESEL to niby ufoludka był. Czasami ręce opadają jak się rozmawia z tymi ludźmi ;)

Odnośnik do komentarza

Ja bym miała za darmo, no ale znowu się kuć :/ i tak tych badań na początku ciąży jest dużo. Suma summarum lekarz przekreślił na zaświadczeniu moje stare nazwisko i wpisał nowe, przy czym postawił swoją pieczątkę i się podpisał (chyba poczuł się lepiej tak robiąc :D).
Ale chyba zrobię tak jak piszesz. Pójdę i poproszę o wydanie nowego zaświadczenia, bo takie pokreślone średnio wygląda :)

Kocha się nie za cokolwiek, ale pomimo wszystko kocha się za nic.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...