Skocz do zawartości
Forum

Maść na szczelinę odbytu


fly888

Rekomendowane odpowiedzi

Mam maść robioną na szczelinę odbytu- Nitrocard 30,0 i Vaselinum album 100,0. W aptece przestrzegali mnie że to bardzo silna maść i żeby uważać. Użyłam tylko dwa razy, za każdym razem kończyło się to tak samo- piekło w odbycie (w środku i na zewnątrz), pulsujący ból głowy (czułam jakby żyły na głowie miały mi zaraz pęknąć), przyspieszony rytm serca, za wysokie ciśnienie (przypuszczalnie około 200 bo nie mogłam się z łóżka ruszyć ani nie byłam w stanie zawołać pomocy, myślałam że umieram). Ok. 50-60 minut po aplikacji maści gdzie czułam się źle ale znacznie lepiej i mogłam wyjść z łóżka ciśnienie wynosiło 154/76 i puls 74. Postanowiłam że koniec z tą maścią. Nadal cierpię i mam krwotoki z odbytu ból, świąd ale dodatkowo strasznie mnie boli głowa, pulsujący ból (biorę apap, mam też ibuprom max ale nie można przy krwawieniach). Maść aplikowałam w pt wieczorem i w sob rano. Czy to może być wina maści te bóle głowy teraz. Dodam też że pobolewa mnie brzuch i czasami chce mi się wymiotować i mi się odbija, szczególnie wieczorem. Ponadto wczoraj kilka razy zakręciło mi się w głowie i dziś raz też. Mam popołudniu wizytę u lekarza rodzinnego i pokaże te maść i powiem co mi dolega. Pani gastro jest niestety dojezdna i muszę czekać aż będzie u nas kolejny raz, pewnie jakoś za kilka dni. Czy miał ktoś kiedyś podobnie po takiej robionej maści? MARTWIĘ SIĘ :(

Odnośnik do komentarza

słyszałam kiedyś, o takim przypadku. Moja koleżanka mi opowiadała (jest farmaceutką), że kiedys przyszła do niej kobieta, która miała zapisaną bardzo silną masc chyba podajze na odbyt takze i tez po tym az mdlała. Nie mogla tego uzywac. Dlatego koniecznie pokaz ta masc rodzinnemu a wlasciwie jej skład.

Odnośnik do komentarza

Ból i krwawienie występują prawie zawsze w początkowej fazie choroby gdy mamy do czynienia ze szczeliną ostrą (świeżą). Objawy są najdotkliwsze w pierwszych dniach choroby, potem ulegają złagodzeniu, ale również później mogą być odczuwalne w czasie oddawania stolca.

Z tego względu chory udaje się do toalety niechętnie, czasami wstrzymuje oddawanie stolca, odkłada je na później obawiając się bólu. To powoduje dłuższe przebywanie stolca w odbytnicy, przez co staje się on bardziej twardy i gruby. Powstają zaparcia. W końcu dochodzi do momentu defekacji - twardy gruby stolec z trudem przeciska się przez wąski kanał ponawiając uraz, rozciąga brzegi ranki i rozchyla je. Ranka jest ruchoma: nie tylko przy oddawaniu stolca, ale przy siadaniu, wstawaniu, chodzeniu - rusza się cały odbyt i ranka na jego brzegu. Nie pozwala to na zrośnięcie się jej brzegów czyli wygojenie szczeliny odbytu. W miarę upływu czasu (kolejne dni, tygodnie) sama ranka i odczyn zapalny wokół niej powodują drażnienie mięśnia zwieracza odbytu. Brzegi rany oddalają się od siebie, grubieją, stają się nacieczone zapalnie. Ranka staje się coraz szersza i coraz głębsza. W jej głębi zaczynają być widoczne włókna mięśnia zwieracza wewnętrznego odbytu. Jest on drażniony przez szczelinę odbytu i odruchowo kurczy się (niezależnie od naszej woli). Nie możemy tego mięśnia rozluźnić nawet w łazience przy oddawaniu stolca. Wobec tego odbyt staje się coraz ciaśniejszy, węższy, stolec z coraz większym trudem przechodzi przez odbyt, nasza ranka - szczelina jest „tłamszona” z coraz większą siłą. Powstają zaparcia, stolce są twarde, mięsień zwieracz kurczy się i zacieśnia coraz bardziej. Wszystko to nie pozwala wygoić się naszej szczelinie. Staje się ona szczeliną nie ostrą, ale przewlekłą (starą).

Z czasem objawy i dolegliwości stają się znośne, a chory się do nich przyzwyczaja. Zazwyczaj ulegają nasileniu okresowo. Ale niewygojona rana pozostaje, pozostaje skurcz zwieracza. Rana przerasta i tworzy się tzw. zespół szczeliny odbytu. Z przodu rany (na zewnątrz szczeliny) tworzy się guzek zwany pseudopolipem, natomiast od środka (od wewnątrz) tworzy się drugi - przerosła brodawka odbytu.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...