Skocz do zawartości
Forum

Wymawianie głoski R


Gość amelia_99

Rekomendowane odpowiedzi

Gość amelia_99

Witam, mam 22 lata i od jakiegoś miesiąca uczę się mówić. Nawet mi to wychodzi.Mrugnięcie. Jednak niestety, ale od jakiś 2 tygoni mam problem, a mianowicie taki, że przy próbie wymowy słów, np. DRabina, Tramwaj, BRat, KRowa, język próuje mi wysć przed zęby-dokładnie w momecie wymawiania DR, TR, KR, BR. Nie wiem czemu ta się dzieje, czasami przez kilka sekund siedzę i próbuję go ustawić, a on rzuca się przed zęby. Jak myślicie?

Odnośnik do komentarza
Gość Liliputka

czasami tak bywa, w końcu się uczysz, nie od razu kraków zbudowano. Musisz zbroić się z cierpliwość i cały czas próbować. W necie jest sporo ćwiczeń na głoskę R. Może zanim zaczniesz wymawiać całe wyrazy popracuj nad ogładą pracą języka... np maluj językiem sufit - ruch do przodu do wału zębów potem do tyłu i tak w kółko, potem prawo lewo, powolne dotykanie czubkiem językiem podniebienia. I taką rozgrzewkę prowadź przed ćwiczeniami na konkretnych słówkach. Może to pomoże

Odnośnik do komentarza
Gość amelia_99

Ja wiem, że samo nauczenie się nic nie daje, bo jeszcze żmudna praca...Tylko zdziwiło mnie to, że na początku było dobrze, wsystko szlo jak należy, a tu takie coś-nagle. Może język się przetrenował?
Ćwiczyć zamierzam dalej. Ćwiczę raz dziennie ok. 1,5 h. Może powinnam 2 razy po pół h?

Odnośnik do komentarza
Gość amelia_99

Wykonuję takie ćwiczenia. Najbardziej mnie męczy ta niechęć języka do siedzenia za zębami jak próbuję wymówić. Język wtedy cały lata i jest to bardzo meczące Wszystko szło idealnie i nie wiem skąd to.

Odnośnik do komentarza
Gość amelia_99

W dziąsłowym D język jest po środku podniebienia, tak?Nie zaraz za zębami. Tylko czemu język nie chce siedzieć tam gdzie powinien przy wymowie DR. Na początku problem był z TR, potem z DR a teraz juz nawet z KR i GR i ze zwykłym R.

Odnośnik do komentarza
Gość amelia_99

Obawiam się, że przez to nigdy nie nauczę się porządnie. Na wizyte log mogę iśc dopiero za miesiąc.
A już od wczoraj jak się skupię to potrafię zrobić długie rrrrrrrrrrrrrrrr, drrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. Tylko to wychodzi od wielkiego dzwonu jak juz ten język siedz za zębami.
Może źle ćwiczyłam, może za szybko.

Odnośnik do komentarza
Gość amelia_99

R wymawia się w miejscu gdzie D dziąsłowe czy bliżej zębów?
Nie rozumiem czemu przez większośc czasu było dobrze, język nie "latał", a teraz nagle taki zwrot. Może źle ćwiczyłam. Tak się zdarza?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...