Skocz do zawartości
Forum

Białe kropeczki wokół skrzydełek nosa


Gość teczowy_oo

Rekomendowane odpowiedzi

~teczowy_22

według mnie są to białe krostki, takie malutkie, jedna obok drugiej, widać je najbardziej jak naciągnę skórę; wiem, że nie powinienem tego robić ale gdy próbuje je wycisnąć to wychodzi z nich coś białego, jednak po kilku dniach znowu się pojawiają

Zmiany, które opisujesz to zaskórniki zamknięte. Jest to twór skóry składający się z sebum i nieprawidłowo rogowaciejących komórek naskórka. Zmiany te można usuwać mechanicznie. Można to również robić za pomocą profesjonalnych zabiegów kosmetycznych, takich jak mikrodermabrazja oraz peelingi chemiczne. Wtedy okres odnowy tych zmian znacząco się wydłuża.

Niestety nie możemy na stałe usunąć zaskórników. Odnawiają się one, gdyż w momencie opróżnienia ujścia mieszka włosowego z zalegającej tam treści, do skóry dochodzi sygnał, że konieczne jest wzmożenie produkcji sebum. Na skutek tego zaskórniki ponownie się odnawiają.

Odnośnik do komentarza

~teczowy_22
moge jeszcze dodac , ze w miejscu wystepowania opisanych przeze mnie bialych kropeczek, skora jest zaczerwieniona

W przypadku zaskórników zamkniętych zwiększa się ryzyko wystąpienia stanów zapalnych. Dzieje się tak ponieważ w obrębie zaczopowanego mieszka włosowego (potocznie zwanego porem) dochodzi do utworzenia środowiska beztlenowego, które sprzyja rozwojowi bakterii Propionibacterium acnes, która jest odpowiedzialna za powstawanie stanów zapalnych oraz zmian trądzikowych. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja, aby nie dopuścić do rozwoju zmian trądzikowych.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...