Skocz do zawartości
Forum

Usuwanie tatuażu


Gość Pieseczka

Rekomendowane odpowiedzi

no niestety usuwanie jest bolesne. Idź do dobrego tatuażysty i zapytaj się go czy nie można czegoś z tym zrobić. Czasem da się przerobić albo zakryć tatuaż. TYlko uażaj aby nie byłó takiej wpadki jak u Majdana który Dodę zakrył Indianinem. Tylko że Doda nadal się przebija;p

Somewhere over the rainbow
Skies are blue
And the dreams that you dare to dream
Really do come true

Odnośnik do komentarza

Istnieją metody, które umożliwiają usunięcie tatuażu. Jedną z nich jest laser.

Za jego pomocą można usunąć nawet te większe tatuaże. Metoda ta jest stosunkowo bolesna, ale jeśli przetrwaliśmy "tatuowanie" ciała to przetrwamy również laserowe usuwanie tatuażu. Warto jednak wiedzieć, że po zabiegu usuwania tatuażu zawsze zostaje jakiś ślad :/.

Na temat skuteczności działania lasera i efektów jego działania na dany tatuaż wypowiada się dermatolog - osoba, która specjalizuje się w tego rodzaju zabiegach i ma doświadczenie. Po wizycie sama Pani zdecyduje czy lepiej usunąć laserem tatuaż czy też zamaskować go za pomocą innego wzoru.

Istnieje również inna metoda usuwania tatuaży, tj. salabrazja.

Przestrzegam jednak przed wykonywaniem tego zabiegu, gdyż grozi on powstaniem bardzo nieestetycznej blizny.

Odnośnik do komentarza

Ja usuwałam tatuaż w stołecznym Elite. Nie był to zabieg ani szczególnie bolesny ani drogi (zapłaciłam drugie tyle co za tatuaż w sumie), ale przede wszystkim - skuteczny. Także teraz powiedzenie 'przemyśl kilka razy, bo tatuaż jest na zawsze' trochę stracił na aktualności ;)

Odnośnik do komentarza

xSandra
słyszałam ze slad mimo wszystko trochę zostaje. Ja jakbym miala robic to w miejscu, które moge zakryc i bardziej neutralny nic zwiazanego z miloscia itp bo to przeciez moze sie skonczyc (niestety )

Może być widoczny ślad. Co więcej, zabieg laserowego usuwania tatuażu jest bardzo bolesny i większość osób, które się na niego decyduje twierdzi, że ból jest silniejszy niż w trakcie wykonywania tatuażu. Poza tym, niekiedy w miejscu poddanemu redukcji tatuażu może powstać bliznowiec :/

Odnośnik do komentarza
Gość Jowitka Złota

3 lata temu zrobiłam tatuaż, którego już nie chcę i chyba jest w końcu nadzieja i dla mnie. Słyszałam, że w Polsce będzie można w końcu skorzystać z lasera Picosure. To podobno najskuteczniejsza metoda na świecie :) Ten laser jest póki co dostępny tylko w 1 miejscu - w beautymed w Warszawie. Mnie póki co nie stać, ale chyba już zaczynam oszczędzać.

Odnośnik do komentarza

Gabii
Moja siostra miała mały tatuaż z inicjałami chłopaka z którym teraz juz nie jest (głupota jakich mało) tatuaż został usunięty w całości w centrum laseroterapii

Niestety tatuowanie imion chłopaków jest wysoce ryzykowne. Na szczęście można zredukować tatuaż laserem, także istnieje wyjście z tej sytuacji ;)

Odnośnik do komentarza
Gość E.Thomsen

NIEBEZPIECZENSTWA USUWANIA TATUAŻY LASEREM

Opis metody

Najbardziej powszechna obecnie praktyka usuwania tatuaży wiąże się z zastosowaniem laserów. Skoncentrowane wiązki światłą kierowane na skórę w ułamkach sekund rozbijają tusz na mniejsze drobinki, nienaruszając przy tym tkanki. Dzieje się tak, ponieważ światło o wysokim ładunku energetycznym (odpowiadacym swoim widmem zakresowi pochłaniania naświetlanego obszaru) wywołuje efekt eksplozji w pigmencie. Wysoka energia podgrzewa tusz do temperatury 900 stopni Celsjusza przez bardzo krótką chwilę, powodując jego wybuch. Powstałe drobne fragmenty są albo wepchnięte w głębsze warstwy skóry a następnie wchłonięte przez system limfatyczny, albo pozostają w skórze, ale ze względu na swój mniejszy rozmiar stają się mniej widoczne – przynajmniej do czasu następnego zabiegu, gdy to ponownie wybuchają pod działaniem lasera i stają się jeszcze mniejsze.

Przez kilka dekad, opracowane lasery różnych rodzajów, każdy z innymi, charakterystycznymi cechami. Wiele typów laserów używa się w leczeniu niedoskonałości skóry, takich jak pajączki, znamiona, zmiany w pigmentacji, plamy wątrobowe i usuwanie owłosienia. Nie każdy laser stosowany w dermatologii będzie właściwym przy usuwaniu tatuaży. Mimo, że długość fali świetlnej w starszych urządzeniach (np. lasery argonowe, rubinowe, i lasery CO2) pozwalała na usuwanie niewielkiej liczny barw, obecnie dominującym wyborem lasera do zabiegów jest laser YAG Q-switched (pulsujący laser na bazie granatu itrowo-aluminiowego), występujący w kilku wersjach, np. Erbium, Alexandrite i Pico.

W celu wyjaśnienia pojęć często błędnie używanych, podajemy krótkie wyjaśnienie. YAG jest skrótem dla laseru na bazie granatu itrowo-aluminiowego z domieszką neodymu. Neodym to pierwiastek o symbolu chemicznym Nd, który jest pierwiastkiem ziem rzadkich. Laser YAG jest laserem półprzewodnikowym, który wykorzystuje kryształ neodymu do wytwarzania światła o długości fali 1064 nanometrów. Ta długość fali jest niezbędna do zapewnienia absorpcji światła przez tusz i wywołania jego eksplozji. Przy długości fali 1064 nm, naświetlany jest tusz czarny; przy 534 nm – tusz czerwony, a przy 694 nm – zielony i niebieski. Określenie „Q-switched” odnosi się do możliwości skrócenia długości fali świetlnej lasera sposobem mechanicznym w celu naświetlenia barwników o niższej długości fali, co wywołuje ich oscylacje i ostateczną eksplozję. Technologia IPL (Intense Pulsed Light – intensywne impulsy świetlne) w lampach, która jest głównie stosowana przez personel niemedyczny, nie wiąże się z użyciem lasera, chociaż jest porównywalna w swej skuteczności, oraz zagrożeniach i efektach ubocznych związanych z jej zastosowaniem. Stosuje się ją najczęściej do usuwania owłosienia. (1)

Ocena

Lasery nadają się jedynie częściowo do usuwania tatuaży i wymagają lat doświadczenia i wysoko-wyspecjalizowanej wiedzy. By osiągnąć udane leczenie, należy zrównoważyć działanie licznych parametrów urządzenia.

• Operator musi rozpoznać dokładną długość fali świetlnej naświetlanego koloru, używając wyłącznie nieuzbrojonego oka, oraz nastawić urządzenie na taką częstotliwość (pod warunkiem, wszakże, że laser jest w stanie zapewnić światło o takiej częstotliwości – w przeciwnym razie, musi zostać użyte zupełnie inne urządzenie). Jeśli operator nie zrobi tego, bądź zrobi to nieprawidłowo, jedynym skutkiem będzie niebezpieczne rozgrzanie skóry; spoczywający w skórze tusz nie ulegnie zniszczeniu pomimo potencjalnie dramatycznych skutków ubocznych. Często jest niezwykle trudno dobrać długość fali świetlnej ze względu na stosowanie wymieszanych tuszy, bądź wielu składników w pojedynczym tuszu (np. sam szkarłat może zawierać od 50 do 60 różnych substancji), lub ze względu na obecność tuszy nałożonych na powierzchniowo, bądź skomplikowanych wzorów. Wszystkie te kwestie wymagają bogatego doświadczenia w identyfikowaniu i wyborze odpowiedniej częstotliwości światła.
• Operator musi być w stanie ocenić głębokość tatuażu używając technik nieinwazyjnych, wizualnie. Jest to niełatwe z wielu powodów, np. dlatego, że tusz może gromadzić się w wielu warstwach skóry, w różnych skupiskach w każdej z warstw. Tusze do tatuażu można znaleźć w warstwach komórkowych skóry właściwej, na głębokości od poniżej 1mm do nawet 4mm. Operator musi więc
określić dokładne natężenie światła, wyrażane w watach na cm kwadratowy (W/cm2).

Tusz tatuażu w niejednorodnych skupiskach w komórkach

• Kolejnym parametrem jest czas trwania każdego impulsu, mierzony w nanosekundach. Można go ustawiać w niektórych urządzeniach. Urządzenia nowoczesne, jak np. lasery Pico, mogą wytwarzać bardzo wysoką częstotliwość, co pozwala na rozbijanie nawet większych skupisk tuszu w zaledwie kilku sesjach zabiegowych. („Pico” odnosi się do częstotliwości: 1012 to trylionowa część sekundy; nano=109, albo miliardowa część sekundy).
• Co więcej, rozmiar stożka świetlnego (średnica promienia lasera) może również podlegać kontroli.
• Niektóre barwniki tatuaży, np. tlenek żelaza (kolory czarny i brązowy), albo ditlenek tytanu (biały, różowy, pomarańczowy, czerwony i fioletowy) są używane w celu zwiększenia natężenia i stopnia pokrycia tatuażu. Barwniki te mogą z trudnością być usunięte jedynie przy zastosowaniu lasera, a i to nie jest pewne (3).
Najlepsze efekty uzyskuje się przy usuwaniu zabarwienia czarnego, a najgorszy (bądź żaden) efekt to usuwanie tuszu żółtego. Tatuaże wielokolorowe stanowią największą trudność. Często nikt nie wie jakie tusze były używane ani z jakich substancji się składają (2).
Ilość zabiegów może być różna w zależności od ilości i jakości pigmentów oraz głębokości na jakiej zlokalizowany jest tusz tatuażu. (3)

Niezamierzone skutki uboczne zabiegów laserowych

• Zabiegi laserowe mogą wywoływać zaczerwienienie skóry, czasem bolesne, oraz powodować powstawanie pęcherzy i skrzepów.
• W pewnych okolicznościach może dojść do znacznego oszpecenia bliznami.

Oszpecenie keloidalne (bliznowcem) powstałe w wyniku zabiegu zabiegu laserowego pokrywa cały tatuaż (4)

• Niekiedy tusz w tatuażu może ulec zmianie w ciemniejszy pigment, który jest niemożliwy do laserowego usunięcia.
• Mogą również wystąpić zaburzenia pigmentacji; są one zazwyczaj tymczasowe, ale mogą być również trwałe.

Zmiana zabarwienia i zaburzenia pigmentacji, nawet ból po zabiegach laserowych; po prawej zbliżenie (5)
• Niektóre choroby skórne (np. opryszczka i trądzik) mogą zostać wywołane, bądź zaostrzone przez zastosowanie laserów. Ponadto, nie można wykluczyć możliwości reakcji alergicznej, związanej z obecnością zanieczyszczeń w tuszach. Mogą również występować infekcje, bądź ziarnice ciał obcych (6)(7).
• Te reakcje alergiczne mogą nawet sięgać alergicznego szoku septycznego w pojedynczych przypadkach (8)
• Bardzo wysoki odsetek terapii laserowych nie zostaje ukończony ze względu na brak poprawy po szóstej sesji (bądź, najpóźniej, po sesji dziesiątej). Powodami mogą być: niemożliwość wywabienia danego koloru laserem, niedostępność lasera właściwego dla danej długości fali świetlnej, rozbite cząstki przemieściły się w głębsze warstwy skóry właściwej, lub nawet do tkanki podskórnej (tkanka tłuszczowa), poza zasięgiem działania lasera, pozostając widoczne jedynie jako zaciemnienia, które mogą być usunięte jedynie w sposób chirurgiczny.

Fot. 1: Rezultat końcowy po 10 zabiegach laserowych
Fot. 2: Rezultat końcowy po 19 zabiegach laserowych
Fot. 3: Rezultat końcowy po ponad 20 zabiegach laserowych
Źródło (9)

• Jak dotąd niewyjaśnionym skutkiem ubocznym jest silne swędzenie, zazwyczaj łącznie z obrzmieniem. Jest nadal niejasnym czy jest to reakcją alergiczną. (7)
• Po rozbiciu kryształków pigmentacji w czasie usuwania laserowego, i uwolnieniu nowych składników, mogą również występować reakcje alergiczne i odpornościowe wobec ciał obcych. Rozbijanie barwników azowych może wywoływać formowanie się rakotwórczych aminów aromatycznych. Pigmenty, produkty ich rozkładu i zanieczyszczenia następnie poruszają się po całym organizmie przez układ krwionośny, i można je wykryć w węzłach chłonnych, śledzionie i wątrobie (10).
• Blizny są zwykle następstwem niewłaściwego użycia lasera, np. w przypadku błędnego nastawienia głębokości, uwalniają zbyt duże ilości energii i tatuaż nie exploduje lecz rozpuszcza się, powodując pękanie skóry i silne krwawienia i wskutek nich – blizny. Jest to bardzo bolesne, nawet po wielu sesjach, a tatuaż nie chce zniknąć (11).
• Mimo, że nano-cząsteczki w produktach kosmetycznych są w dużej mierze zakazane, niektóre, tzw. lasery innowacyjne, np. Pico Sure Laser, powodują powstawanie dużej ilości takich cząsteczek poprzez niszczenie ogromnych cząsteczek tuszu i rozprzestrzenianie ich po całym organizmie. Jest to niepojęte, ponieważ nano-cząsteczki tuszu są z pewnością znacznie bardziej niebezpieczne dla zdrowia niż jakiekolwiek produkty kosmetyczne.

Ryzyko a zysk

Do całkowitego usunięcia standardowego tatuażu dochodzi w około połowie terapii. W ok. 30% pozostają resztki, tj. zaciemnienie po tatuażu pozostaje słabo widoczne (12)

Mimo, że dochodzi do udanych usunięć tatuaży przy użyciu laserów, często tusz nie znika całkowicie nawet po licznych sesjach zabiegowych. Pozostają natomiast zaciemnienia po tatuażach, których usunięcie jest niemożliwe przy zastosowaniu innych znanych metod. Niemal wszystkie źródła naukowe zalecają przeprowadzanie zabiegów laserowych wyłącznie przez wysoce wyspecjalizowanych i doświadczonych dermatologów, posiadających bogate doświadczenie w pracy z urządzeniami laserowymi, oraz takimi, którzy posiadają dogłębne doświadczenie kliniczne w laserowym usuwaniu tatuaży. (13)

Dr Erich Kasten z Uniwersytetu w Getyndze podsumowuje relację ryzyko-zysk zabiegów laserowych w sposób następujący: „Po pierwsze, nie wiemy co zawiera tusz; po drugie, nie wiemy co się stanie z każdym ze składników w tuszu po zadziałaniu nań laserem.” Po trzecie, nikt nie wie w jakie miejsca organizmu przemieszczą się rozbite pigmenty i jakie wywołają skutki. „Wszystko to oznacza, że nie mamy pojęcia o możliwych skutkach ubocznych bądź wynikających zaburzeniach.” (14)

Tusz tatuażu w węzłach chłonnych. Zabiegi laserowe nie usuwają barwników tatuażu; są one rozbijane na mniejsze cząstki. Przemieszczają się one naczyniami krwionośnymi do węzłów chłonnych, wątroby i śledziony i tam się gromadzą. Nie opuszczają one organizmu, lecz narastają wokół organów (15)

(1) Deutsche Dermatologische Lasergesellschaft e.V., www.ddl.de)
( 2 ) „Vorsicht vor Vielfarbigen Tattoos“ sl Biedersteiner Kolloquium „Haut und Allergie“, München, 2006 zitiert aus ÄP DermatologieAllergologie 1/2006 S 11-12
( 3 ) Farbverstärker in Tätowiertinte
( 4) Australien: „Widened and Hypertrophic Scar Healing Treatment & Management“ Author: Bradon J Wilhelmi, MD; Chief Editor: Joseph A Molnar, MD, PhD, FACS
( 5 ) Skinial Kundendatenbank, 445-2013
( 6) miomediChirurgie 8.7.2012
( 7 ) Dr. rer. nat. Wolfgang Bäumler, Laserspezialist der Universitätsklinik Regensburg in ÄP DermatologieAllergologie 1/2006 S 11-12
(8) Dermatologin Dr. Alder, themenportal myNEWSdesk 2012
(9) Skinial Kundendatenbank 301-2012 / 597-2011 / 89-2012
(10) Kommentar u.a. vom Helmholtz Zentrum, München und mehreren Dermatologen via OnMedia.de
(11) Presseerklärung der PARA MEDIC UG in Gütersloh vom 2.4.2012 – Einem Produzent von Lasergeräten

Odnośnik do komentarza
Gość Dominik 123

Polecam nowy w naszym kraju laser PicoSure. Słyszałem, że to najskuteczniejsza metoda na świecie, ale przed zabiegiem myślałem, że to pewnie zbyt prestiżowe wyróżnienie. Po serii zabiegów stwierdzam, że jest w tym sporo prawdy, bo efekty są naprawdę super. Polecam!

Odnośnik do komentarza
Gość marianaef

Mojego przerobić sie nie da, poza tym nie podoba mi się miejsce w którym go zrobiłam, jeżeli da się to usunąć to nie rozumiem w czym problem ... ryzko jest związane ze wszystkim...nawet wizyta u dentysty jest obarczona ryzykiem, cy tatuaż zniknie w całości to się dopiero okaże , umówiłam sie na wizytę w centrum laseroterapii, myślę że dzisiejsze metody i lasery nie przypominają tych sprzed kilku lat

Odnośnik do komentarza

Wyczytałam wyżej, że klinika Elite w Warszawie w 100% usuwa tatuaże. Są skuteczni, przyznaję. Kilka lat temu moja znajoma poznała chłopaka, który zawrócił jej w głowie. Wspólnie wybrali się do salonu i zrobili sobie taki sam wzór przy nadgarstku. Miłość się skończyła, a tatuaż został. W końcu zdecydowała się na jego usunięcie. Po dziarce nie ma ani śladu :)

Odnośnik do komentarza
Gość Karola2013

Witam, miałam wykonywane serie zabiegów usuwania tatuażu jednak pozostały po nich białe ślady tzn skóra stała się biała tam gdzie był barwnik, Pani powiedziała że moją skóra wróci do normalnego koloru. Moje pytanie brzmi czy mówiła prawdę , bo jestem już kilkanaście miesięcy po i nic się nie zmienia?Dzięki za odp.

Odnośnik do komentarza

Pieseczka, na temat możliwych metod umożliwiających usunięcie tatuażu poczytasz tutaj https://portal.abczdrowie.pl/metody-usuwania-tatuazu. Ja osobiście najbardziej polecam metodę laserową, gdyż można za jej pomocą skutecznie zlikwidować tatuaż. Oczywiście wcześniej lekarz musi go zobaczyć. Czarne tatuaże są zdecydowanie łatwiejsze do usunięcia.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...