Skocz do zawartości
Forum

Masaż tajski


Gość Piekna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Słyszałam że jest coś takiego jak masaż tajski, nic więcej jednak nie słyszałam a zaciekawiłam się ;)
mam więc pytania
1. Co to jest masaż tajski?
2. Na czym polega masaż tajski?
3. Jak wykonać masaż tajski?
no i chyba tyle ;)
Z góry dzięki za odpowiedź
Odnośnik do komentarza
Gość wizaz-woman
Oto co udało mi się znaleźć w internecie.
To pochodzi z kafeterii i napisał to ktoś kto oferuje kurs:

Masaż tajskipołączenie jogi, akupresury, masażu chińskiego - jakolwiek unikalny styl, uzywany tylko w Tajlandii. Wykonywany w ubraniu, na podłodze. Bardziej popularne w polsce jest shiatsu - które się opiera na masażu tajskim.

żadne spa w Polsce go nie oferuje i do tej pory jest tylko 6 tajskich terapeutów i jedna nauczycielka z Tajlandii (wszyscy w warszawie).

jest już kilkudziesięciu polskich terapeutów - ale dopiero świeżo wyszkolonych, na stopniu wprowadzającym.

nie jest to tani masaż - ale skuteczny, porównywalny z terapia manualna.

w Tajlandii jest wiele dużych szkol tego masażu, najstarsza i najbardziej jest w Wat Pho - ale nadużywa się tej nazwy w celach komercyjnych i żaden z terapeutów w Polsce jej nie konczyl.

jest to masaż bardzo silny, ale poniewaz wykonywany bardzo wolno jest jednocześnie medytatywny, uspokajający.

masaż nie dla wszystkich - ale warto sprobować przynajmniej raz


a to pochodzi ze strony
http://masaztajski.pl

CZYM JEST MASAŻ TAJSKI?

Masaż tajski reprezentuje jedyny w swoim rodzaju styl terapii orientalnej opartej na zasadach współczucia. Jest jedną z czterech gałęzi tradycyjnej medycyny Tajów, na którą składają się ponadto zabiegi manipulacyjne (kręgarstwo), leczenie fizycznymi środkami zewnętrznymi (specyfiki przyjmowane doustnie, maści, okłady i inhalacje), dieta oraz praktyki duchowe i magiczne. Masaż tajski, będący formą cielesnej manipulacji, powinien być potraktowany łącznie z trzema pozostałymi formami tradycyjnej sztuki uzdrawiania, w celu uzyskania najbardziej wszechstronnych efektów leczniczych. W masażu, o którym mówimy, dokonuje się synteza wielu technik-naciskania ciałem, refleksologii, pracy z kanałami energetycznymi i z krwiobiegiem, rozciągania oraz jogi, w związku z czym praktykujący go terapeuci wykorzystują więcej elementów własnego ciała niż w jakimkolwiek innym stylu leczniczej manipulacji. Używają nie tylko dłoni i kciuków, lecz także stóp, łokci, przedramion i kolan. Osoba poddawana zabiegowi przyjmuje przy tym wiele różnych pozycji wywodzących się z pięciu zasadniczych postaw-leżenia tyłem, przodem i na boku oraz postaw odwróconej i siedzącej. Masaż odbywa się na macie rozłożonej na podłodze. Jeżeli ktoś twierdzi, że wykonuje masaż tajski i robi to na stole, najwyraźniej rozmija się z prawdą, ponieważ w ten sposób nie można wykonywać tych zabiegów prawidłowo. Masaż tajski musi odbywać się na macie leżącej na podłodze, z dostateczną ilością miejsca wokół niej, umożliwiającego terapeucie swobodne przenoszenie środka ciężkości własnego ciała w różne położenia wokół pacjenta i nad nim. Na marginesie warto dodać, że opisywana technika terapeutycznej pracy z ciałem nie ma nic wspólnego ze stereotypowym wizerunkiem medialnym ,,zabiegu" rozumianego jako pretekst do doświadczeń seksualnych w ,,gabinecie masażu". Wręcz przeciwnie- mamy tutaj do czynienia z leczniczym oddziaływaniem na ciało, zgodnym z szacowną starożytną tradycją. Wiele osób uważa, że masaż tajski pochodzi z Indii, skąd przywędrował do Tajlandii przed dwu i pół tysiącami lat. Jeśli istotnie tak jest, musiał on ulec pewnym modyfikacjom pod wpływem tradycji miejscowych oraz form masażu tajskiego. Inni twierdzą, że jego ojczyzną jest Tajlandia, co nie wyklucza oczywiście wpływów indyjskich i chińskich, a jeszcze inni upatrują jego źródeł w Chinach. Tak czy owak, w odległej przeszłości kontakty między różnymi rejonami Tajlandii były dość ograniczone, mało było bowiem dróg, a rozległe przestrzenie pokrywały góry, lasy i dżungle. Warunkami geograficznymi tłumaczy się więc istnienie różnych regionalnych stylów masażu tajskiego, kultywowanych w ramach różnych tradycji w rodzinach i świątyniach. Tradycje te przekazywano głównie w formie ustnej, ponieważ znajomość pisma należała do rzadkości. Z tego tez powodu nie upowszechniała się literatura tematu, mogąca sprzyjać ujednoliceniu stylów. Obecnie w warunkach łatwiejszej komunikacji między różnymi częściami kraju, owe regionalne różnice stopniowo zanikają. Istnieją nadal cztery regionalne style masażu tajskiego- północny, centralny, południowy i północno-wschodni. Pierwsze dwa z nich są nieco lepiej znane poza granicami Tajlandii. Styl północny, praktykowany przez Pichesta Boonthumme, jest bardzo dynamiczny. Występuje w nim więcej rozciągania niż w wersjach pozostałych. Na północy kraju główną szkołą tego masażu i ośrodkiem jego stosowania jest Szpital Starej Medycyny w Chiangmai. Jest to bardzo popularne miejsce, w którym w porze zimowej (optymalnej w tym rejonie) organizuje się kursy i szkolenia. Sale wykładowe wypełniają wówczas do ostatniego miejsca adepci sztuki masażu przybyli z różnych stron świata. Większość słuchaczy to przyjezdni z krajów Zachodu. Analogicznym ośrodkiem stylu centralnego jest świątynia Wat Pho w Bangkoku, w której nauki przyjmuje się indywidualnie. Na zakończenie kursu aspirant zaznajamiany jest z technikami masażu tajskiego.


Czytaj może coś wywnioskujesz;) ogólnie ja podsumuje tak, dużo ludzi używa tej nazwy nie wiedząc co to jest i dobrze że pytasz bo kto pyta nie błądzi
Odnośnik do komentarza
Gość massagewarsaw
masaz tajski jest praktycznie w polsce nieznany - jest zaledwie kilku tajow i bardzo niewielu uczacych sie, poczatkujacych rodzimych masazystow.

jak do tej pory byly prowadzone kursy wprowadzajace, trwajace 3 - 4 dni, pozwalajace na opanowanie 1h rutyny masazu - jakkolwiek potrzeba wiele praktyki zeby go poprawnie wykonac.

mozesz jeszcze znalesc w ksiegarniach jedyna przetlumaczona ksiazke o masazu tajskim, jakkolwiek wyczerpala sie juz ona w wydawnictwie.
Odnośnik do komentarza
Masowana osoba jest ubrana w luźne, wygodne ubranie i leży na specjalnym materacu o umiarkowanej giętkości. Masaż może być wykonywany indywidualnie, bądź "na dwie ręce". Masażysta podczas wykonywania masażu bardzo intensywnie pracuje swoim ciałem, używając dłoni, kciuków, łokci i przedramion, a także stóp. Nacisk łokciem następuje w sposób rytmiczny na przebiegające aorty, powodując uczucie głębokiego odprężenia.
Odnośnik do komentarza

Ja bardzo lubię i serdecznie polecam chodzenie na masaż tajski. Ciało jest porządnie rozluźnione i rozciągnięte. Znikają napięcia, szczególnie te mocno nagromadzone przez stres - moja praca niestety go powoduje ;/ Warto wybrać się do kogoś, kto jest sprawdzony i godny polecenia. Ja jestem z Warszawy i często chodzę się masować do Samui Spa w Novotelu. Muszę powiedzieć, że to naprawdę fajne miejsce. Mają unormowane ceny, przyjemny klimat i bardzo dobre masażystki. Polecam! :D

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...