Skocz do zawartości
Forum

Wpływ sytuacji stresujących na psychikę


Rekomendowane odpowiedzi

Hej.Mam problem odnośnie nauki.W szkole średniej byłam jedną z lepszych uczennic w szkole,a teraz na studiach jest jedna wielka porażka.Ledwo zdaje egzaminy,max. na 3,5 i to jeszcze jade najczęsciej na poprawkach lub trzecich terminach. Dodam,że nie studiuje jakiegoś trudnego kierunku - turystyke.Mam baardzo ciężką sytuacje finansową oraz rodzinną, od jakiś 2 lat pełno nerwów związanych z sytuacją rodzinną,i jeszcze teraz doszly te studia na ktorych mi nie idzie (jestem na 2 roku ,od samego poczatku mi nie idzie).Nie chce tak żyć.Nigdy nie miałam nic wartościowego,nikt mnie nigdy za nic nie chwalił - jedynie za naukę,która teraz staje sie moja udręką..Jedynym,czym mogłam się poszczycić to było to że się dobrze uczyłam.A teraz co ? Klapa.. Nie chodzi o to że jestem za bardzo ambitna , ja chce mieć tylko przyzwoite oceny,na które chce także zasłużyć swoją wiedzą.I tu zaczynają się schody.. Od tego stresu i ciągłego myślenia co dalej z tym życiem chyba pogorszyła mi sie przede wszystkim pamięć i koncentracja. Raczej nie ma opcji żebym chociaż na chwile o tym wszystkim zapomniała - są to za cięzkie i przykre problemy.Ciągle o tym myśle. Nie da się ich za bardzo rozwiązać,niby troche jest lepiej ale już nigdy nie będzie ok. Dodatkowo sobie wmawiam ciągle ,że i tak nie zdam danego egzaminu,wszystko zapominam przed egzaminem i nie moge się skupić. Preparaty na koncentracje mi nie pomagaja to wszystko siedzi w mojej psychice...Co robić ? Moze chciałby ktoś ze mną porozmawiać na ten temat na privie ?

Odnośnik do komentarza

Witam ponownie Karo92.
Faktycznie problemy z pamięcią, koncentracją mogą i raczej na pewno spowodowane są stresem z jakim musisz sobie radzić każdego dnia. Fakt, że Twoje problemy zdają się być zbyt trudne do rozwiązania nasila poziom stresu jeszcze bardziej. Do tego dochodzi przygnębienie, rezygnacja i do depresji już niedaleko.
Na pewno trzeba rozwiązać Twoje problemy, ale żeby to zrobić Ty sama musisz zadbać o siebie. Myślę, że bardzo dobrym rozwiązaniem byłaby rozmowa z psychologiem, która mogła by Ci bardzo pomóc w wielu sprawach.
Rozumiem, że jednym z najważniejszych problemów jest sytuacja finansowa i raczej trudno będzie ją poprawić nie pracując. Trudno też oczekiwać, że Twoja rodzina zrobi cokolwiek w tej sprawie. Tak długo już w tym wszystkim tkwią, że pewnie uważają obecną sytuację za normalną.
Proponuję Ci przeczytać poniższe artykuły. Pomogą Ci zrozumieć, jak ogromny wpływ na Twoje życie ma stres. Znajdują się tam także porady, jak sobie ze stresem radzić.

Stres
Zapobieganie stresowi
Dieta na stres

Pozdrawiam.

Gdyby ktoś, kiedyś na chwilę się zatrzymał być może wykwitłaby z tego minuta refleksji. Poszedł jednak zmierzch do poranka a temu wcale nie było do śmiechu, bo gdyby chcieć przeczytać własne wspomnienia można by je odnieść do teraźniejszości a przyszłość przestałaby być potrzebna.

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,
Karo, chroniczny stres wpływa negatywnie na cały organizm człowieka, w tym na układ nerwowy. Hormony stresu, między innymi kortyzol i adrenalina, niekorzystnie wpływają na celowe i racjonalne zachowania (w tym także naukę), powodują problemy z zapamiętywaniem informacji, które nie są nacechowane emocjonalnie - stąd Twoje problemy z nauką.
Ponadto napisałaś, że dobre wyniki w nauce były jedynym czynnikiem, za który Cię chwalono. Nauka więc jest bardzo ważnym dla Ciebie obszarem "Ja" - dlatego wszelkie niepowodzenia w tej dziedzinie potęgują Twój lęk i stres.
Warto, żebyś oprócz nauki znalazła inny obszar, który będzie ważny dla Ciebie i który będzie podwyższał Twoje poczucie własnej wartości.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...