Skocz do zawartości
Forum

Apodyktyczni rodzice


Gość awv

Rekomendowane odpowiedzi

Każdego dnia jestem świadkiem tego jak moja siostra płacze przez moich rodziców. Krzyczą na nią jak ma wstać rano do szkoły, krzyczą, że się spóźni, ona wychodzi często zapłakana. Wieczorem chcą by odrobiła lekcje i to samo - od razu zaczynają od krzyku, nie potrafią normalnie poprosić. Niestety sprawę pogarsza fakt, że moja siostra z niewiadomych powodów nie robi tego czego rodzice od niej rządają (mam wrażenie że się boi) i sytuacja się pogarsza. Generalnie oni z nią nie rozmawiają o niczym, nie dają poczucia bezpieczeństwa, chyba jedyna rzecz która ich interesuje, to żeby moja siostra się wzorowo uczyła. Są bardzo apodyktyczni. Nie liczą się z tym co kto lubi/chce, wolą się powoływać na obowiązki/zakazy (u mnie jest na odwrót, są dla mnie anty-wzorem). Do nich chyba nie dociera, że jej szkodzą. Ta sytuacja jest chora. Ja nie miałem lekkiego dzieciństwa, ale zdecydowanie nie miałem aż tak źle. Dodam, że ja mam teraz 20 lat, a moja siostra 11. Wiele razy mówiłem rodzicom, że źle robią, że krzywdzą moją siostrę - ale w ogóle nie chcą mnie wysłuchać, zaczynają się denerwować i emocje biorą górę, w jakiś pokraczny sposób się usprawiedliają, a potem wymieniają przeróżne złe rzeczy na mój temat nie mające w związku z tematem. Zachowują się jak wariaci. Ale w sumie to im również współczuję, bo oni są w naprawdę kiepskim stanie. Może to jakaś schizofrenia czy coś. Nie wiem co robić. Jeszcze jedno. Rodzice bardzo się wstydzą ujawnić swój prawdziwy charakter przed innymi ludźmi. Gdy jest w pobliżu ktoś spoza "rodzinki" to nagle się zamieniają w szare myszki, są grzeczni, ale towarzyscy to i tak nie są - praktycznie nic nie mówią. Proszę o jakąś poradę, co zrobić by ocalić moją siostrę.

Odnośnik do komentarza

Jesli rodzice sa apodyktyczni i jeszcze maja problemy psychiczne bo b.trudno bedzie Ci Ich do czegos przekonac.
Twoje wsparcie dla siostry jest w tym wypadku bezcenne .Rozmawiaj z Nia jak najczesciej i staraj sie w taki sposob dzialac zeby miala w Tobie przyjaciela ktory Ja nigdy nie zawiedzie.Chyba dobrym rozwiazaniem bylaby rozmowa z pedagogiem szkolnym .Jestes pelnoletni wiec masz takie prawo jako czlonek rodziny.Moze siostrze jest potrzebna pomoc ze strony psychologa ,moze wspolnie ustalicie jakies inne dzialania zeby pomoc Waszej rodzinie .

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,
Napisałeś, że próbowałeś rozmawiać z rodzicami na temat ich stosunku do siostry, jednak te rozmowy nie podziałały. Wydaje mi się więc, że na rodziców nie wpłyniesz. Jednak to Ty możesz być wzorem dla swojej siostry - bądź przy niej, okazuj jej uczucia, których brakuje jej ze strony rodziców. Nie chodzi mi o to, żebyś ich jej zastępował, ale swoim postępowaniem możesz jej dać choć trochę poczucia bezpieczeństwa i akceptacji.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Gość doświadczona

Zawsze próbuję tłumaczyć rodzicow, może mają kłopoty i odreagowują na dziecku bo z Tobą tak nie postępowali . To jest smutne bo dziecko nie słucha i tym bardziej nie będzie tego robiło.Jesteś bratem i może Ty spróbuj jej potłumaczyć żeby się trochę więcej starała bo sam napisałeś że jednak jest nieposłuszna.Starsze rodzeństwo może czasem lepiej wpłynąć niż prośby rodziców, fajnie mieć mądrego starszego brata.

Odnośnik do komentarza

Nie mozna tlumaczyc psychicznego znecania sie nad dzieckiem klopotami rodzicow.Jesli maja klopoty z psychika to powinni szukac pomocy u lekarzy .Brak rozmow ,ciepla ,bliskosci ,milosci i rodzi sie w malej bunt.Odechciewa sie wszystkiego.Dorosly w takim domu czulby sie jak kula u nogi, a dziecko oczekujace na przytulenie ,wesola rozmowe z rodzicami,poczucie bezpieczenstwa odczuwa zniechecenie i odrzucenie.Bardzo wspolczuje takim dzieciom.One same nic nie moga zrobic i dobrze jak maja starsze rodzenstwo ktore moga byc wsparciem i dawac chociaz odrobine poczucia bezpieczenstwa ............

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...