Skocz do zawartości
Forum

Alkoholizm brata


Gość siotra

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam 16 lat, chodzę do pierwszej klasy LO. Mieszkam z rodzicami i starszym bratem, który jest alkoholikiem. Pije już od 5 lat, może nawet więcej. Wcześniej nie zwracaliśmy na to uwagi, ponieważ, to były tylko imprezy itd. Tylko w weekend. Teraz pije alkohol codziennie. Chodzi do pracy, ale w pracy również pije. Ma on 28 lat. Codziennie są awantury, dopuszcza się fizycznej i psychicznej przemocy nad nami. Ja nie radzę sobie już z tym wszystkim. Nie mogę nigdzie wyjść, ani nikogo zaprosić, ponieważ boję się, że, gdy mama zostanie sama z nim, może jej coś zrobić, a tata pracuje. Moi rodzice są starsi już po 50. Sama nie wiem, co robić. Jest zameldowany, ale nie płaci za nic, nawet nie kupuje sobie jedzenia. Rodzice go utrzymują. Czy jest jakakolwiek możliwość, aby go wrzucić z domu?

Odnośnik do komentarza
Gość Martita89

Ewidentnie ten człowiek ma problem z alko - stanowi dla Was zagrożenie , bynajmniej ja wychodzę z założenia : że rodziny nie wybiera się , jeśli któryś z członków rodziny kuleje należy wyciągnąć do niego pomocną dłoń ( a nie wyrzucać jak bezpańskiego psa ).
Alkoholizm , to ciężka choroba - z której samemu jest bardzo ciężko wyjść . Taka osoba potrzebuje ogromnego wsparcia , bo sama nie potrafi już żyć na trzeźwo .

Twojemu bratu przydała by się rozmowa ze specjalistą , psychoterapia grupowa ( na której wraz z innymi ludźmi uzależnionymi wychodził by powoli z nałogu ) .

Taka terapia pozwala osobie uzależnionej spojrzeć na swoje zachowanie z innej strony , na podstawie doświadczenia innych ludzi wnioskuje co będzie go czekać w przyszłości jak będzie w taki sposób dalej postępował .

Zdaję sobie sprawę , że wielu alkoholików na początku choroby nie zdaje sobie sprawy do czego codzienne picie w konsekwencji doprowadzi. DLATEGO takiej osobie należy jak najszybciej pomóc i nie zostawiać jej samopas - często bywa tak że - gdy odrzucimy osobę potrzebującą wsparcia , wbrew pozorom nie zmotywuje jej , to do walki z choroba wręcz przeciwnie , może doprowadzić ,to do całkowitego stoczenia się na dno . ( nie zawsze jednak tak bywa )

Ale tak jak napisałam jestem zwolenniczką wyciągania pomocnej dłoni , niż zostawienia kogoś z problemem na pastwę losu..

Odnośnik do komentarza
Gość osobaprosiopomoc

Rozumiem, ale my naprawdę się staramy, aby mu pomoc, wielokrotne rozmowy, błagania, ale nic nie pomaga! On się wszystkiego wybiera i niszczy naszą rodzinę. Pisząc tu dla mnie, to ostateczność.. ale nie widzę żadnej nadziei, jeżeli on potrafi uderzyć mamę, mnie. Gdy mówimy mu, że jest alkoholikiem, on mówi, że nic nie pił! Okłamuje nas. Gdyby go rodzice wyrzucili z domu, oczywiście, że czułabym się winna..

Odnośnik do komentarza

To jest sprawa bardzo skomplikowana,z jednej strony nic nie można zrobić bez jego zgody ,tylko nikt nie ma sposobu jak przekonać alkoholika do leczenia,
wyrzucić nie można bo on ma prawo tam mieszkać ,jedynie można naciskać ,na niego ,żeby się wyprowadził,

Nie możecie dać mu się zastraszyć,nie zważając na konsekwencje , należy sprawę zgłosić na policję,założyć niebieską kartę i być konsekwentnym w postępowaniu.

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza
Gość Martita89

Każdy człowiek uzależniony od czegoś - denerwuję się , gdy zarzuca mu się uzależnienie .

Trzeba do niego dotrzeć w inny sposób nie w prost mówiąc o uzależnieniu - na zdanie sobie sprawy z tego że jest osobą uzależnioną od alkoholu ,będzie miał czas na terapii.

Warto zaproponować / zasugerować podjęcie takowej terapii , warto powiedzieć że razem z nim pójdzie się na spotkanie . Po prostu musicie znaleźć sposób , taki który nie będzie wywierał na nim presji , ale zmotywuje go do refleksji - musicie rozmawiać z nim więcej , pytać dlaczego pije , czy ma jakiś problem , czy coś go trapi ..

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,
Ja radziłabym, abyś wspólnie z rodzicami wybrała się do najbliższego centrum leczenia uzależnień - nie trzeba mieć skierowania. Tam zapytajcie o możliwość przeprowadzenia tak zwanej interwencji. Interwencja jest przygotowywana w tajemnicy przed uzależnionym i ma na celu głównie uświadomienie mu, że ma problem. Interwencja kończy się zaproponowaniem uzależnionemu pomocy oraz odpowiedniej dla niego formy terapii.
Pomocy możecie także poszukać w najbliższym oddziale PARPA (Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych).
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...