Skocz do zawartości
Forum

Mycie rąk i natręctwa na tle czystości


Gość renata6k

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem, czy to zwyczajna pedanteria, czy już obsesja. Mam po prostu bzika na punkcie czystości mojego ciała. Pójście spać w makijażu jest dla mnie nie do pomyślenia. A już najgorszą fobię mam przed zarazkami. W publicznych miejscach zwykle noszę rękawiczki, a w lecie – długie rękawy, żeby używać ich do otwierania drzwi.

Czasem nawet sama świadomość chwycenia za klamkę, której wcześniej dotykały inny osoby wzbudza we mnie obrzydzenie i wstręt. Gdy wracam do domu, od razu biegnę do łazienki i przez przynajmniej 5 minut szoruję dłonie i ręce do łokci szczoteczką.

Często miewam wrażenie suchości i zabrudzenia rąk, dlatego często je myję. Zastanawiam się, czy to normalne, czy może to już jakiś rodzaj nerwicy. Czytając jedną z książek, dowiedziałam się, że może to być jakiś rodzaj nerwicy natręctw. Powiedzcie, czy moje przeczulenie na czystość mojego ciała to już odchylenie od normy. Czekam na odpowiedź.

Odnośnik do komentarza

Objawy, które opisujesz rzeczywiście wskazują na nerwicę natręctw. To bardzo dobrze, że o tym mówisz, to pierwszy krok do zdrowia. Teraz powinnaś porozmawiać o tym z psychologiem. Spróbuj też zapisać na kartce wszystkie swoje natręctwa i postaraj się każdego dnia nieco skracać czas poddawania się im. Postaraj się któregoś dnia nie umyć rąk i przekonaj się, że nie wynikną z tego żadne poważne konsekwencje. Walcz renatko6k, walcz!

Odnośnik do komentarza

Myślę, że bez psychologa się nie obędzie. Sam choruję na nerwicę natręctw i bez terapii nic by się nie zmienio. Jestem tego pewien. Chodzę do psychologa od pół roku i powoli widzę pierwsze postępy. Niestety droga jeszcze daleka...
Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza

Renato, zachowania, które opisujesz, mogą rzeczywiście świadczyć o nerwicy natręctw na tle czystości. Kiedy przeczytałem Twój post, od razu przypomniał mi się film "Aviator" z Leonardo DiCaprio w roli głównej. Bohater tego filmu też cierpiał na nerwicę natręctw. Miał dokładnie takie same objawy, jak Ty.

Moim zdaniem, powinnaś udać się do psychologa i opowiedzieć o swoich doświadczeniach, emocjach. Dbałość o czystość, dbałością, ale takie objawy, to już, niestety, nie jest normalne zachowanie. Nie poddawaj się jednak. Zrób pierwszy krok, by wlaczyć z tym. Życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Gość zenek_z_lasu

ewap, nie wiem czy tak łatwo będzie wykonać Twoją radę "Postaraj się któregoś dnia nie umyć rąk". To nie jest tak proste. Je się myje i myje i jeszcze raz. W nerwicy staję się to sprawą życia i śmierci, często sobie wyobrazić inne życie... To się robi mechanicznie, więc faktycznie uświadomienie sobie problemu jest pierwszym krokiem. Ale moim zdaniem to zajmuje czas.

Odnośnik do komentarza

Obsesyjne mycie rąk może wynikać z nerwicy natręctw. Aby jednak mieć pewność, konieczna będzie diagnoza psychologa. Jesli przypuszczenia się potwierdza, powinnas rozpocząć terapię z psychologiem, aby pozbyć się problemu. O obsesyjnym myciu rąk możesz poczytać pod linkiem:
Obsesyjne mycie rąk
Pamiętaj, że każde nieleczone zaburzenie może przerodzić się w poważną chorobę z dodatkowymi objawami i wymagać długotrwałego leczenia. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...