Skocz do zawartości
Forum

Brak umiejętności podejmowania decyzji


Gość tomeq2

Rekomendowane odpowiedzi

Skąd się bierze fakt, że ciężko podjąć jakąś normaln, życiową decyzję - np wybór kursu, zrobić certyfikat, zapisać się gdzieś w aspekcie kulturowym czy sportowym? Dodam jeszcze, że z gruntu jestem towarzyski, śmiały, ale tylko w obecności kilku osób. Tak to boję się cholernie nowych ludzi bo wtedy nie jestem jakby sobą. A po drugie nie potrafię podjąć żadnej decyzji, a jak już czegoś się podejmę, to robię to na ostatnią chwilę co jest też strasznie męczące.

Odnośnik do komentarza

Ja bym tego nie diagnozowała jako lęk społeczny, to za duże słowo wg mnie. Na pewno jest to lęk, ale nie podciągałabym tego pod fobie. Wg mnie to wynika z braku pewności siebie, może z poczucia niższosci, kompelksów, braku wartości siebie. Nie jesteś siebie pewny, nie ufasz sobie. Boisz się, że będziesz żałował decyzji, bo nie jesteś pewien na co Cię stać i czy będzie ona słuszna, czy sam siebie nie zawiedziesz.
Zaufaj sobie. Zaryzykuj. Jeśli wybeirzesz źle, nastepnymr azem bedziesz wybierał inaczej. Dzieki dobrym i niedobrym decyzjom poznajesz siebie, określasz swoje oczekiwania.
Zastanów sie co chceesz, czego oczekujesz i po prostu sie przełam.
Co do nowych ludzi - boisz się ich, bo boisz się braku akceptacji, odpechnięcia - i tu pojawia sie znow ten sam problem - zaufaj sobie, zaakceptuj siebie, uwierz w siebie, docen siebie. Nie bój sie innych, pomysl ze oni tak samo boja sie jak Ty, ale z tym walczą i nie dają po sobie tego poznać. Zaufaj sobie po prostu, nagradzaj się za dobry wybór a za zły nie krytykuj - niech bedzie lekcją. Tak samo w relacjach z nowymi ludźmi - bądź sobą, obserwuj innych, zobacz jaki jestes naprawde i przekonaj sie, ze to jest dobre.

http://www.ticker.7910.org/an1cMls0g411100MTAwNDcxNGx8MzU1NjZqbGF8aW4gbG92ZQ.gif

Odnośnik do komentarza

Tarja, zgadzam sie z Twoimi slowami, aczkolwiek lek spoleczny wcale nie musi byc fobia. Wrecz przeciwnie. Przewaznie jest normalnym zachowaniem wiekszosci ludzi. Bardzo wiele badan na ten temat przeprowadzil m.in. Mark Leary (pisze na wypadek, gdyby ktos lubil poszperac). Dlatego zachecam autora watku do lektury i glebszego zapoznania sie z tematem, aby uswiadomil sobie, ze jego reakcje na skonfrontowanie z pewnymi sytuacjami sa jak najbardziej normalne, naturalne. To powinno pomoc mu oswoic sie z nimi i radzic.
Twoje wskazowki uwazam za bardzo trafne i przydatne.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...