Skocz do zawartości
Forum

Kiedy zalecana jest psychoterapia, a kiedy leki?


Gość katarzyna marta 25

Rekomendowane odpowiedzi

Gość katarzyna marta 25

Mam pytanie takie: kiedy zaleca się psychoterapię a kiedy leki a kiedy jedno i drugie? Miałam 3 lata temu zdiagnozowane zaburzenia osobowości, jest to prawdopodobnie borderline, dużo na to wskazuje. Dręczy mnie moje życie całe, normalne to ono nigdy nie było- sytuacja w domu, brak zrozumienia,problemy z akceptacją u rówieśników, brak wsparcia, niezaspokojenie emocjonalne,nadopiekuńczość, trzymanie pod kloszem,problemy ze złymi studiami, w szkole, niska samoocena,zaburzenia odżywiania, lekomania, samookaleczenia, stany depresyjne, nerwowość,frustracje, agresje, brak sensu i miejsca w życiu, czarnowidzenie przyszłości, lęki przed dorosłym życiem...nawet przewijały sie gdzieś myśli samobójcze chociaż nie wiem czy one były realne czy tylko wygdybane...dużo by jeszcze tutaj wymieniać, nigdy nie byłam szczęśliwa, często grzebię w przeszłości, nie potrafię jej zaakceptować i jestem zła i sfrustrowana, że było tak a mogło być inaczej, mogłam tak jak inne koleżanki, że straciłam najlepsze lata swojego życia . Jestem nadpobudliwa, emocjonalnie i pod wieloma względami opóźniona, jakby zatrzymana gdzieś na gimnazjum. Zastanawiam się nad wizytą u specjalisty i czy zaleci mi psychoterapię (co jest prawdopodobne) czy leki przy takich sprawach również wchodzą w grę. I czy iść do psychologa czy do psychiatry. Zapomniałam dodać, że miewam też euforie, gadatliwość i wariowania, pomysły na psoty na poziomie dzieciaka, np. wrzucanie koleżance papierków do kaptura. Występuje też mitomania, wymyślanie historii, koloryzowanie by być zabawną.

Odnośnik do komentarza
Gość katarzyna marta 25

proszę o odpowiedź to dla mnie ważne, zapomniałam dodać w wątku, że wiecznie robie wszystko by zwrócić na siebie uwagę i jestem drażliwa, ostatnio doszło częste picie alkoholu, nie upijanie się ale tak 1-2 piwa na wieczór nie codziennie ale większość dni w tygodniu.

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,
Podstawową formą leczenia zaburzeń osobowości jest psychoterapia zarówno grupowa jak i indywidualna. Czasami występuje konieczność połączenia jej z lekami (przeciwlękowymi lub przeciwdepresyjnymi). Dlatego najlepiej, gdybyś najpierw poszukała psychoterapeuty, który w swojej pracy zawodowej zajmuje się zaburzeniami osobowości. On w razie konieczności skieruje Cię do psychiatry.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...