Skocz do zawartości
Forum

Jak zabać o siebie po doświadczeniu przemocy psychicznej?


Gość taka sobie

Rekomendowane odpowiedzi

Gość taka sobie

Witam wszystkich, wiem, że na temat przemocy psychicznej w związku wiadomo już wiele. Wiem też, że przez kilka lat byłam ofiarą tejże przemocy. Zastanawiam się jak sobie pomóc aby nie wpadać w sidła partnerów, którzy stosują przemoc. Moje małżeństwo trwało zaledwie 2 lata. Wcześniej z narzeczonym byłam 3 lata (łącznie 5 lat). W związku z tym, że pochodzę z bardzo trudnej rodziny (alkohol, agresja), wydawało mi się, że kobieta musi znosić w imię miłości wszystkie cierpienia. Partner był chorobliwie zazdrosny, wyzywał mnie i moją rodzinę, wmawiał irracjonalne rzeczy np. że nie kocham naszego dziecka, szantażował mnie, itd. Niestety tak bardzo czułam się winna, że wyszłam za mąż i urodziłam dziecko. Wcale nie było lepiej. Zaczęło się wychodzenie do kolegów, ciągłą krytyka, że źle zajmuję się dzieckiem, zabranianie kontaktów z rodziną.
Odeszłam. Potem poznałam kolejnego partnera. I co?
Partner zaczął się szybko denerwować, czasami z byle pierdoły, np. jak się zdenerwowałam w sklepie, że wydaję moje ostatnie pieniądze na nasze wspólne jedzenie, to chciał w tym samym dniu się wyprowadzić. Pojawiła się także agresja w kierunku rodziców i siostry. Nie wspomnę już o moim synku. Partner czasami przesadzał z nerwami. I choć świetnie gotował i chciał pomagać w domu, pracował, to jednak ponownie stałam się trupem emocjonalnym. Ciągle płakałam i nie odzywałam się do niego, a on wtedy był wściekły, że nie chcę z nim rozmawiać. Jak sobie pomóc? Czy jest tu na forum osoba, która zerwała zły schemat związku? Nie można całe życie uciekać od bliskości. Chciałabym znaleźć w sobie mechanizmy, które sprawiają, że prędzej czy później mężczyźni tracą do mnie szacunek.

Odnośnik do komentarza

Może masz tak zwany syndrom ofiary, może podświadomie zachowujesz się i wysyłasz sygnały że można Cię poniżać. I tym przyciągasz takich typów. Musisz isć na terapię dla ofiar przemocy, znaleźć dobrego psyhoterapeutę i skorzystać z jego pomocy.

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,
Napisałaś, że w Twojej rodzinie pochodzenia występował problem alkoholizmu i przemocy, dlatego wykształcił się u Ciebie taki wzorzec męskości. Dlaczego wybierasz podobnych partnerów - bo przemoc jest Ci dobrze znana, a to co jest znane jest paradoksalnie bezpieczniejsze. Możliwe też, że uwierzyłaś, że na nic lepszego nie zasługujesz i pojawił się syndrom hiperuległości.
Najlepszym rozwiązaniem byłaby psychoterapia, możesz też spróbować poszukać grupy wsparcia.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...