Skocz do zawartości
Forum

Awiofobia


Gość Ines25

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Mam gigantyczny problem z awiofobią. Wszelkie sposoby relaksu przed lotem, słuchania muzyki w trakcie lotu zawodzą. Mój lęk nie jest również spowodowany brakiem wiedzy o lotnictwie i brakiem "doświadczenia w lataniu". Latałam od dziecka zawsze parę razy w roku. Jednak zaobserwowałam u siebie zasadę "co lot jest gorzej". Mam wszystkie klasyczne objawy: drżenie i pocenie się rąk, bladość twarzy, problemy z oddychaniem. Na samą myśl o locie samolotem robi mi się gorąco. Próbowałam w tym roku rozpocząć "przyzwyczajanie się" do samolotów na własną rękę. Parę razy pojechałam na lotnisko, odwożąc znajomych na samolot. Jednak samo miejsce powoduje u mnie niepokój. Dźwięk maszyn i uruchamianych silników już z daleka wywołuje u mnie podobne reakcje. Filmy, w których pokazywane jest wnętrze samolotu oddziałują na mnie podobnie.
Problem niestety ogranicza moje marzenia i plany. Chciałabym podróżować po świecie, odmawiam i nie korzystam z okazji odwiedzenia np. Maroka, ponieważ dotarcie tam lądem jest wręcz niemożliwe.
Dodam jeszcze, że w zeszłym roku odbyłam dwa loty przyjmując j Afobam. Niestety środek zaczął działać dopiero w połowie lotu i cały okres wznoszenia się samolotu doświadczałam niemiłych objawów fobii. Przy lądowaniu było już znośnie.
Proszę o radę. Pozdrawiam
Ines

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,
W przypadku wszelkiego rodzaju fobii często stosowaną metodą jest metoda stopniowej desensytyzacji. Konieczne przy niej jest stworzenie hierarchii lęków - począwszy od sytuacji wywołującej najmniejszy lęk do tej o największym potencjale lękotwórczym. Następnie wprowadzasz się w stan głębokiego relaksu i wyobrażasz sobie sytuację najmniej lękotwórczą. Dzięki temu lęk kojarzony jest z odprężeniem i stopniowo zanika. Powtarzasz to tak często, aż bodziec nie będzie powodował strachu. Więcej o metodach radzenia sobie z fobią przeczytasz pod poniższym linkiem: Terapia fobii.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...