Skocz do zawartości
Forum

Lęk przed ludźmi i strach przed skrzywdzeniem


Gość rozgoryczona

Rekomendowane odpowiedzi

Gość rozgoryczona

Witam. Piszę bo sobie nie radzę. A tak naprawdę nie wiem co jest nie tak. Boje sie ludzi:( wstydze sie z kims rozmowiać. Z koleżankami wogóle nie mam kontaku, odeszłam od kontaktów. Często mam wrażenie, że każdy chce mnie skrzywdzić, że każdy jest do mnie wrogo nastawiony mimo że mnie nie znają, nigdy ze mną nie rozmawiali.

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,
Rozgoryczona, czy ten lęk, że każda osoba może Cię skrzywdzić towarzyszył Ci zawsze, czy pojawił się w jakimś momencie?
Zastanów się także czy dotyczy tylko tego, że ktoś może Cię skrzywdzić, czy też boisz się opinii innych ludzi i ich krytyki.
Być może jest to forma fobii społecznej. Możliwe też, że przyczyną Twojego strachu jest zaniżone poczucie własnej wartości. Radziłabym skonsultować się z psychologiem.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Witam,
Rozgoryczona, wydaje mi się, że niskie poczucie własnej wartości, przebywanie w domu po ukończeniu szkoły mogło doprowadzić do powstania lęku przed ludźmi.
W Twoim wypadku, moim zdaniem, najlepszym rozwiązaniem byłaby metoda "małych kroków". Postaraj się wychodzić "do ludzi", nie zamykaj się w domu. Na początku wychodź z osobą "oswojoną", którą dobrze znasz, potem wychodź sama. Myślę, że w ten sposób Twój strach powoli osłabnie.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Gość rozgoryczona

próbowałam wiele razy ale strach i wstyd jest silniejszy;( zresztą, ostatnio dostaję dziwne wiadomości co też utwierdza mnie w tym wszystkim. Nie wiem dlaczego i po co ludzie to robią, i potem wychodzi że jestem panna lekkich obyczajów, dz***ą, k***ą, i takie tam. dlatego moje przekonanie co do ludzi jest coraz silniejsze. Jak się nie zrazić całkiem? nie chce mieć wyłącznie kontaktu z mamą i braćmi, chciałabym odnowić stare znajomość ale strach przed tym mnie paraliżuje:(

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...