Skocz do zawartości
Forum

Jak żyć z ojcem alkoholikiem?


Gość an...93

Rekomendowane odpowiedzi

Gość an...93

Witam, mam 19 lat i w przyszłym roku mam mature. Problem jaki chciałabym rozwiązać, to nałóg mojego ojca. Jest alkoholikiem i bardzo mnie jak i pozostałą część rodziny wykańcza psychicznie. Od ostatniego czasu jest nie do zniesienia, ponieważ ma pretensje do wszystkich o wszystko są to często blahe rzeczy lecz przez 19 lat bycia z nim na codzień denerwują mnie te najdrobniejsze sprawy związane z tatą. Juz nie wiem co mam robić, bardzo często przez niego płacze właśnie ostatnio. Pije codziennie dawno go nie widziałam trzeźwego, a wiem że jak nie pije jest zupełnie inny, jest normalny. Szczerze powiem, że coraz trudniej radze sobie z emocjami, bardzo jestem nerwowa, a tak nie powinno być. Jak wspomniałam na początku mam za rok mature, nie chce żeby to sie odbiło na mojej przyszłości powinnam sie przygotowywac do niej w spokoju, a w tej sytuacji sie nie da, co mam robic?

Odnośnik do komentarza

Nie dziwię Ci się, że jesteś już zmęczona tą sytuacją i masz dosyć, ja na Twoim miejscu porozmawiałabym z pedagogiem, może nauczy Cię jakichś sztuczek jak sobie radzić z emocjami, może zaproponuje Ci psychologa, który prowadzi spotkania DDA, bo możliwe, że jesteś DDA. Jeśli chodzi o sytuację w domu- może masz kogoś bliskiego, ciocię albo babcię, która by Cię wspierała, może porozmawiałaby z Twoim tata i przekonała go do podjęcia leczenia. Musicie mu uświadomić, że jest chory i potrzebuje odwyku. Jeśli się na niego nie zgadza, Ty jako pełnoletnia osoba mozesz wystosować wniosek o leczenie przymusowe. Wiem, że nie brzmi to bardzo miło, ale często takie pryzmusowe leczenie jest najlepszym rozwiązaniem, bo jest to pomoc, choć bez woli chorego, to jednak pomoc.

http://www.ticker.7910.org/an1cMls0g411100MTAwNDcxNGx8MzU1NjZqbGF8aW4gbG92ZQ.gif

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,
Przekonanie ojca do terapii odwykowej byłoby najlepszym rozwiązaniem, jednak Ty powinnaś się zająć również swoim życiem.
Przede wszystkim postaraj się unikać kłótni z ojcem, kiedy jest pod wpływem alkoholu. Powinnaś także pozbyć się gromadzonych przez lata emocji. Dobrym miejscem na odreagowanie uczuć są spotkania grupy wsparcia Al-Anon. Uczestnictwo w takiej grupie, da Ci także możliwość wymiany doświadczeń z innymi osobami żyjącymi pod wspólnym dachem z alkoholikiem.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...