Skocz do zawartości
Forum

Schizofrenia, objawy negatywne i dobór leków


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Mam zdiagnozowaną schizofrenię niezróżnicowaną. Ostatni raz byłam w szpitalu rok temu, pobyt trwał 4 miesiące. Był duży problem z doborem leków. Teraz biorę Ketrel, ale ciągle mam objawy negatywne. Nie mam ochoty żyć, nie wychodzę z domu, boję się. Poza tym przytyłam na tym leku 20 kg. Jem zdrowo, ograniczyłam węglowodany i tłuszcze i tyję średnio 3-4 kg. miesięcznie. Chciałabym przejść na Abilify, ale kiedyś już go brałam i miałam zespół parkinsonowski i akatyzje (tak jest w wypisie). Nie wiem co zrobić. Czy jest szansa, że objawy uboczne przy drugiej próbie się nie pojawią? Jak sobie radzić z objawami negatywnymi? Czy jest jakiś inny lek, który nie powoduje tycia?

Odnośnik do komentarza

wiele leków powoduje tycie niestety ale to jeden ze skutkow ubocznych, majac do czynienia ze schizofrenią wzrost wagi bylby dla mnie najmniejszym problemem. Mysle ze dobrze by bylo gdybys porozmawiala z lekarzem psychiatra ktory dal Ci lek, moze znajdzie dla Ciebie jakis inny lek, lub oprocz leczenia lekami wprowadzi terapie skoro leki nie dzialaja tak jakbys chciala i maja wiele skutkow ubocznych. Powinnas mu o tym powiedziec na pewno sa jakies zamienniki

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,
Myślę, że powinnaś porozmawiać o tym ze swoim lekarzem. Czasami do leczenia schizofrenii oprócz neuroleptyków jest możliwość włączenia leków psychotropowych, które łagodzą objawy negatywne. Jednak to Twój lekarz prowadzący powinien o tym zadecydować. W przypadku objawów negatywnych warto także uczęszczać na psychoterapię lub grupę wsparcia.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Hej daaliah! Odezwij się co u Ciebie jak się czujesz i czy zmieniłaś leki. Mam nadzieję, że wszystko się już unormowało. leki z tej grupy mogą powodowac tycie, częst ojest to spowodowane zatrzymaniem się wody w organizmie. Po odstawnieu leków prawdopodobnie schudniesz. Skutki uboczne mogą być przy 3 pierwszych miesiącach, jeśli utrzymują się dłużej - powiedz o tym lekarzowi. Tak samo jeśli czujesz się bardzo źle i chcesz zmienić leki - również skonsultuj się z lekarzem i nie rób tego na własną rękę, żebyś sobie nie zaszkodziła.

Zgadzam się także z Panią Psycholog, że terapia byłaby pozytywnym dodatkiem. Mam nadzieję, że się odezwiesz z dobrymi nowinami, trzymam kciuki!

http://www.ticker.7910.org/an1cMls0g411100MTAwNDcxNGx8MzU1NjZqbGF8aW4gbG92ZQ.gif

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...