Skocz do zawartości
Forum

Nagła chorobliwa zazdrość a zespół Otella


Gość zona27

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Jestem mężatką od 3 lat. Mój mąż zawsze byl zazdrosny, ale tak normalnie, bez przesady. Od kilku miesięcy zacząl mi spradzac komórkę, jak wychodze z koleżankami to odprowadza mnie żeby mieć pewność, że na pewno z nimi sie umówiłam. I co najgorsze wmawia mi, że sypiam z każdym facetem i chyba naprawdę w to wierzy. Czy to może byc zespól otella? Bardzo prosze o odpowiedź bo nie wiem co o tym wszystkim myśleć.

Odnośnik do komentarza

Tak to niestety może być zespół Otella w zespole Otella mężczyzna widzi w każdym geście i ruchu sygnał do zdrady, a każdy kolega czy znajomy czy nawet nieznajomy, który się spojrzy to potencjalny kochanek. Niestety osoba chora na syndrom Otella jest tak przekonana o swojej racji, że ciężko jej wytłumaczyć, że to choroba. Jeśli jednak zachowanie Twojego męża wskazuje, że to to, a wstępnie po tym co opisujesz jest ryzyko, że to niestety może być Otello, Twój mąż powinien rozpocząć leczenie u psychologa. Dobrze by było gdybyś z nim porozmawiała że jego zazdrość jest przesadzona, że nie zdradziłaś go i że chcialabyś mieć trochę przestrzeni dla siebie, że rozumiesz to, że jest zazdrosny, ale pilnowanie Cię i kontrolowanie nie jest niczym przyjemnym. Postaraj mu się to wytłumaczyć, jeśli nie ustąpi zwróć uwagę, że możliwe, że jest właśnie chory na syndrom Otella daj mu opis choroby niech zobaczy, że nie wymyśliłaś tego. Jeśli nie będzie chciał pójść na leczenie i jego zazdrość się zaostrzy nie wiem czy nie będzie konieczne leczenie przymusowe.

Gdy wabi cię ognik, idź za nim.
Być może zabrniesz na manowce,
ale nigdy nie będziesz sobie wyrzucać,
że może była to Twoja Gwiazda.

Odnośnik do komentarza

Witam,
Zespól Otella inaczej zwany paranoją alkoholową występuje najczęściej u alkoholików - czy Twój mąż nadużywa alkoholu? Jeśli tak to najprawdopodobniej objawy przez Ciebie opisane świadczą właśnie o tym zaburzeniu. Zespól Otella to zaburzenie psychotyczne, które charakteryzuje się usystematyzowanymi urojeniami dotyczącymi zdrady, niewierności małżeńskiej. Przejawia się on szukaniem dowodów zdrady, organizowaniem "pułapek" na domniemanych kochanków, powątpiewaniem w ojcostwo, a także zmuszaniem partnerki do przyznania się do rzekomej zdrady. Zaburzenie to wymaga leczenia psychiatrycznego, gdyż może doprowadzić do przemocy fizycznej. Często leczenie takie podejmuje się bez zgody pacjenta.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Witam,
Powinnaś iść do psychiatry i opowiedzieć mu o objawach Twojego męża. Wtedy jeśli psychiatra będzie zgodny co do tego, że jest to paranoja alkoholowa, da Ci skierowanie do szpitala. A gdy zdarzy się, że Twój mąż będzie miał atak i będzie zagrażał sobie lub Twojemu bezpieczeństwu zadzwoń po pogotowie i pokaż skierowanie do szpitala.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Gość WriteMaster

Witam, jakiś czas temu zauważyłem u siebie problem z zazdrością o partnerkę, początkowo myślałem sobie że to jest normalne i wiele osób tak ma lecz dziś znalazłem w internecie informację na temat zespołu Otella i stwierdziłem że mam wiele objawów tej choroby.

Napiszę może konkretnie co mi dolega:
Mam 18 lat, moja dziewczyna jest ode mnie o 2 lata starsza i wydaje mi się że głównym powodem mojej zazdrości jest odległość która nas dzieli ponieważ mieszkamy w odległości 800Km. od siebie i widujemy się jedynie kilka dni w miesiącu a to co ona robi na co dzień w wolnych chwilach i na uczelni wiem tylko z rozmów. Nigdy jej nie obraziłem a nawet ograniczam w jej towarzystwie do minimum wulgarne słowa co w moim przypadku jest ciężkie ponieważ jestem kibicem (przysłowiowym "Kibolem") oraz obracam się w takim towarzystwie gdzie co drugie słowo na k. wychodzi z moich ust. Nigdy także jej nie uderzyłem, nawet bym o tym nie mógł pomyśleć. Jednak wszystkiego jej zabraniam, nie pozwalam jej spotykać się z koleżankami ponieważ boje się że będą ją namawiać do spotykania się z innymi chłopakami a tym bardziej zabraniam jej spotkań z kolegami oraz kontaktu z nimi nie mówiąc już o wyjściu na jakąkolwiek imprezę. Staram się ją stale kontrolować, włamuje się na jej konta mailowe, GG, Facebook i stale czytam jej wiadomości w obawie że piszę z, bądź o jakimś chłopaku. Często miewam też głupie myśli np. gdy długo nie odbiera telefonu mam wrażenie że z kimś flirtuje. Bywały też momenty gdy ją śledziłem albo grzebałem w jej rzeczach... Nie mówię jej tego prosto z mostu ale denerwują mnie momenty gdy się maluje albo zakłada bluzki z dekoltami bądź spodnie opinające tyłek . Dochodzi nawet do momentów gdzie mówię jej jak ma się ubrać.

Takich sytuacji jest znacznie więcej, wymieniłem jedynie kilka z nich i mimo że w głębi duszy wiem że ona mnie kocha i mam mnóstwo dowodów że jestem tym jedynym to jest we mnie coś takiego że mam pewne podejrzenia które są tylko i jedynie podejrzeniami na tle wielu dowodów miłości bo tak to sobie tłumaczę a mimo to dalej robię to samo i nie potrafię nad tym zapanować np. w momentach gdy czegoś jej zabraniam.

Może przez jakiś czas nie sprawiało jej to problemów lecz teraz widzę że a i owszem zdałem sobie sprawę że ją bardzo krzywdzę swoim zachowaniem a najgorsze w tym wszystkim jest to że nie potrafię nad tym zapanować...

Do tego mam wrażenie że z moją paranoją będzie coraz gorzej że dojdzie do tego że ona popadnie w depresję przeze mnie. Jestem prawie pewien że jestem chory a jedyne rozwiązanie jakie widzę jest rozstanie z nią, rozstanie jakoś przeboleje a uchronię ją od mojej choroby, w końcu ona jest nie winna i nie chce żeby prze zemnie cierpiała.

Czy mógł bym prosić o jakieś opinię na ten temat?
Czy to faktycznie jest zespół Otella?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Faktycznie, masz duży problem, i bardzo dobrze, ze go dostrzegasz. Według mnie powinienes zacząć od tego, żeby spróbować się zmienić, a nie od razu zrywac z dziewczyną. I chyba w tym wypadku nie obejdzie sie bez psychoterapii, choć nie jestem pewna, czy Twój problem to zespół Otella, czy co innego, nie jestem ekspertem. Ale może w tym wątku wypowie się właśnie ekspert, i udzieli Ci dokładniejszych informacji.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...