Skocz do zawartości
Forum

Lęk przed nauką


Gość ma...ka

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Co mam robić gdy odczuwam lęk przed nauką , czyli gdy jest jakiś sprawdzian to ogarnia mnie strach i to jest bezwarunkowe uczucie. Ostatnio opuściłem się w nauce. W podstawówce miałem dobre oceny a teraz przez ten problem pogorszyły mi się.Tak się chyba dzieje przez jakąś presje wywieraną na mnie.

Odnośnik do komentarza

Odczuwasz lęk przed nauka czy lęk przed sprawdzianem, bo wg mnie to jest spora różnica bo:

lęk przed nauka to stres związany z samym uczeniem się, natomiast lęk przed sprawdzianem to strach w stylu jak mi pójdzie. Jeśli to pierwsze, to moze wynikac z tego, że nie czujesz się dobry w tym przedmiocie. Spróbuj zatem uczyć sie z kims z klasy, pytajcie sie nawzajem, przepytujcie, moze róbcie mapy mysli kolorowe karteczki zeby zapamietac wzor czy definicje, ewentualnie mozesz poprosic rodzicow o korepetycje jesli wiesz ze materiału jest duzo i boisz sie, ze z nadmiarem sobie nie poradzisz.

Natomiast jesli chodzi o stres przed samym sprawdzianem, to pamietaj, zeby sie dobrze wyspac. Jak nie mozesz spac - wypij melise albo weź coś ziołowego podobnie rano przed wyjściem do szkoły. Nie mysl o sprawdzianie, powtarzaj sobie, że przeciez się ucyzłeś to na pewno coś napiszesz. Nie rozmawiaj z innymi o tym, bo bedziesz sie nakrecal ze inni umieja to a Ty tego nie umiesz. I nie wertuj zeszytu na przerwie - niewiele sie nauczysz a jedynie moze Ci sie cos pomieszac. Na tej przerwie zjedz kanapke albo batonika, zeby poprawic prace mozgu i jak dostaniesz sprawdzian, zacznij od tych zadan ktore wiesz ze umiesz na pewno, ze sie tego uczyles. Potem, jak te zadania skonczysz przejdz do tych, których nie jestes pewien. Nie mysl ze nie wiesz, tylko ze na pewno gdzies to czytales zastanow sie i napisz to, co wydaje Ci sie ze sobie przypominasz. Na spokojnie na pewno wszystko napiszesz, a w stresie sie zapomina! Dlatego podejdz do tego z dystansem ze co bedzie to bedzie, uczyles sie i na pewno cos napiszesz!

http://straznik.dieta.pl/zobacz/straznik/?pokaz=601651b7128e8c5ce.png

Odnośnik do komentarza
Gość Komercha

Słuchaj nie ma czego się bać. Jęsli boisz się, że zawalisz to po prostu zacznij uczyć sie wczęsniej. W ten sposób po pierwsze poświęcasz mniej czasu na naukę, bo jeżeli zaczniesz się uczyć tydzień przed po godzinie to wcale tego aż tak nie odczujesz, po za tym będziesz miał usystematyzowaną wiedzę.Po drugie nie odczujesz tego strsu bo będziesz wiedział, że ze wszystkiego jesteś przygotowany, nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...