Skocz do zawartości
Forum

schizofrenia paranoidalna a mania


Gość nrg4

Rekomendowane odpowiedzi

mam zdiagnozowaną schizofrenię paranoidalną. pomimo brania leków jakiś czas temu włączyły się w mój obraz kliniczny objawy maniakalne takie jak podwyższone napęd i nastrój, euforia, kłopoty z zasypianiem, wydawanie kasy na cele charytatywne nie licząc się z tym, że mam tej kasy mało, burza pomysłów i kreatywność, urojenia posłannicze. rzuciłem w końcu prochy i nakręciłem się w tę manię po czym jak powróciłem do brania leków nastąpił zjazd w dół. zaczęło mi się wydawać, że zło całej ludzkości jest przeze mnie, ogromny smutek, obwinianie się. wiem, że tak objawia się psychoza maniakalno-depresyjna ale moje pytanie brzmi czy w schizofrenii paranoidalnej jako jej objaw występuje mania?

Odnośnik do komentarza

więc mogę być źle zdiagnozowany i mieć psychozę maniakalno depresyjną skoro miewam podwyższony i na zmianę obniżony nastrój? przy pierwszej wizycie u psychiatry 10 lat temu powiedziano mi, że jestem klasycznym przykładem pacjenta depresyjnego. jak pamiętam podwyższony nastrój + dziwactwa i inne objawy manii miałem od wczesnej młodości / dzieciństwa. jak mam powiedzieć mojemu lekarzowi, że podejrzewam u siebie psychozę maniakalno depresyjną skoro on jest mocno utwierdzony , że mam jednak schizofrenię paranoidalną?

Odnośnik do komentarza

Skoro masz naprzemienne stany depresji/subdepresji i manii/hipomanii, to niewykluczone, że zostałeś błędnie zdiagnozowany i cierpisz na chorobę afektywną dwubiegunową (ChAD), inaczej psychozę maniakalno-depresyjną (choć to błędna nazwa). Skoro jednak pojawiły się objawy psychotyczne, wskutek czego rozpoznano u Ciebie schizofrenię, to możliwe jest też inne rozpoznanie, a mianowicie zburzenia schizoafektywne, czyli grupa zaburzeń charakteryzująca się połączeniem objawów typowych dla zaburzeń afektywnych oraz schizofrenii. Warto przedyskutować z lekarzem ewentualną możliwość weryfikacji postawionej Ci diagnozy.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...