Skocz do zawartości
Forum

Nie wiem jak sobie radzić z siostrą


Rekomendowane odpowiedzi

Mam młodszą siostrę o 7 lat i od pewnego czasu ona planuje gdzie zamieszka jak pójdzie do liceum czy na studiach. Oczywiście wszystkie plany wiąże ze mną, że ustawi mi życie pod siebie nie licząc się z moim zdaniem i tym, że moje życie jest moje i nie ma prawa się do niego przyczepiać bo ona ma jakieś swoje widzi mi się. Strasznie mi to przeszkadza i nie wiem jak mam sobie z tym radzić ani jak reagować.
Mam takie wrażenie, ze chce mieć nade mną kontrolę.

Odnośnik do komentarza
Gość MyszkaAgresorka

oj dziecko, skoro Twoja siostra jest młodsza, to bierz to co ona mówi z przymróżeniem oka. Po 1. to Ty będziesz miała pierwsza wesele. Po 2. zamieszka ona w takim domu na jaki zarobi. Więc, naprawdę nie ma sensu się martwić na zapas.
Uwierz mi, że kiedyś sprzeczałam się ze swoim bratem, a teraz jest to mój ulubiony brat spośród całego rodzeństwa

Odnośnik do komentarza

sabawera95, dziwię się twoim rozterkom.
Wiesz, co to takiego asertywność?
Jesteś 7 lat starsza, twoja siostra w stosunku do ciebie jest jeszcze smarkulą, a ty masz takie dylematy.
Gdy ona snuje wizje przyszłości, z góry sądząc , że przyklei się do ciebie i będzie żyć twoim kosztem, od razu ściągaj ją z obłoków na ziemię.
Już teraz jej powiedz, że w trosce o nią, nie masz najmniejszego zamiaru przyjmować jej do własnego domu, wspierać finansowo i... (nie wiem, co ona sobie jeszcze wymyśliła?), po to , żeby mogła stanąć na własnych nogach i z satysfakcją zawdzięczać to samej sobie.
Ty sobie sama poradziłaś i niech bierze przykład z ciebie, zawsze będziesz ją wspierać, chętnie spotkasz się w miarę wolnego czasu na kawę, żeby pogadać, ale niech nie liczy na matkowanie, wikt i opierunek.
Proste i za każdym razem, gdy ona zaczyna planować pasożytowanie na tobie, ty spokojnie wyprowadzaj ją z błędu, utwierdzając w przekonaniu, że nie ma na co liczyć.
Przecież siłą się do ciebie nie wprowadzi, skąd twoje obawy?

Odnośnik do komentarza

Czym się przejmujesz? Wyliczyłam, że ona ma 14 lat czyli jest jeszcze tylko dzieckiem nic nie wiedzącym o życiu. W tym wieku poglądy sie zmieniają jak chorągiewka na wietrze, nauczy sie co to życie i będzie inaczej myśleć i rozsądniej a Ty jej możesz delikatnie tłumaczyć.

Odnośnik do komentarza

sabawera95, rozumiem, że odczuwasz bunt, kiedy siostra próbuje ustawiać swoje życie, przy okazji ingerując w Twoje własne plany. Bądź bardziej asertywna i pamiętaj, że masz prawo do własnych wyborów i decyzji. Jeśli coś Ci nie pasuje, spokojnie powiedz o tym siostrze. Rozmawiaj, tłumacz, wyjaśniaj. Wierzę, że wspólnie uda Wam się dojść do porozumienia. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...