Skocz do zawartości
Forum

Pijący rodzice


Gość kmer

Rekomendowane odpowiedzi

Moi rodzice od 10 lat piją. Mam 17 letnią siostrę, sama studiuję. nie ma w domu awantur, ale za to są kłótnie, ciche dni, wieczny brak pieniedzy, nawet zaraz po wyplacie ojca, moja siostra odreagowuje to co dzieje sie w domu na swoj sposób - piję, pali, problemy w szkole, kradzieze, zaczyna rozrabiac, zadaje sie z swiadkiem przestepczym, wychodzi z domu i nie wraca itp. i tak juz od jakis 3 lat. a rodzice nie sa w stanie sie nia zajac, zostawili ja sama sobie. ja teraz mieszkam poza domem, w miescie gdzie studiuje, ale w domu jest tak, ze nie mam ochoty do niego wracac na weekendy. codziennie chodza pijani, mama czesto zrywa sie z pracy, ojciec jakos daje rade do swojej chodzic, widac juz po nich, ze sa chorzy, ciagle pozyczaja pieniadze, szukaja kogos do kieliszka, pojawiaja sie zaniki pamieci, problemy zdrowotne z układem trawiennym, mama ma jakby depresję i bezsenność. wiele lat probowalam ich namowic na leczenie. ale twierdza, ze nie maja problemu, ze pija by zapomniec o klopotach i ze nad tym panuja. a to nieprawda, to ich pochlonelo. chciałabym ich zgłosić na leczenie. czy mogę to zrobić bez ich zgody? jak i gdzie? do kogo zwrócić się o pomoc? proszę o pomoc. to juz mnie przerosło...

Odnośnik do komentarza

Niestety nie możesz zmusić siłą rodziców do podjęcia leczenia. Alkoholizm leczy się za pomocą psychoterapii, która niestety nie może być skuteczna, jeśli ktoś nie wykazuje chęci współpracy z terapeutą. Jedyne co możesz zrobić to stale rozmawiać z rodzicami i próbować ich uświadomić, że mają poważny problem. Staraj się też dużo rozmawiać z siostrą. Jak skończy szkołę, namawiaj ją, by wyprowadziła od rodziców i nie żyła dłużej w patologicznym świcie. Może również namów ją na wizytę u psychologa.

Odnośnik do komentarza

Jeśli rodzice sami nie chcą podjąć leczenia, jedynym rozwiązaniem jest decyzja sądu o przymusowe leczenie. Na podstawie ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (j.t. Dz. U. Nr 70 z 2007 r., poz. 473), na przymusowe leczenie wysyłane są osoby nadużywające alkoholu a z tego powodu powodujące m.in. rozpad życia rodzinnego, demoralizację nieletnich, uchylanie się od pracy itd. W tym przypadku jak najbardziej rodzice kwalifikują się na leczenie, ponieważ poprzez alkohol zaniedbali niepełnoletnią córkę i sąd na pewno podtrzyma Twój wniosek o leczenie. Warto też zająć się siostrą zanim wpadnie w poważne problemy. Najlepiej, jakby odciąć ją od znajomych i skonsultować na rozmowę z psychologiem. W chwili popełnienia przestępstwa, dostanie nadzór kuratora.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...