Skocz do zawartości
Forum

Czy to zespół aspergera


Rekomendowane odpowiedzi

Witam nie dawno byłam z synem lat (14 )w Poradni psychologiczno-pedagogicznej , w której dostałam informacje o diagnozie . Niestety diagnoza jest napisana w troszkę innej formie i dokładnie nie dowiedziałam się za bardzo niczego . Czy mógłby ktoś dokładnie powiedzieć czy jest ZA tutaj przytoczę opis ...w profilu zdolności i funkcji poznawczych zaobserwowano znaczne dysharmonie i nierównomierności w poziomie ukształtowania poszczególnych zdolności i funkcji poznawczych . Do mocnych stron ucznia należy zaliczyć spostrzegawczość tempo nauczania się wzrokowo - ruchowego , sprawność grafometryczną . Obniżenia dotyczą umiejętności efektywnego skupiania uwagi na zadaniu , wyobraźni wzrokowo- przestrzennej , znajomości norm i zasad porządkujących sytuacje społeczne . Bardzo dziękuję za odpowiedź .

Odnośnik do komentarza

Skoro byłaś z synem w poradni, to specjaliści zasugerowali ZA ? Skąd w ogóle pomysł Zespołu Aspergera?
Ja w tym opisie nie widzę cech typowych dla tego zaburzenia, ale to nie ja badałam chłopca i nie jestem specjalistą. Czy syn ma jakąś diagnozę, czemu uważasz, że może mieć ZA ?

Odnośnik do komentarza

Jeśli w opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej mowa o funkcjach poznawczych, jak się kształtują, które są mocną, a które słabą stroną dziecka, to podejrzewam, że syn był badany Skalą Inteligencji Wechslera. Na wynikach z tego testu nie można od razu wyrokować o diagnozie zespołu Aspergera. Myślę jednak, że proces diagnostyczny był szerszy - wywiad z pedagogiem, pediatrą, rozmowa z rodzicami, obserwacja dziecka, informacje ze szkoły o pracy ucznia etc. Tak powinno być przynajmniej, jeśli rozpatruje się zaburzenia ze spektrum autyzmu. Czy syn był tak szeroko "badany"?

Odnośnik do komentarza

Zacznę od początku syn w szkole podstawowej i przedszkolu zachowywał się raczej biernie lecz nikt nie zwracał uwagi wręcz przeciwnie i nie mówili żeby iść do PP . Miał inne priorytety od innych chłopaków od przedszkola kolegował się tylko z jednym kolegą aż do teraz , ma kłopoty z zaprzyjaźnieniem się ma też swojego konika w nauce inne przedmioty robią troszkę kłopotu . Po szkole zamyka się w pokoju nie chce wychodzić na podwórko denerwują go inni ludzie . Lekarz ogólny stwierdził aby zbadać go pod kątem ZA . Powiedziałam w szkole gimnazjalnej wychowawczyni o podejrzeniach . Na następny dzień syn miał rozmowę z psychologiem szkolnym i pedagogiem gdyż zaistniała sytuacja w szkole że chłopak był prześladowany w kierunku wyglądu , cichości spokoju . Nie umiał się bronić przed atakami można powiedzieć łobuzów klasowych którzy zresztą w całej klasie szukali kozła ofiarnego , oczywiści syn nie poskarżył się nauczycielce ale jego kolega zgłosił to pani . Zostałam wezwana do psychologa i pedagoga szkolnego gdzie właśnie poprosili mnie abym jechała do poradni PP o sprawdzenie ZA . Po sprawdzeniu dostałam właśnie taką opinię jw a raczej skierowanie do lekarza dlatego też napisałam ponieważ termin mam dość odległy wychowawczyni chciała by się dowiedzieć jak najszybciej ponieważ jak wiadomo inaczej by odbywała się nauka .

Odnośnik do komentarza

W oparciu o to, co Pani napisała, nie można mówić o ZA. Rozumiem podejrzenia i one są słuszne, ale by diagnoza była trafna i rzetelna, musi zostać pogłębiona. Nie wystarczy samo badanie inteligencji i niski wynik w podskali mierzącej rozumienie norm społecznych, by przesądzać o zespole Aspergera. Objawy są symptomatyczne, ale musi Pani poczekać na wnioski z całościowego badania syna. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...