Skocz do zawartości
Forum

Elektrowstrząsy w Polsce


Gość lupuska

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! mam 35 lat i od 12 lat cierpię na zaburzenia depresyjne. Stosowałam już chyba wszystkie dostępne leki- niestety bezskutecznie. Byłam raz w szpitalu psychiatrycznym po próbie samobójczej i 3 razy na terapiach trzymiesięcznych dziennych. Wszystko co stosują u mnie lekarze pomaga w bardzo małym stopniu. Zmarnowałam już 12 lat życia i... nie mam już siły żyć tak dłużej. Żyję tylko dla dzieci, nic mnie nie cieszy, jest tylko lęk, odrealnienia, niemoc i różnego rodzaju dolegliwości fizyczne. Może elektrowstrząsy są dla mnie szansą? Tak bardzo chciałabym spróbować! Bardzo proszę mi napisać gdzie w Polsce wykonuje się elektrowstrząsy i co trzeba zrobić żeby się na nie "zakwalifikować". Będę gorąco wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam, Katarzyna

Odnośnik do komentarza
Gość urszula9

Wydaje mi się, że takie zabiegi wykonuje się w szpitalach psychiatrycznych, a kieruje na nie lekarz psychiatra. Musisz się zgłosić do takiej placówki i porozmawiać na temat swoich zaburzeń oraz czy elektrowstrząsy mogą Ci w tym pomóc.

Odnośnik do komentarza

Przede wszystkim musisz porozmawiać ze swoim psychiatrą, że dotychczasowe leczenie nie przyniosło skutku i że chciałabyś się zastanowić nad leczeniem szpitalnym i elektrowstrząsami. W Polsce takie zabiegi sa wykonywane w sytuacjach, kiedy leki i terapie nie pomagają, ale żeby z nich skorzystac, najpierw musisz przejść badania czy problemy zdrowotne Cię z nich nie wykluczają. Takim problemem może byc np. wada serca czy cukrzyca, ponieważ elektrowstrząsy wykonuje się przy znieczuleniu ogólnym. Jeśli psychiatra stwierdzi, że takie rozwiązanie byłoby skuteczne, prawdopodobnie skieruje Cię do szpitala, gdzie ta metoda jest stosowana. Więcej na ten temat przeczytasz pod tym linkiem:
Elektrowstrząsy
Elektrowstrząsy w psychiatrii
Powodzenia!

Odnośnik do komentarza

PawiePiórko
chcesz dobrowolnie poddać się elektowtrząsom... ja bym się zastanowiła, przecież nie wiesz czy po nich będziesz normalną osobą//

widac ze nie masz pojecia o czym mowisz, w depresji czlowiek nie jest "normalna osoba". a elektrowstrzasy sa calkowicie bezpieczne. zrob wszystkim przysluge i nie wypowiadaj sie na tematy o ktorych nie masz bladego pojecia. albo prosze, zachoruj na depresje. polecam, fajna zabawa.

Odnośnik do komentarza
Gość jałóweczka

A słuszeliście o nowej meodzie leczenia - na tzw. krowi placek? Wkłada się krowi placek na noc, pod poduszkę a rano po obudzeniu jest lepszy nastrój i człowiek już po tygodniu spania z krowim plackiem czuje sie wyśmienicie. Polecam :)

Odnośnik do komentarza

~jałóweczka
A słuszeliście o nowej meodzie leczenia - na tzw. krowi placek? Wkłada się krowi placek na noc, pod poduszkę a rano po obudzeniu jest lepszy nastrój i człowiek już po tygodniu spania z krowim plackiem czuje sie wyśmienicie. Polecam :)

:DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

Odnośnik do komentarza

Odradzam elektrowstrzasy, naukowcy do dzisiaj nie wiedza jak to wpływa na nasz mozg. Z cała pewnoscia zaburza prawidłowe funkcjonowanie mozgu. Wystepujaca poprawa u pacjenta po EW wynika z faktu ze organizm jest zmuszony do przywrócenia prawidłowej pracy mozgu, walki, niekiedy walki o zycie (bo jednym ze 'skutów ubocznnych' może być śmierć, zawał serca, migotanie komor...- uświadamiam osoby które uwazaja metode za całkowicie bezpieczną), wiec organizm "zapomina" ale tylko chwilowo o problemach emocjonalnych. Po wznowieniu prawidłowej pracy mozgu nasze problemy psychologiczne wracają. Podczas EW jesteśmy rażeni prądem elektrycznym o napieciu do 450 volt, w naszych gniazdkach jest prad o napięciu 230volt w USA 120volt. A metoda wzieła się z obserwacji ogłuszania świń pradem idących na rzeź.

Odnośnik do komentarza

hmm elektrowstrząsy pomysł może być dobry, ale wpierw trzeba zapytać o opinie psychiatry czy w ogóle warto. Zdania naukowców są podzielone inni mówią, że to bezpieczne inni że nie. Ja cierpię na depresje ponad 11 miesięcy leki i psychoterapia raczej za dużo nie wnosi w moim przypadku. Z tymi elektrowstrząsami jest jak z rezonansem magnetycznym nikt dokładnie nie wie jak wpływa to na nasz mózg. Można powiedzieć że tacy jak my są królikami doświadczalnymi jeśli chodzi o takie metody. Jeśli chodzi o mnie nie zdecydowałbym się na nie ponieważ bałbym się że uszkodzi mi jakiś centralny układ nerwowy w mózgu lub coś zabije jakieś komórki, lub coś czego naukowcy jeszcze nie odkryli. Bo trzeba wiedzieć, że mózg nie został odkryty w 100% i zostaje jeszcze trochę pytań jeśli chodzi o naszą głowę. Bo jak to ktoś kiedyś powiedział ''mózg jest najbardziej skomplikowanym organem lub rzeczą we wszechświecie'' dlatego też nie ryzykuj. Z depresji się wychodzi (tak mówią) ale trzeba dużo cierpliwości otwartości na pomoc od innych i rozmów. Ja też ją mam i jestem po 1 próbie samobójczej tylko że nie przyznałem się psychiatrze nie chciałem zostawać w szpitalu. Wiem jak ta choroba zżera dusze i co się czuje, ale z dnia na dzień czuję się lepiej. Chciałbym by tak zostało, ale miałem już 2 nawroty czasem myślę że to jak walka z wiatrakami, ale jak widzisz nadal walczę. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

z całym szacunkiem do Ciebie rop0, ale 11 m-cy i 2 nawroty w tym przypadku to... nic. doskonale rozumiem autorkę postu, sama choruję już 10 lat(a mam dopiero 23!!!). pół roku temu wyszłam z drugiego w moim życiu szpitala i znów znalazłam się w piekle, więc jeśli już, to my powinnyśmy Cię "motywować" i mówić o cierpliwości... a przeciwników omawianej metody proszę o nieodbieranie nadziei ludziom takim jak ja. od informowania o ryzyku i ewentualnych skutkach ubocznych są lekarze.
a co do "uroczego" komentarza niejakiej jałóweczki(bardzo adekwatny swoją drogą nick), utoń sama w krowim placku depresji, ciekawe czy wtedy będzie ci do śmiechu.

Odnośnik do komentarza

Elektrowstrząsy to wysokospecjalistyczna procedura zarezerwowana dla najcięższych przypadków depresji i psychoz, obwarowana licznymi kryteriami, stosowana w dużych zakładach psychiatrycznych i ośrodkach klinicznych. Metoda uznana w środowisku psychiatrycznym o udowodnionej skuteczności i niepodważalnym znaczeniu. Jak można być przeciwnikiem elektrowstrząsów? To jak być przeciwnikiem koloru zielonego albo nożyczek lub lokówki elektrycznej ;) Nie bo nie i tupię nogą bo nie tup tup tup ;) Misie nie podoba tup tup tup

PSALM 91

Odnośnik do komentarza

Szczerze, nie wiem jak długo kto choruje i na co, ale nie chodzi o to, że próbujemy wam odbierać "ostatnią deskę ratunku" tylko pokazać że ta deska jest betonowa... Jest wiele osób na świecie, które także zdecydowały się na tę terapię z powodu depresji i skończyły odwołując kolejne wizyty i sesje z powodu zaników pamięci itp. Niedawno widziałam filmik nakręcony przez kobietę w depresji niedługo po rozpoczęciu tej terapii, która opowiadała że odwołała kolejne sesje argumentując "Teraz jestem głupia." I sama uznała że to zbyt wysoka cena nawet za pozbycie się choroby. Nie mówimy tutaj też o scenach jak z horrorów bo być może wygląda to ładnie i profesjonalnie. Może nawet nie boli... ale może być tragiczne w skutkach. Przemyśl to jeszcze... Proszę...

Odnośnik do komentarza
Gość nieistotna

@Kodama Ja się czułam "głupia" po 9 miesiącach brania antydepresantów. Zaburzenia pamięci i koncentracji to dla mnie norma. I szczerze to wolałabym amnezję niż życie dalej w tej chorobie, ale oczywiście nie można się po prostu zgłosić na elektrowstrząsy, bo bym musiała jeszcze kilka lat pocierpieć i brać leki, które mi nie pomagają. Depresja to OBUMIERANIE mózgu, to już chyba wystarczająco źle. Też jest "tragiczna w skutkach". Dla mnie osobiście nawet ryzyko śmierci nie jest takie dla mnie straszne. Pewnie i tak się zabiję prędzej czy później.
@Rumpel Trochę mnie śmieszy co piszesz. Albo smuci, bo jesteś trochę naiwny sądząc, że każdy ma "bliskich". Masa chorych nie ma w nikim oparcia, ani w rodzinie, ani w "przyjaciołach".

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...