Skocz do zawartości
Forum

Jak poradzić sobie z rozwodem rodziców?


Gość naćpana_marzeniami

Rekomendowane odpowiedzi

Gość naćpana_marzeniami

Mam 14 lat i tata chce odejść od mamy. Powiedział mi, że on już jej nie kocha i nie widzi przyszłości dla tego związku. Przez 2 miesiące od czasu powiadomienia mnie o rozwodzie miałam depresję. Opościłam się w nauce i odgrodziłam się od świata. Zaczęłam mniej jeść co spowodowało chudnięcie. Sprawa u mnie w domu wygląda dość dziwnie ponieważ mama pracuje w Tomaszowie i przyjeżdża do domu tylko na sobotę i niedzielę, a wraca w poniedziałek rano do pracy, więc mieszkam tylko z tatą. Mam dobre relacje z rodzicami, lecz czasami mama wypytuje mnie o tate z kim rozmawia czy sobie kogoś znalazł.

Rodzice bardzo często się kłócą, i mama już się nie wypowiada na niektore tematy żeby nie drażnić taty. Ja nie wiem co robić, nie wiem jak to będzie wyglądać po rozwodzie. Strasznie się tego boję.

Odnośnik do komentarza
Gość rozaliam

Niestety, ale to powszechna sytuacja. Musisz jednak pamiętać, że nie musisz opowiadać się za którąś ze stron. Poproś rodziców, aby Cię w to nie mieszali, nie wypytywali jedno o drugiego. Każde z nich powinno myśleć o Tobie, o Twoim dobru. Powiedz im o swoich obawach.

Odnośnik do komentarza

Czasem jest niestety tak, że rodzice się rozwodzą. I czasem niepotrzebnie angażują w te sprawy dzieci, zwłaszcza dosyć młode. Myślę, że nie powinnas powtarzac tego co mówi tata i tego co mówi mama. Jeśli coś do Ciebie dociera, zachowaj to dla siebie, unikniesz zabawy w głuchy telefon, który może powodować więcej problemów niz pożytku. Boisz się tego jak to będzie wygladało po rozwodzie. Musisz wiedzieć, że zawsze będziesz miała rodziców, tylko będziesz mieszkała z jednym z nich. Możesz wybrac czy wolisz mieszkać z mama czy z tatą i porozmawiać na ten temat z rodzicem, z którym chcesz mieszkać czy jest taka możliwość. Jeśli masz większy kontakt z tatą - możesz zamieszkać z nim. Czasem lepiej żeby rodzice się rozstali i poznali kogoś nowego z kim będą szczęśliwi niż jak mieliby się kłócić i być nieszczęśliwymi. Na pewno to jest przykra sytuacja dla Ciebie jako dziecka, ale pamiętaj, że nadal będziesz miała i mamę i tatę. Jeśli się czegoś boisz i chciałabyś na ten temat porozmawiać - poproś rodzica aby opowiedział Ci czym jest rozwód i jak widzi przyszłość. Ustalcie pewne zasady, np. jak często będziesz się spotykała z rodzicem z którym nie będziesz mieszkała, jak będziesz spędzała święta czy wakacje. Na penwo wiele się zmieni, ale nie jest powiedziane, że na gorsze. Jeśli bardzo się martwisz rozwodem rodziców, możesz porozmawiac na ten temat z psychologiem szkolnym. To całkiem naturalne, że się stresujesz i jesteś niepewna jutra, ale pamiętaj, że Twoi rodzice Cię kochają i na pewno zrobią wszystko aby Cię nie skrzywdzić. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...