Skocz do zawartości
Forum

Stres a wyniki w nauce


Gość k...l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Uczęszczam do liceum i mam bardzo dużo nauki. Zaraz po szkole siadam i uczę się do nocy (z bardzo krótkimi przerwami na posiłki). Jestem bardzo nerwowa i za bardzo ambitna, strasznie się przed każdym sprawdzianem, kartkówką itp. denerwuje. Uczę się długo czasem krótko śpię, a oceny nie są moim spełnieniem. Najbardziej boli mnie, że innym potrzebują naprawdę mało czasu, dużo mniej niż ode mnie i dostają lepsze oceny. Czy mogę jakoś poprawić pamięć witaminami i być bardziej opanowana?

Odnośnik do komentarza

Witam,
bardzo często to stres i przemęczenie negatywnie wpływają na nasze możliwości uczenia się i wykonywania obowiązków. Dlatego zachęcam Panią do wykorzystywania czasu również na dostarczanie sobie przyjemności, czy na odpoczynek. Może warto rozważyć również konsultacje z psychologiem lub psychoterapeutą. Taki specjalista może pomóc w nauczeniu się stosownych technik relaksacyjnych, czy technik uczenia się.
Pozwodzenia
Agnieszka Nowogrodzka
http://poznacsiebie.pl

Odnośnik do komentarza

Witam,
czas w liceum jest stresującym okresem w życiu większości młodych ludzi. Presja wśród rówieśników, aby dostawać jak najwyższe oceny i być najlepszym sprawia, że szkoła może stać się bardzo stresującym doświadczeniem. Przede wszystkim powinnaś pamiętać, że każdy z nas jest inny i potrzebuje innego czasu, aby przyswoić nową wiedzę. Każdy z nas ma też inne zdolności. Dlatego też nie ma sensu porównywać się z innymi, ważne jest aby dostrzegać swoje potrzeby oraz mocne i słabsze strony. Twoim dużym atutem jest to, że jesteś ambitna. Drobne niepowodzenia nie załamują Cię, tylko motywują do dalszej pracy.

Bardzo ważne jest odpowiednie podejście do uczenia się. Dlatego zamiast witamin poleciłabym kilka metod, które powinny podnieść efektywność Twojej nauki. Bardzo istotne jest robienie przerw, dzięki którym będziesz miała szansę odpocząć i zrelaksować się. Dobrym sposobem może być wyjście na krótki spacer, który pozwoli Ci dotlenić organizm, czy też słuchanie Twojej ulubionej muzyki. Wsparcie uzyskasz też od swoich najbliższych, rodziny i przyjaciół. Być może pomocne będzie dla Ciebie uczenie się ze znajomymi. Pamiętaj, że bardzo ważne są odpowiednio zbilansowane posiłki oraz wystarczająca ilość snu. Dzięki temu Twój organizm będzie funkcjonował bardziej efektywnie i łatwiej przyswoi nowe informacje.

Stres i napięcie negatywnie wpływają na efektywność uczenia się. Istnieją trzy sposoby radzenia sobie w sytuacji stresowej. Pierwszy z nich to koncentrowanie się na emocjach, czyli ciągłe zamartwianie się, myślenie o sytuacji stresowej, wczuwanie się w przeżywane emocje negatywne.
Drugi sposób to unikanie, które może się przejawiać zaangażowaniem w kontakty towarzyskie czy też wykonywaniem innych czynności np. sprzątanie mieszkania przed zbliżającym się sprawdzianem. Ostatni sposób, który jest zdecydowanie najbardziej korzystny to koncentrowanie się na danym zadaniu. Należy określić swój cel, który chce się osiągnąć i systematyczne go realizować. Nie należy myśleć o wydarzeniu wywołującym stres, ale o działaniu, które podejmujemy.

Życzę powodzenia i wielu sukcesów w nauce.

Klinika Psychologiczno-Psychiatryczna PsychoMedic.pl
ul. Lanciego 19, lok. 135, Warszawa-Ursynów
tel. 22-299-11-22
www.psychomedic.pl

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...