Skocz do zawartości
Forum

Przewidywanie zdarzeń w najbliższej przyszłości


Gość jasnowidz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam taki dziwny "problem".
Zdarza mi się, że przewiduję zdarzenia w odległości do 1 godziny, ale najczęściej do kilku - kilkunastu minut.
Że zajedzie mi drogę samochód - dzięki temu uniknąłem wypadku bo zacząłem go wypatrywać. To był bardzo jasny przekaz. Zwykle jest tak że o czymś sobie pomyślę tak zupełnie bez powodu i nie wiem że to akurat jest to co się stanie.
Tak jest na przykład jak pomyślę o jakiejś osobie że fajnie by było się z nią spotkać a potem wpadam na nią w supermarkecie, do którego nawet nie planowałem iść danego dnia, tylko żona zadzwoniła i poprosiła żebym coś po drodze kupił.
Ostatnio widziałem jak kręcili się jacyś dziennikarze i myślę, Boże, tylko żeby o nic mnie nie zapytali. No i podeszli i zapytali.
Innym razem przewidziałem przebieg dialogu z jakąś osobą.
Nie dosłownie tak się potoczyło, ale finał rozmowy oraz intencje rozmówcy trafiłem bez pudła. Chodziło o to że ta osoba mi coś zaproponowała, ja się nie zgodziłem i wiedziałem że się nie obrazi i zaproponuje jeszcze coś głupszego.
Innym razem przewidziałem że zatrzyma mnie policja i że będą badać alkomatem. Tak było, a był środek dnia w dzień powszedni a nie żaden weekend wieczorem.
Mnóstwo mam takich przywidzeń. Może nie mnóstwo, ale ze 3-4 w miesiącu. Nie są dokładne i nie wiem dokładnie które to są, bo myślę o wielu rzeczach.
Próbuję się złapać sam na tym i staram się pamiętać żeby na głos wypowiedzieć to co mi się zdaje że się stanie, ale nie potrafię. Czasem są to myśli całkiem przerażające i w drugą stronę, tzn na przykład że nie potrafię wyobrazić sobie jutrzejszego dnia - wydaje się taki nierealny i nieosiągalny że zaczynam bać się że go nie dożyję co w kontekście sytuacji które jestem w stanie w pewnym stopniu przewidzieć nabiera przerażającego znaczenia.
Uprzedzając ewentualne pytania:
Nie biorę żadnych leków psychotropowych, nie ćpam, alkohol spożywam bardzo rzadko i w małych ilościach.
Jestem normalnym człowiekiem pracującym, stabilnym emocjonalnie a wręcz bardzo spokojnym.
Miał ktoś tak, czy powinienem iść do psychiatry ?

Odnośnik do komentarza

Poczytaj o Jungu :)

Poza tym rejestrujesz tylko te zdarzenia, które się przydarzą, a ignorujesz takie, które się nie sprawdzają. Zobacz ile przeczuć się nie sprawdza i wyjdzie na to, że często trafiasz przez przypadek, a nieraz po prostu wychodzi to, że jesteś dobrym obserwatorem i czujnie rejestrujesz to co się dzieje. Dlatego też zarejestrowałeś, że często Twoje przewidywania się sprawdzają.

Odnośnik do komentarza

Znajomy jest bioenergoterapeutą i ćwiczy od wielu lat różne techniki.
Kiedyś umówiłam się z nim na mieście, krążyłam dość długo, bo nie mogłam znaleźć miejsca do parkowania. Wreszcie znalazłam wolne, dość daleko od miejsca spotkania. - a on tam stał i czekał...
Ty masz dar "widzenia" większy od wielu ludzi i w moim odczuciu, powinieneś go ćwiczyć i rozwijać.
Na pewno psychiatra nie jest ci potrzebny, ale parapsychologią powinieneś się zainteresować.

Odnośnik do komentarza

Wreszcie znalazłam wolne, dość daleko od miejsca spotkania. - a on tam stał i czekał...

Przypadek, albo jakaś technika dedukcyjna z jego strony. Wystarczy, że stanął obok najbliższego wolnego miejsca, bo tam się Ciebie spodziewał. Hochsztaplerzy mają niezłe techniki i to się nazywa "zimny odczyt". Podobnie jest z przewidywaniem zdarzeń, mózg przetwarza świadomie tylko kilka procent informacji, a cała reszta to nieświadome procesy. Obserwując przyczyny można wydedukować jakie będą skutki i mózg przekazuje to świadomości w formie impulsu, co daje mistyczną otoczkę. Grunt to nie uwierzyć w to jako zjawiska paranormalne, bo to negatywne dla psychiki.

Na pewno psychiatra nie jest ci potrzebny, ale parapsychologią powinieneś się zainteresować.

Zdecydowanie odradzam i polecam przeczytać to: https://portal.abczdrowie.pl/parapsychologia

Odnośnik do komentarza
Gość cytrynowa babeczka

Wiekszości ludzi ma tego typu" przewidywalność" tylko tego zazwyczaj nie wychwytuje.
Jeśli Ciebie to niepokoi zasiegnij porady psychologa bądż psychiatry nie wchodz w żadną parapsychologię.To wielkie zło które robi z ludzi niewolników tej pseudonauki.

Niedawno opowiadał mi lekarz, o pacjentce, która, odmówiła zabiegu, bo data nie zgadzała się z jakimś tam wewnetrznym kalendarzem.Na jego oczach wyjęła wahadełko i zadała pytania dotyczace zabiegu.Nie pomogły przekonywania że zabieg jest niezbedny bo inaczej może skończyć się to tragicznie.Dopiero wezwany psycholog po kilku godzinach rozmowy zdołał przekonać ową panią do podpisania zgody.

Znam sporo osób, tak zakreconych parapsychologią którym juz tylko zamknięty oddział pomoże.Zrujnowali swoje życie i życie swoich najbliższych poprzez niedorzeczne szamańskie zaklęcia i takie tam.
Chcecie byc wolnymi ludzmi -nie wchodźcie w te klimaty.

Odnośnik do komentarza

Jeśli weźmie się nóż do ręki, to też można się nim zranić.
Tak, parapsychologia może być niebezpieczna, jeśli bez odpowiedniego przygotowania, będziemy chcieli zgłębiać jej tajniki.
Najpierw trzeba nauczyć się, jak ten nóż trzymać w ręku, a potem z niego korzystać. Każda rzecz, jeśli nie zachowa się umiaru, może przynieść coś złego.
Np. lek powinien leczyć, ale jeśli zacznie się łykać pigułki bez umiaru, to można nawet umrzeć.

Odnośnik do komentarza

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Jestem daleki od parapsychologii astrologii i tym podobnych rzeczy.

Chciałem się tylko dowiedzieć czy inni też tak mają czy raczej coś nie tak z moją głową. Nie uderzyłem się w nią ani ostatnio ani długo cześniej :-)

Fajnie że istnieje wytłumaczenie moich przewidzeń powiedzmy zbliżone do racjonalnego, bo to byłoby brakiem pokory uznać, że nauka już wie wszystko o ludzkiej psychice.

Odnośnik do komentarza

Dzisiaj znowu coś przewidziałem. Że facet się potknie i przewróci.
Niby możliwe w miejscu publicznym. Ale dlaczego facet i dlaczego ten, a nie kobieta ? Dlaczego akurat się potknie a nie zrobi coś innego, np zwróci komuś o coś uwagę?
I nie każdy po potknięciu się przewraca.
Czy w jakiś podświadomy sposób oceniłem że grozi mu potknięcie i upadek ? Nie posiadam fachowej wiedzy o narządach ruchu czy wadach postawy, poruszania, ani nie znam faceta więc nie wiem czy np. był po jakimś urazie nogi która bywa niestabilna po wyjęciu z gipsu (sam tak miałem).
Czy jest znany nauce jakiś mechanizm podświadomej bardzo wybiórczej oceny sytuacji ?

Odnośnik do komentarza

Wymyśliłem takie wyjaśnienie, które brzmi dość absurdalnie. Tak naprawdę nie istniejemy w świecie w czasie rzeczywistym, tylko mózg rejestruje bodźce i scala je w spójny obraz rzeczywistości.

Teraz pytanie: ile czasu minęło od tego jak przewidziałeś upadek, a samym upadkiem? Bo może gość zrobił już coś co sygnalizowało, że się przewróci, a Ty z jakiegoś powodu odczułeś to wcześniej niż zobaczyłeś jak gość się przewraca. Hmm, ale to też dziwne.

Miałem w swoim życiu "paranormalne" zdarzenia, ale myślę, że wszystko to można jakoś inaczej wytłumaczyć.

Odnośnik do komentarza

Titanik - ktoś tam wcześniej napisał książkę o katastrofie nowoczesnego liniowca i nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że podał dokładne szczegóły /wystroju, wielkości itd / i opis samej katastrofy. Książka była tak dokładna, jak reportaż, a nie fantazja.
O zamachu na słynne "wieże" - dwa lata wcześniej, nakręcono film.
Szczegółów nie znam.

Odnośnie mego przykłady, że ktoś stał i czekał, wyjaśnienie Js niczego nie wyjaśnia. Nie było wolnych miejsc parkingowych, ja krążyłam w kółko, coś się tam w końcu zwolniło, wjechałam tam... Ten znajomy musiał "wyczuć to", czyli zobaczyć przyszłość.

To przewidywanie potknięcia, to już zakres parapsychologii. Nazwanie nic nie zmienia, już się tym interesujesz więc dobrze, byś się nieco więcej dowiedział - ale o podstawach! O tym, co to w ogóle jest!

Odnośnik do komentarza

unna to są właśnie błędy poznawcze. Hochsztaplerzy korzystają z takiej głupoty.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_b%C5%82%C4%99d%C3%B3w_poznawczych

Ten znajomy musiał "wyczuć to", czyli zobaczyć przyszłość.

Hahaha :D

Musiał zauważyć, że miejsce się zwalnia i akurat tam stanął - wcisnął Ci bajeczkę, że to przewidział, a Ty teraz to racjonalizujesz żeby nie wyjść na głupią, że w to uwierzyłaś. Tylko, że ludzie wierzą automatycznie nieraz w różne rzeczy a głupotą jest upieranie się przy tym.

Też nie tak dawno ulegałem takim iluzjom, ale dzięki terapii naprawiłem filtry patrzenia na rzeczywistość.

już się tym interesujesz więc dobrze, byś się nieco więcej dowiedział - ale o podstawach! O tym, co to w ogóle jest!

Jest to oszustwo i korzystanie z ludzkiej naiwności.

Z tym Titanikiem i 2 wieżami to prosta sprawa - ile napisano książek i nakręcono filmów "proroczych" nie o tym? No właśnie - bardzo dużo. A jak akurat któraś pasuje do rzeczywistych wydarzeń (nie ma bata żeby żaden taki przypadek się nie zdarzył skoro zdarzają się np śmieszne zbieżności nazwisk, czy spotkania osób o których się akurat myśli, nieszczęśliwe zbiegi okoliczności itd).

Takie rzeczy po prostu się zdarzają - mnogość różnych zdarzeń i pomysłów przy jednoczesnym ograniczeniu wynikającego ze świata, w którym żyjemy i kreatywności umysłu ograniczonej przez biologię - to tworzy zjawiska powtarzalne. Ludzie potem dorabiają do tego całą ideologię i wierzą w paranormalne rzeczy, albo zarabiają na tym kasę.

Odnośnik do komentarza

od tego jak pomyślałem o potknięciu faceta do faktu minęło około 1.5-2 minuty. Stał, rozmawiał z kimś, kręcił się, potem się odwrócił ruszył przed siebie i po paru krokach się potknął i glebnął.

Nie wiem co zwróciło na niego moją uwagę, może jego rozmowa.
Stałem z 4 metry od niego i czekałem na kogoś nudząc się, prawdopodobnie to sprowokowało mój umysł do wyszukiwania bodźców zabijających czas.

wg mnie js_11 ma sporo racji z tą ograniczonością zjawisk i percepcji, wyobraźni. Jak czytałem tekst unny to pierwsze co pomyślałem że facet wcześniej niż ona zobaczył wolne miejsce. Ale istnieje też możliwość, że jeśli ma to co ja, to doszedł już do tego że potrafi zmaterializować te myśli i działać według nich, wie po prostu które to przewidzenia a które tylko fantazje. Gdybym ja tak potrafił, to może bym zapobiegł temu żeby facet się przewrócił. Problem w tym że jeśli zacznę tak robić to wpadnę w paranoję i zacznę chodzić za ludźmi pilnując żeby nic im się nie stało :-)

Jestem jednak daleki od parapsychologii bo uważam to za szarlataństwo i tak jak mówi js_11 okazję do zbijania kasy na naiwnych.
Szukam naukowego wyjaśnienia, raczej w kierunku skąd mój mózg bierze przesłanki że dana rzecz może się wydarzyć. Może stąd, że bardzo dużo jeżdżę samochodem od najmłodszych lat. Uczył mnie jako 18 letniego chłopaka stary doświadczony tirowiec. I pierwszą rzeczą jakiej mnie nauczył, to myśleć za innych i przewidywać im szybciej jadę tym na większą odległość. Efekt ? Jeżdżę raczej szybko, ale nie jak szaleniec i nigdy nie miałem wypadku a przejechałem z pół miliona kilometrów. Ostatnio chętniej jeżdżę rowerem i to jest też szkoła przewidywania który z pieszych mi wlezie na ścieżkę, a jak wlezie, to czy stanie jak wryty, czy się cofnie, czy wyrwie szczupakiem do przodu.
Ale to jest doświadczenie w jeżdżeniu, a nie wyjaśnia zdarzeń poza. No chyba że chodzi tylko o wytrenowanie umysłu, ale nadal brakuje mi racjonalnego wyjaśnienia jak to się dzieje, że umysł zajmuje się AKURAT tą osobą której dotyczyć będzie zdarzenie i skąd bierze przesłanki do tego żeby przewidzieć co to będzie za zdarzenie.

Odnośnik do komentarza

Ciekawe jest to co piszesz.

od tego jak pomyślałem o potknięciu faceta do faktu minęło około 1.5-2 minuty. Stał, rozmawiał z kimś, kręcił się, potem się odwrócił ruszył przed siebie i po paru krokach się potknął i glebnął.

Czyli tutaj moje wyjaśnienie odpada, bo to dotyczyłoby ułamków sekund. Ja sam miałem sytuacje, że przewidywałem co ktoś powie. Raz miałem realistyczny sen, który jak się sprawdzał to czułem deja vu. Dziwne rzeczy zaczęły się dziać kiedy przeczytałem, że wywołujemy myślami realne zdarzenia. Postanowiłem nie wierzyć w to, że tak jest i w to, że tak nie jest i sprawdziłem. I... wiele rzeczy sobie po prostu dopasowałem i dopowiedziałem historię, a inne były faktycznie nie do wyjaśnienia. Tylko, że ja myślę, że jakieś racjonalne wyjaśnienie musi być.

Odnośnik do komentarza

js_11
Raz miałem realistyczny sen, który jak się sprawdzał to czułem deja vu.

Miałem bardzo dawno temu podobną sytuację, ale odwrotną: Stałem sobie z kilkoma osobami i rozmawiałem i nagle nabrałem pewności, że ta sytuacja mi się wyśniła co do joty, a nie przypominam sobie żebym miał taki sen.
To było bardzo dawno, więc może teraz jakoś nie potrafię sobie tego snu przypomnieć kiedy był i czy w ogóle był.

js_11
Dziwne rzeczy zaczęły się dziać kiedy przeczytałem, że wywołujemy myślami realne zdarzenia.

Czyli coś co zasugerowała Pani psycholog tuż pod moim pierwszym postem ?

mgr Kamila Krocz
Myślę, że Pana doświadczenia bardziej dają się zaklasyfikować jako samospełniające się proroctwo.

Tylko niby na jakiej zasadzie one miałyby się same spełniać ?
Jaką mam moc sprawczą wobec osób, na które nie mam fizycznego wpływu ?
Niech Pani Magister czuje się w tym momencie wywołana do tablicy, bo napisać komuś że -parafrazując - bredzi to można zawsze, ale zawsze powtarzam że jak coś krytykujesz albo dyskredytujesz to uzadadnij albo wyjaśnij dlaczego i mgr przed nazwiskiem raczej do tego wyjaśnienia zobowiązuje, a nie zwalnia. Tym czasem Szanowna Pani Magister ograniczyła się do lakonicznego zdyskredytowania tego co napisałem.

Odnośnik do komentarza

Czasem oglądam programy typu "więcej niż magia" Np:
Facet wchodzi do sklepu z żarówkami, ktoś wyjmuje z wystawy jedną z nich, podaje mu. Ktoś inny, z tłumu, daje pierścionek - i ten pierścionek znajduje się z środku żarówki.
Albo dotyka kranu, a z palca drugiej ręki, leje się woda. Nie ma rękawów, nic nie mógł ukryć, ręka sucha /ludzie to sprawdzają/ a woda się leje.
Na plaży wziął koszulkę od chłopaka, po chwili oddał mu flagę, a koszulka wisiała na szczycie masztu ...
Albo zdjęcie sprzed chwili, nagle znajduje się na jednym ze starych zdjęć, wiszących od dawna na ścianie.
Albo z jednego zdjęcia, przeniósł jabłko, na drugie zdjęcie - zdjęcia wiszą na ścianie, a on tylko przesuwa rękę...
Ludzie chodzą, sprawdzają, dotykają , rozdziawiają gęby ze zdumienia. To dzieje się wśród nich, nie na scenie. Nie mogą w to uwierzyć - żaden aktor nie jest tak doskonały, aby tak grać. To autentyki.

Można wyjaśnić to w sposób naukowy? A to się dzieje na oczach ludzi, w tłumie.
Dużo jeszcze nie wiemy i nie rozumiemy - a możliwości człowieka są ogromne.

Odnośnik do komentarza

unna
Czasem oglądam programy typu "więcej niż magia"

No to wiemy dlaczego unna tak oczarowana jest tym że bioenergoterapeuta czekał na nią przy miejscu parkingowym w które wjechała :-)

Nie zaprzeczam że możliwości człowieka są ogromne i sam to powiedziałem że byłoby brakiem pokory sądzić że psychika ludzka to już otwarta księga, ale litości -
mnie chodzi o coś innego niż popadanie w iluzjonistyczną paranoję.

Odnośnik do komentarza

Lewitowanie wśród tłumu, też można logicznie wytłumaczyć?
Życie po życiu... wiele książek napisano, prowadzono badania, a i tak wielu innych pisze, że to omamy umierającego mózgu, jakieś wyładowanie czy coś podobnego.
Jedno było wspólne , że patrzyli z góry, na siebie. Więc napisali coś na kloszu lampy, z dołu było niewidoczne, a i tak w stanie śmierci klinicznej, parę osób to odczytało.
Inny zarzut, że przyjechał żywy, coś zapamiętał...więc zbadali grupę osób, których przywieziono już w stanie śmierci, a oni też opisywali salę i lekarzy, którzy ich reanimowali.
I tak nie przekonało to, nieprzekonanych.
I ja was nie zamierzam przekonywać, chciałabym tylko, by jak coś dziwnego was spotka, to abyście się zastanowili...nic więcej.

Odnośnik do komentarza

Nikt nie lewitował wśród tłumu... oglądasz za dużo programów typu "nie do wiary". Z wiary w takie głupoty się wyrasta.

Życie po życiu... wiele książek napisano, prowadzono badania

I żadne tego nie potwierdziły. Podobnie jak nic nie potwierdza lewitowania, jasnowidzenia i innych tego typu rzeczy. Nagroda Randiego jest do odebrania i nadal czeka na śmiałka, ale żaden niczego nie wykazał. http://www.ted.com/talks/james_randi?language=pl

a i tak wielu innych pisze, że to omamy umierającego mózgu, jakieś wyładowanie czy coś podobnego.

Nauka wyjaśnia zjawisko OOBE i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Niektóre narkotyki dają taki stan, co świadczy o tym, że w mózgu jest ośrodek odpowiedzialny za widzenie siebie z perspektywy ciała. Tak naprawdę wszystko czego doświadczamy to interpretacja naszego mózgu i nic nie stoi na przeszkodzie żeby pod wpływem ćwiczeń mentalnych, deprywacji sensorycznej czy narkotyków zmienić punkt widzenia i ulec iluzji, że patrzy się na swoje ciało z góry.

Jedno było wspólne , że patrzyli z góry, na siebie. Więc napisali coś na kloszu lampy, z dołu było niewidoczne, a i tak w stanie śmierci klinicznej, parę osób to odczytało.

Że co? Kto co napisał? Bo napisałaś to tak niejasno, że nie rozumiem.

Inny zarzut, że przyjechał żywy, coś zapamiętał...więc zbadali grupę osób, których przywieziono już w stanie śmierci, a oni też opisywali salę i lekarzy, którzy ich reanimowali.

To też jest napisane niejasno. Można po polsku?

I tak nie przekonało to, nieprzekonanych.
I ja was nie zamierzam przekonywać, chciałabym tylko, by jak coś dziwnego was spotka, to abyście się zastanowili...nic więcej.

I vice versa. Zamiast wierzyć w pierwsze lepsze wytłumaczenie, które jest nielogiczne, lepiej zadać sobie pytanie co tak naprawdę się wydarzyło. Ale niektórzy wolą przyjąć na wiarę najprostszą odpowiedź i nie analizować, a jedynie wymyślać mętne racjonalizacje.

Odnośnik do komentarza

W zjawiska paranormalne oczywiście wierzę ;). Nie wierzę tylko w tych wszystkich szarlatanów którzy występują w telewizji lub zgromadzają szeroką publiczność w celu sławy i zarobku. Bo jesli np. faktycznie ktoś uzdrawia to naprawdę jest w stanie uzdrowić szeroką publiczność? Dlatego uważam że ktoś, kto ,,niesie pomoc" ale ma z tego jakąkolwiek korzyść to zwykły szarlatan...

Odnośnik do komentarza

Danuta718
W zjawiska paranormalne oczywiście wierzę ;). Nie wierzę tylko w tych wszystkich szarlatanów którzy występują w telewizji lub zgromadzają szeroką publiczność w celu sławy i zarobku. Bo jesli np. faktycznie ktoś uzdrawia to naprawdę jest w stanie uzdrowić szeroką publiczność? Dlatego uważam że ktoś, kto ,,niesie pomoc" ale ma z tego jakąkolwiek korzyść to zwykły szarlatan...

Masz rację, też nie lubię lekarzy. :-P

Uważam, że rzeczy które się dzieją i mogą być uznawane za cuda, zjawiska paranormalne itp należą po prostu do tej grupy sytuacji, które nie zostały JESZCZE wyjaśnione przez naukę albo/i są zwykłą manipulacją dla sławy, kasy albo zastraszania jeleni. Innej możliwości nie ma.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...