Skocz do zawartości
Forum

Zaburzenia świadomości miejsca po przebudzeniu.


Gość Artur1990

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Artur1990

Hello. Od 2 tyg. mam pewien problem - kolejny, po rozpoczęciu pracy. Po przebudzeniu czy to w nocy, czy rano przez minutę, bądź dwie nie wiem, gdzie się znajduję - czy na hotelowym pokoju na budowie, na której pracuję, czy po prostu w swoim pokoju... Rozglądam się po nim i widzę gruz, pył na podłodze, czyli to co na budowie. Z drugiej strony czuję, że jest to mój pokój... "Trochę" mnie to stresuje, bo serce mi wali. Po jakimś czasie się uspokajam. Miałem to już 3-4x.

Kilka lat temu się to zaczęło, tylko wtedy problemem były... skorpiony, węże i pająki. Budziłem się w pokoju, bądź był to sen na jawie i widziałem, jak ogromny, czarny jak smoła skorpion wychodzi po bluzie leżącej na krześle i chowa się pod nią - to było przerażające. Od tego się zaczęło. Potem miałem jeszcze jedną taką fatalną akcję, gdy wydawało mi się, że duży wąż pełza pod moją kołdrą po mojej nodze... Zmarłem wtedy, bo pomyślałem, że jak się nie będę ruszał odejdzie, no i zniknął - w mojej głowie. Potem były już tylko zwidy o pająkach - zawsze widziałem, jak chodziły po łóżku i zawsze po uspokojeniu się znikały.

Co to może być...?

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie!

Opisywane objawy mogą wskazywać na obecność parasomnii pod postacią omamów hipnagogicznych i/lub hipnopompicznych. Omamy hipnopompiczne (omamy przebudzeniowe) to zjawisko mogące wystąpić po przebudzeniu z koszmaru sennego, połączone z uczuciem dezorientacji i brakiem krytycyzmu do tego, czy przeżyty przed chwilą koszmar był zdarzeniem rzeczywistym czy jedynie marzeniem sennym. Mimo podobieństwa w nazwie z omamami, hipnagogia i omamy hipnopompiczne są zjawiskiem całkowicie normalnym - niebędącym stanem psychopatologicznym. Przemijające epizody parasomnii występują dość powszechnie. Ich powstawaniu sprzyja zmęczenie, stres, przyjmowane leki czy alkohol. Jeśli jednak owe doznania będą u Pana się powtarzały, warto rozważyć wizytę w poradni zaburzeń snu. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Gość Artur1990

mgr Kamila Krocz
Witam serdecznie!

Opisywane objawy mogą wskazywać na obecność parasomnii pod postacią omamów hipnagogicznych i/lub hipnopompicznych.


Witam i dziękuje za odpowiedź.
Sytuacja staje się coraz bardziej uciążliwa. Dziś połozyłem się po pracy na 2 godziny. Po przebudzeniu znowu myslałem, że śpię na hotelowym pokoju... Również w nocy obudziłem się o 3 rano i było to samo...

Może to wynik zmęczenia. Dziś miałem czerwone oczy. Praca na budowie do lekkich nie nalezy, a to moja pierwsza tego typu.

Jeśli chodzi o poradnię zaburzeń snu nie wiem, czy jest jakaś u mnie.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...