Skocz do zawartości
Forum

psychoterapia


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dostałam skierowanie na psychoterapię. Obecnie walczę z depresją lękową ale oprócz tego mam dość specyficzną osobowość opisaną na skierowaniu jako "osobowość schizoidalna". Wygląda na to, że jestem podręcznikowym przykładem. Boję się, że trafię na psychologa, który nie będzie wiedział co ze mną zrobić i się zniechęcę. Proszę o jakieś rady.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

MorticiaA, dlaczego negatywnie nastawiasz się do terapii i podejrzewasz, że trafisz na niekompetentnego terapeutę, który nie będzie widział, jak Ci pomóc? Czy wcześniej miałaś taką sytuację, zawiodłaś się na jakimś psychologu? Jeśli nie, to zaufaj terapeucie. ;) Nie obawiaj się na zaś. Psychoterapia to proces, który trwa. Efektów na pewno nie będzie widać od razu, po dwóch czy trzech spotkaniach. Ale jestem pewna, że w ogólnym rozrachunku sesje terapeutyczne wyjdą Ci na plus. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Odnośnik do komentarza

Jeśli nie zniesiesz porażki, to nie nastawiaj się negatywnie.
Możesz się bać, jeśli tak już masz, ale mimo to mów sobie, że liczysz na to, że terapia odniesie pozytywny skutek.
Pozytywne nastawienie, to połowa sukcesu.

Odnośnik do komentarza

Myślę, że może pojawiać się lęk przed psychoterapią, szczególnie jak ktoś nigdy nie był. Przecież to nowe, nieznane doświadczenie, trzeba otworzyć się przed kimś kogo się nie zna. Zazwyczaj psychoterapeuci umawiają się na 2-3 spotkania konsultacyjne, tak by pacjent i terapeuta mogli sprawdzić jak im się rozmawia. Czy mogą do siebie mówić i siebie słuchać i czy terapeuta potrafi pomóc, jeśli nie potrafi to odeślę pacjenta do kogoś bardziej kompetentnego. Jeśli obydwoje są gotowi to rozpoczynają pracę. Rozumiem, że można mieć lęk przed porażką, ale to jest już materiał do pracy na sesji.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...