Skocz do zawartości
Forum

Dlaczego to wszystko kosztuje moją psychikę?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam 15 lat. Moim największym i najgorszym wrogiem jest moja psychika. Od kiedy zaczął się mój problem z niską samooceną i stresowanie się każda błahostką reagowanie płaczem jest normalne. To nie tylko brak akceptacji siebie, lecz również obawa przed brakiem akceptacji mnie ze strony innych. Chciałabym ,aby mnie wszyscy lubili, nie obgadywali mnie... Zaczynam się stresować i zastanawiać się czy warto na przykład jest dodawać post na facebook'u ,ponieważ gdybym spotkała się z krytyką szybko zostałabym pozbawiona wigoru i weny. Jestem nadwrażliwa i przerastają mnie proste rzeczy. Analizuję każdy błąd i siebie. Najlepiej mieć jest wszystko pod kontrolą. Jest mi wstyd za siebie,a powiedzieć "zacznij pracować nad sobą" czy "uspokój się" nie polepsza tego. Ostatnimi czasy mój charakter i zdolność do wyolbrzymiania nierealnych problemów mi przeszkadza. Jest mi przykro to jaka jestem, a pragnę zmiany bo poczuć się lepiej i nie wylewać więcej łez :)

Odnośnik do komentarza
Gość malinowsi

Myślę, że w tym wieku to normalne. Z czasem te przesadne reakcje powinny przejść. A na razie poproś o wsparcie rodziców. Opowiadaj im o sobie, pytaj o rady (to ich ucieszy) albo pisz pamiętnik. Rówieśnicy w twoim wieku nie zawsze są dobrymi doradcami, może być odwrotnie. Pamiętaj, że masz prawo do takich uczuć, choć ci są nie na rękę. To nic złego. Uczucia trzeba przeżyć i wtedy odejdą.
Jeśli chodzi o innych to nie możliwe jest by wszyscy cię lubili. Choćbyś stanęła na rzęsach to i tak znajdą się niezadowoleni - "Jeszcze się taki nie urodził, co by każdemu dogodził." Nie przejmuj się obgadywaniem. Ty sama najlepiej wiesz jaka jesteś naprawdę i to jest w tym najważniejsze. Założę się, że i tobie zdarzyło się coś na kogoś powiedzieć. Normalne.
Kto mówi do ciebie "zacznij pracować nad sobą"? I niby na czym to ma polegać? Czy rodzice chwalą cię? To ważne.

Odnośnik do komentarza

Ja też powiem - zacznij pracować nad sobą.
Najważniejsze, byś poprawiła własną samoocenę, byś polubiła siebie.
Jeśli sama siebie polubisz, to inni zaczną to dostrzegać, bo zmieni się "mowa ciała". Będziesz wyglądała na pewniejszą siebie, bardziej wartościową i bardziej ciekawą osobę.Zmień się dla siebie, nie dla innych.
Jeśli ty będziesz zadowolona z osiągnięć, z decyzji czy też z wyglądu - nie ważne z czego, to nie zaboli cię krytyka innych, bo tacy zawsze się znajdą. Ty będziesz miała poczucie, że jest dobrze.
Jeśli popełnisz jakiś błąd, a nauczysz się siebie lubić, doceniać, to też będzie ci łatwiej, bo mniej będziesz to przeżywała.
Wybaczysz sobie, bo jesteśmy tylko ludźmi i każdemu zdarza się błąd.

Jak to zrobić? Poszukaj w internecie, jest dużo porad.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...