Skocz do zawartości
Forum

Rodzina


Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem już co mam dalej robić. Wszystko zaczęło się rok temu tuż po skończeniu studiów. Nie mogłam znaleźć pracy a rodzice nie chcieli mi pomóc. Nie wiem, czy to, co wtedy czułam to był początek depresji, ale wciąż nie mogę wrócić do mojego "normalnego" stanu. Kiedy wreszcie udało mi się znaleźć staż znów stałam się pomocna w oczach moich rodziców. Matka wrzuciła mi na głowę moją siostrę. Mieszkałam z nią w moim malutkim, jednoosobowym pokoju przez trzy miesiące bo moja matka twierdziła że nie ma pieniędzy na wynajem jej pokoju. Kiedy w końcu zwolniło się miejsce w drugim pokoju, moja matka miała pretensje, że wysyłam moją siostrę do dwójki, żeby mieszkała z naszą współlokatorką. Oczywiście nie daje pieniędzy ani jej ani mnie. Muszę utrzymywać moją siostrę z własnych pieniędzy (jestem na stażu i za to są naprawdę marne grosze, dla jednej osoby). Matka cały czas ucieka od tego tematu, wmawia mi, że powinnam pomóc siostrze. Czuję się szantażowana emocjonalnie. Przyjaciółki wiedziały o tym, ale od pewnego czasu kłamię wszystkim dookoła, że wszystko jest w porządku bo wstydzę się tego, że nie mogę rozwiązać tego problemu. Mam już dosyć słuchania cudzych rad. Potem wszyscy patrzą na mnie jak na ofiarę, bo nie umiałam zastosować ich "skutecznych" rad do mojej sytuacji. Czasami naprawdę nienawidzę mojej siostry za to, że siedzi mi na głowie, a matki, że na to pozwoliła. Ojciec jest pokłócony z moją matką a przy okazji nie odzywa się także do mnie. Od prawie roku nie zamieniłam z nim słowa, oprócz sytuacji, w której kazał mi wyjść z JEGO domu. Od pewnego czasu nic mnie nie cieszy. Jestem ciągle przygnębiona, łatwo się denerwuje, widzę wszystko w ciemnych kolorach. Chcę to zmienić, ale czuję, że nie mam już siły. Wstydzę się tego, że nie umiem znaleźć rozwiązania a z drugiej strony czuję, że sama sobie z tym nie poradzę.

Odnośnik do komentarza

Nie masz obowiązku utrzymywania siostry.
Jak się domyślam, mieszkacie po za domem, w wynajętym mieszkaniu.
Siostra studiuje?
Przykro, że rodzice nie pomagają w kłopotach, może nie chcą, a może nie mają z czego.
Paradoksalnie, dzięki tej sytuacji, masz szansę szybciej stanąć na nogi i usamodzielnić się. To samo powinna zrobić Twoja siostra.
Jeśli jest dorosła, powinna sama na siebie zarobić, a nie żerować na Tobie.
Skończ z tym, po prostu powiedz jej, że od nowego miesiąca musi utrzymać się sama.
Nie obawiaj się reakcji rodziców, a tym bardziej siostry, masz prawo do własnego życia.

Odnośnik do komentarza

Nie znam się na przepisach, ale wydaje mi się, że siostra ma prawo do alimentów, jeśli się uczy. Ojciec mógłby dokładać się do waszego budżetu, a może i na matce dałoby się to wymusić?
Sprawę trzeba by skierować do sądu, ale wcześniej sprawdź przepisy.
Ty nie masz obowiązku utrzymywania siostry, a pretensje matki są nie na miejscu.

Odnośnik do komentarza

Problem polega na tym, że deris2110 daje się wykorzystywać i zupełnie bez powodu ma jakiekolwiek skrupuły.
Uważam, że najpierw powinna zrobić porządek z siostrą.
Wielu studentów zarabia na swoje utrzymanie, o ile siostra studiuje,bo raczej mało prawdopodobne jest, żeby rodzice scedowali obowiązek wychowania i utrzymania nieletniej siostry na autorkę.
Jeśli siostra nie wyrobi finansowo, sama powinna załatwiać tę sprawę z rodzicami.
deris2110 powinna skoncentrować się na swoim życiu i przyszłości, unikać konfrontacji z matką, a tym bardziej z ojcem, bo z tego co pisze, rodzina jest mocno skonfliktowana.
Nie jest łatwo komuś, kto przez lata poddawany był przemocy psychicznej, manipulacji, nagle zmienić się w pewną siebie asertywną osobę.
Nie twierdzę, że deris2110 tak właśnie była wychowana, ale z asertywnością u niej kiepsko.
Dziwne, że jej siostra nie ma takiego problemu i bezczelnie żeruje na autorce.
deris2110 kiedyś wreszcie trzeba się postawić, weź przykład z siostry i równie stanowczo powiedz, że Cię nie stać, pogoń lenia do pracy, a przed rodzicami nie musisz się tłumaczyć, ewentualnie uświadom mamie, że to ich obowiązek pomóc finansowo siostrze.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...