Skocz do zawartości
Forum

Dokuczanie i wyśmiewanie z powodu imienia


Gość drfell15

Rekomendowane odpowiedzi

No dobra, mój problem pewnie dla większości będzie błahy i pewnie co poniektórzy potraktują to jako marudzenie, ale dla mnie to sprawa dość ważna. Mianowicie chodzi o moje.... imię. To jest przyczyną moich problemów, chociaż wiem - to się może wydawać dziwne. Jednak znaczenie tego imienia, wydźwięk, jednoznaczne skojarzenia powoduję, że ludzie jakoś dziwnie odsuwają się ode mnie - mogę użyć takiego słowa. Do tego,. jak już mam nieprzyjemność się przedstawić z imienia, patrzą na mnie z politowaniem, że sam nie wiem, jak się mam zachować.
Ok, nie jest to imię ani Adolf, ani Alfons (dzięki Bogu), ani inny dziwoląg typu Pankracy - ale to takie imię, które jest (z racji czynu osoby, która go posiadała) chyba przez tysiące lat prawie ,,potępiane''.
Albo mnie rodzice chcieli ukarać tym imieniem, albo nie wiem, co jeszcze, ale mam przez to autentyczne nieprzyjemności.
Moje imię: Juda (tak, Juda, i tak, to to samo, co Judasz) - z racji durnego wieku rówieśników (ostatnia klasa gimnazjum) nasłuchałem się już masę głupich komentarzy, złośliwych uwag czy pytań, a z drugiej strony nawet kiedyś w rejestracji u lekarza, rejestratorka dwa razy pytała się mnie, czy aby na pewno mam tak na imię. Mógłbym dużo wymieniać. Nawet osoby, która zachowują się normalnie, same przyznają, że nie wiedzą, jak mają się do mnie zwracać, czy po imieniu, czy wolałbym inaczej itp.
Dobra, wiem, jak to brzmi. Wiem, że ludzie mają o wiele poważniejsze problemy, ale jak widzę litościwe spojrzenia, czy słyszę jakieś głupie komentarze, to mnie szlag trafia. Jakby to nie brzmiało, posiadania mało popularnego i mało lubianego imienia może skutecznie uprzykrzyć życie.
Rodzice moje imię zarejestrowali, niestety, bez problemu. Niestety, bo może gdyby to imię było zakazane, to dostałbym bardziej normalne, które nie kojarzyłoby się tak negatywnie.
Ale teraz mam pytanie: jak reagować na złośliwe uwagi ludzi dot mojego imienia? Wiem, że skutecznej rady nie ma, ale jak po raz któryś słyszę coś o zdradach, srebrnikach itp. to już przestaję być miły. Po prostu cierpliwość mi się skończyła.
Wiem, że mogę ogólnie zmienić swoje imię, ale to jeszcze pare lat muszę poczekać. A ja potrzebuję rady teraz.

Odnośnik do komentarza

Gdy osiągniesz 18 lat, możesz wystąpić do sądu o zmianę imienia. Do tej pory rzeczywiście spróbuj ripostować. Juda to niekoniecznie to samo, co Judasz. W Trójmieście są kościoły pod wezwaniem św. Judy Tadeusza, więc może od niego wzięło się Twoje imię

Odnośnik do komentarza

Zgadzam się z koncepcją ambry. Myślę, że rodzicom chodziło Judę Tadeusza- patrona od spraw beznadziejnych i trudnych. Rozmawiałeś z rodzicami o motywach ich wyboru imienia dla Ciebie?Każde imię coś oznacza... Zapytaj ich skąd ten wybór, na pewno chcieli dobrze... Swoją drogą ja też mam rzadko występujące imię i w ogóle mi to nie przeszkadza, lubię je. Jeśli bywały kiedyś docinki-zawsze ripostowałam, albo poważnym tonem, nie znoszącym sprzeciwu oznajmiałam, że nie życzę sobie przekręcania mojego imienia, że brzmi ono tak, i tak proszę się do mnie zwracać(ewentualnie per pani:). A ponieważ znam dokładnie znaczenie swojego imienia -wymądrzałam się cytując perskim językiem-jakie ono jest piękne. Skutecznie wyleczyłam niektórych dowcipnisiów. Gorzej było z nazwiskiem, ale też sobie poradziłam; dużo aje poczucie humoru. Jak Ci ktoś wspomni o srebrnikach, powiedz, żę Ciebie interesuje wyłącznie złoto ( albo diamenty). Przestaną Ci dokuczać gdy zobaczą , że masz dystans. Swoją drogą -mnie się podoba Twoje imię i nie kojarzę go z Judaszem. Wręcz z Lwem Judy! Poczytaj- imię klasa:)

Odnośnik do komentarza

A dlaczego rodzice dali Ci takie hebrajskie imię,może mają korzenie żydowskie i to imię jest po jakimś przodku,

jak będziesz dorosły, to imię nie będzie i Ci tak przeszkadzało ,w tym wieku ,co jesteś,rówieśnicy od każdego, jak nie imienia to nazwiska ,znajdą jakieś przezwisko,
jedyna rada, to się nie przejmować.

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

Zgadzam się z poprzedniczkami. Imię Juda oryginalne i nietuzinkowe. Choć domyślam się, jak bardzo docinki innych potrafią uprzykrzyć Ci życie. Dopóki nie skończysz 18 lat, nie możesz nic za bardzo zrobić, a na pewno nie możesz wystąpić do sądu o zmianę imienia. A co do docinek kolegów i koleżanek, proponuję jakieś inteligentne riposty, coś w stylu, jaki zaproponowała żona Sokratesa. Albo po prostu staraj się nie zwracać na to uwagi i puszczaj mimo uszu. Ignoruj, bo nie warto się przejmować czyjąś nieuprzejmością. ;) Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

To, że teraz nie mogę zmienić imienia, to akurat wiem. Do 18 jeszcze mi troche zostało, i musze jakoś żyć tym imieniem.
Drażniące są docinki rówieśników, którz z Judą Tadeuszem zdecydowanie mojego imienia nie kojarza.
Wiem, dlaczego rodzice nadali mi takie imię, i istotnie ma to zwiazek z ww Judą T. Dodatkowo dla nich to imię oryginalne, ładnie brzmiące, a nie chcieli, żebym był setnym Michałem, Tomkiem itp.
Rzecz w tym, że nie wzięli pod uwagę tego, że ludzie dodadzą dwa do dwóch, i jak poszperaja w necie, to zobacze, że Juda i Judasz to to samo - równie dobrze Iskariota można nazwać Juda, a Judę Tadeusza - Judaszem.
Próbowałem ignorować, ale każdy ma swoją wytrzymalość, i ja już cierpliwości nie mam.
Pozostają chyba faktycźnie jakieś riposty na dalsze głupie komentowanie mojego imienia
Dziękuję za Wasze komentarze.

Odnośnik do komentarza

Może spróbuj odwrócić wadę w zaletę. Wiesz, wyrazistosc łatwiej zmienić w wyrazistosc, niż szarość w wyrazistosc. Nie raz byłam świadkiem w szkole, jak ktoś się wkurzyl i z tego co się smiali ludzie, zaczęli patrzeć inaczej.
Może to nie jest poważny przykład, ale ja miałam problem z przezwiskami, których nie lubiłam i z obydwoma sobie poradzilam, szukając jakiś plusów. Z imieniem przez seriale też miałam problemy. Z nazwiskiem też, bo kojarzyło się komuś z hitlerem. Także widzisz. Ale to dzieciaki i glupie zarty dla żartów. Nie bierz ich do siebie. Zdystansuj się i znajdz plusy. Masz czas do 18, więc spróbować nie zaszkodzi. Osobiście powiem, że mnie się podobają oryginalne imiona, bi też łatwiej zapamiętać :D ja to bym chciała mieć Jezus, jakbym była chłopakiem xD Serio. Jeszuła.

Odnośnik do komentarza

Niedorozwojów mówisz...
Z tego, co wiem, to moja szkoła nie jest specjalna, ale może masz rację, z niektórymi osobnikami coś jest zdecydowanie nie w porządku.
Wydawało mi się, że w wieku 15/16 lat ludzie powinni mieć na tyle rozumu, żeby się nie wyśmiewać z czyjegoś imienia. Jednak pomyliłem się, i to bardzo. Momentami czuję się jak w szkole podstawowej, choć w sumie to właśnie w podstawówce miałem spokój.

Odnośnik do komentarza

annao
Dlatego wazne jest jakie imie dajemy dziecku bo może i nam się podoba ale potem dziecko ma nieprzyjemności.

Właśnie o to mi chodzi, ale chyba mało który rodzic się tym przejmuje/myśli o tym, jak nadaje takie dziwne, mało popularne, budzące negatywne skojarzenia imię małemu dziecku.
A potem w szkole dziecko nie ma życia.

Odnośnik do komentarza
Gość eeeeeeeeeeeee

zmień imie bo całe życie będziesz miał pod górke.Nie musisz być pełnoletni,by zmienić imię,ja zmieniłam mając 16 lat,zawsze przedstawiałam się innym imieniem i musiałam udowodnić,że kojarzy mnie ktoś z innym imieniem-miałam listy od znajomych adresowane na imie,którym sie przedstawiałam.Rodzice kompletnie nie myślą jak skopują komuś życie w dzisiejszych czasach dając jakieś ciulate imie po durnej cioci czy kims tam kto ma 100 lat...inne czasy ZAWALCZ O SIEBIE I DOBRE SAMOPOCZUCIE!!!!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...