Skocz do zawartości
Forum

Niepewność swojej pamięci


Gość mareczek24

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Mam taki problem, że nieraz powiem jakieś zdanie i nagle dociera do mnie, że nie wiem czy użyłem poprawnych słów. Ogarnia mnie wtedy lęk, że tumanieję i wtedy sprawdzam czy dobrze powiedziałem. Podobnie jest z wiedzą szkolną i skojarzeniami, które wydają mi się złe a ja boję się kompromitacji takiej jak w teleturniejach. Zwykle okazuje się, że pamiętałem i myślałem dobrze ale kolejnym razem jest to samo i myślę, że źle pamiętam. Podobnie kiedy moje zdanie lub pamięć jakiegoś wydarzenia różni się od tego co mówią inni to myślę, że to ja się mylę więc najczęściej milczę w towarzystwie i potem żałuję, że się nie odzywałem a kiedyś byłem duszą towarzystwa. Boję się, że nie mam racji a potem najczęściej okazuje się, że to ja mówiłem dobrze :/

Odnośnik do komentarza

Witaj mareczek24!

Podejrzewam, że z Twoją pamięcią i innymi zdolnościami poznawczymi jest wszystko w porządku. Masz problem najprawdopodobniej z niską samooceną. Nie ufasz sobie, nie wierzysz w siebie i swoje możliwości, dlatego powątpiewasz w to, co mówisz, w to, czy dobrze się wysławiasz; zastanawiasz się, czy nie pomyliłeś faktów itd. To nie nad pamięcią czy koncentracją powinieneś popracować, ale nad poczuciem własnej wartości. Przez brak wiary w siebie stajesz się wycofany, unikasz towarzystwa, milczysz w grupie osób. Zachęcam Cię do konsultacji u psychologa. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...