Skocz do zawartości
Forum

Bodziec wywołujący uporczywy nawrót wspomień


Gość Alena8785

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Alena8785

Doswiadczylam agresji seksualnej, zdarzaly sie nawroty wspomien. Ostatnio ogladalam film a scena agresji seksualnej wywolala u mnie kolejny przeblysk wspomien, az musialam wyjsc, pochodzic, ochlonac. Z tym ze: widywalam juz takie sceny i nie mialy na mnie wplywu, tylko ta jedna ktora wlasnie ostatnio widzialam. Dlaczego? Czy mozg moze tak platac figle, czy to mozliwe ze sytuacja byla podobna - nawet slowa, ton glosu aktorow. Czy moze to bylby za duzy zbieg okolicznosci, bo to nie byla klasyczna scena. Dlaczego ta jedna scena tak mogla na mnie zadzialac?

Odnośnik do komentarza

U osób, które doświadczyły przemocy seksualnej, bardzo często rozwija się zespół stresu pourazowego (PTSD). Nieprzepracowana trauma może skutkować objawami, jakie zauważyłaś u siebie. Występuje uporczywe przypominanie sobie lub „odżywanie” stresora w postaci zakłócających „przebłysków” (ang. flashbacks), żywych wspomnień lub powracających snów, albo w postaci gorszego samopoczucia w sytuacji zetknięcia się z okolicznościami przypominającymi stresor lub związanymi z nim. Tak było u Ciebie w przypadku oglądania filmu ze sceną agresji seksualnej. Czy korzystałaś ze wsparcia terapeuty?

Odnośnik do komentarza
Gość Alena8785

Dziekuje za odpowiedz, wiem co to sa flashbacks, czy moge one wystepowac samodzielnie - bez zespolu stresu pourazowego, czy jezli wystepuja to musi byc i zespol stresu? nie korzystalam.
zastanawiam sie dlaczego widzialam wiele takich scen i akurat wczoraj mialam flashback......?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...