Skocz do zawartości
Forum

CHAD a zaburzenia osobowości


Gość niewiem sam

Rekomendowane odpowiedzi

Gość niewiem sam

witam
czy osoba chora w przeszłości na CHAD ... może mieć zaburzenia osobowości (osobowość schizoidalna/osobowość dyssocjalna) po uplywie pewnego czasu ( od pozornego wyleczenia ) ? czy to jest objaw nawrotu choroby ?
czy osoba może nie być świadoma nawrotu choroby "CHAD" ??
( ponieważ ja zauważyłem zmianę w zachowaniu osobie mi bliskiej , zmiana ta była widoczna z dnia na dzien... ) jednakże ona mówi, że nie nastąpił nawrót choroby nie wiem jak dowiedzieć sie prawdy skoro ona wyklucza nawrót choroby

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie!

Osoba chora na chorobę afektywną dwubiegunową może być nieświadoma nawrotu swojej choroby, szczególnie gdy jest w fazie manii (podwyższonego samopoczucia). To, że ktoś ma zdiagnozowany ChAD, nie wyklucza możliwości rozpoznania innej choroby, np. zaburzeń osobowości. Leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej jest długofalowe (zazwyczaj trwa do końca życia pacjenta). Najczęściej stosuje się stabilizatory nastroju, które działają odpowiednio na oba bieguny zaburzenia (depresja-mania). Dobrze prowadzona terapia skraca długość poszczególnych epizodów niemal o połowę. Niestety w niektórych przypadkach konieczna jest okresowa hospitalizacja. ChAD można zaleczyć, ale trudno mówić o wyleczeniu. Brak objawów chorobowych, kiedy pacjent normalnie funkcjonuje (nie jest w fazie manii, hipomanii, depresji, subdepresji), nie oznacza, że choroba zniknęła. Pacjent powinien być pod stałą kontrolą lekarza psychiatry. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Gość niewiem sam

ona leki odstawiła ponoć ok 1 roku temu...
bo CHAD zostało wyleczone
więc od długiego czasu nie bierze leków regulujących nastrój
...
jednak moim jak i znajomych zdaniem dzieje się z nią coś dziwnego
np . spłycenie uczuciowe, nie liczy sie ze mnie rani odpychając mnie od siebie, wręcz próba zerwania kontaku...
nie wiem czy to nawrót choroby, czy inna przyczyna
jednak teraz wiem, od PANI ze osoba ta może być nieświadoma nawrotu choroby ...

Odnośnik do komentarza

Skoro osoba, o której mówisz, przestała brać leki, twierdząc, że jest zdrowa, to niewykluczone, że choroba wróciła. ChAD ma tendencje do nawracania. Podejrzewam, że pacjentka mogła poczuć się lepiej po lekach, jej życie się unormowało, była w stanie wolnym od objawów chorobowych, więc wyszła zapewne z założenia, że nic już jej nie dolega. To mogła być remisja choroby, co nie oznacza zdrowia, braku choroby. Teraz objawy mogły powrócić. Uważam, że osoba, o której napisałeś, powinna skonsultować się ze swoim lekarzem psychiatrą. Być może to faza depresji/subdepresji, stąd chłód emocjonalny, chęć zerwania kontaktu itp. Choć prawdziwych motywów zmiany jej zachowania względem Ciebie nie znam - możliwe, że to nie skutek choroby, a są jakieś inne powody.

Odnośnik do komentarza
Gość niewiem sam

Oczywiscie biore rozne scenariusze pod uwage takze to ze po prostu nie chce byc ze mna jednaj nie dala mi odp jednoznacznej dlaczego chce zakonczyc relacje tak naprawde nie powiedzuala nic -co jest dla mnie najgorsze
Jesli jednaj to nawrot choroby to jak jej to uswiadomic ??nie wiem co dzieje się w mojej głowie osoba chora odczuwa różnicą swoje zachowaniu?

Odnośnik do komentarza
Gość niewiem sam

jeszcze jedno pytanie czy nawrot choroby mogl nastapic powiedzmy 'z dnia na dzien'?? Bo zaxhowywala sie normalnie zalezalk jej zebym sie nie gniewal jak wyszla z kolezankami pozniej dzwonila nastepnego dnia sie widzielismy. Rowniez doszlo do blizszego zblizenia bo normalnie a po kilku dniach jak jej sie poprzestawialo cos s glowie i odciela mnie od sebie ...

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...