Skocz do zawartości
Forum

Jak rozpocząć pracę nad sobą?


Gość Zuzka 15

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj Zuzka.
W jaki sposób chciałabyś pomagać ludziom? Masz na myśli to forum czy coś zupełnie innego?
Dołączam się do pytań Unny.
Pozdrawiam.

Gdyby ktoś, kiedyś na chwilę się zatrzymał być może wykwitłaby z tego minuta refleksji. Poszedł jednak zmierzch do poranka a temu wcale nie było do śmiechu, bo gdyby chcieć przeczytać własne wspomnienia można by je odnieść do teraźniejszości a przyszłość przestałaby być potrzebna.

Odnośnik do komentarza
Gość Zuzka 15

Chciała bym pomagać ludziom, w sensie biednym, np. chciała bym wspomagać jakąś fundację, czy domy dziecka lub ludzi, którzy nie mają pieniędzy na operację walki z nowotworem. A jeśli chodzi o to nad czym chciała bym popracować, to nie wiem kim mam być. Jeśli chce się pomagać to najpierw trzeba po pracować nad sobą, czyli np. charakter lub... nie wiem jak mam to wytłumaczyć...

Odnośnik do komentarza

Różne organizacje poszukują wolontariuszy. Zgłoś się gdzieś.
Może pomoc dzieciom, czy starcom, albo zwierzętom.
Pomyśl, gdzie byś chciała pomagać.
Wydaje mi się, że praktyka byłaby najlepszą lekcją.

Odnośnik do komentarza
Gość Zuzka 15

To będzie tak. Kiedyś postanowiłam naśladować mojego idola, a dokładniej idoli. Koleżanka mówiła mi, że mam być sobą. Było trudno, ale w końcu pozostałam sobą. Teraz nie wiem co tak naprawdę chcę w życiu robić. Kim mam być.
Chcę pracować nad sobą, a mianowicie nad tym co chce robić w życiu. Słabo się uczę ( uczę się, a wręcz kuje prawie całą noc , a i tak dostaję 2 albo 3) Boję się, że nie poradzę sobię za rok w 3 kl. gimnazjum.

Jak to wam nie wystarczy, to już nie wiem jak mam to rozpisać. Niby zwykły łatwy problem, ale może się po jakimś czasie przerobić w problem nie do zniesienia.

Odnośnik do komentarza

No to jak to nie masz zainteresowań? A co to jest, jak nie zainteresowania, to co tu podałaś? Nic tylko je rozwijać i czerpać z tego radość i satysfakcję. :)

Co do szkoły, to nie jest średnia nie jest tu istotna. Ważne jest rozwijanie umiejętności w tych przedmiotach, które lubisz, z którymi mogłabyś w jakiś sposób wiązać przyszłość. Może u Ciebie dobrym przedmiotem do tego byłaby biologia? Mogłabyś w przyszłości wybrać studia z nią związane. Ale na konkretne plany w tym względzie masz jeszcze dużo czasu, więc spokojnie.

Jeśli obawiasz się, że przez niektóre przedmioty będziesz miała problemy ze zdaniem do następnej klasy, to poproś kogoś o pomoc w nauce, np rodziców. Jak nie będą mogli, to może jakieś korepetycje Ci załatwią.

Odnośnik do komentarza

Witaj Zuzka 15.
Piszesz, że chcesz pomagać innym, biednym na przykład, wspomagać fundacje i chcesz w związku z tym rozpocząć prace nad sobą i jakoś ukierunkować się na taką pomoc.
Zaskakujące, ciekawe i odpowiedzialne. Ciekawi mnie z jakiego powodu chciałabyś pomagać innym?
Pomagać można na naprawdę bardzo wiele sposobów.
Można zając się wolontariatem jak już podpowiadano. Zawsze jest gdzieś potrzebna para rąk do pomocy. Pomagać w zbiórkach ubrań czy pieniędzy.
Można wspierać przeróżne fundacje i instytucje jakąś kwotą pieniężną w postaci jednorazowej wpłaty czy co miesięcznej. W większych planach można samodzielnie taką fundację założyć.
Można wybrać jakiś zawód bezpośrednio związany ze służbą ludziom. Najpowszechniejsze to policjant, strażak, lekarz, pielęgniarka. Każdy z tych zawodów oferuje wiele funkcji i przeróżnych stanowisk. Można zostać ratownikiem medycznym albo górskim na przykład.
Z pewnością wiele osób się uśmieje, ale jednym ze sposobów pomagania innym jest szeroko rozumiana polityka. Innym sposobem jest zajęcie się prawem. Dziennikarstwo to także forma pomocy.
Możliwości jest naprawdę bardzo dużo i w zasadzie można powiedzieć, że większość zawodów jest w jakiś sposób powiązana z pomaganiem innym.

Najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie i także innych młodych osób jest odnalezienie tego co sprawiałoby Ci radość i mogłabyś przy tym się w jakiś sposób rozwijać. Bo najważniejsze jest robić to co się kocha. A jeśli akurat będzie to coś, co nie wiąże się jakoś z pomaganiem innym to możesz wtedy pomagać zarobionymi przez siebie pieniędzmi.

Pytasz jak powinnaś się rozwijać? To akurat bardzo trudne pytanie bo trzeba najpierw wybrać cel do którego będziesz dążyć.
Na pewno powinnaś inwestować w wiedzę dotyczącą tego co Cię interesuje. Na pewno inwestować w swoje zdrowie :-) . Poznawaj co tylko możliwe o pomaganiu. Sprawdź na przykład czym i jak zajmuje się Unicef czy przeróżne fundacje. Może gdzieś tam znajdziesz coś dla siebie. Na pewno warto poznać trochę psychologii w ogóle. Uzmysłowi Ci to jak bardzo jesteśmy zależni od wielu czynników i dlaczego bezdomny nie potrafi znaleźć sobie mieszkania.
W tej chwili nie przychodzi mi nic specjalnego jeszcze na myśl.
Dalej to już zależy od tego jaki kierunek wybierzesz.
Oczywiście warto rozwijać swoją empatię w kierunku zdrowej empatii a nie niekontrolowanej emocji. Obserwować życie, uczyć się go, poznawać, przeżywać. Pracować nad własną inteligencją i mądrością.

Mam nadzieję, że troszkę Ci pomogłem a nie zagmatwałem wszystko.
Pozdrawiam.

Gdyby ktoś, kiedyś na chwilę się zatrzymał być może wykwitłaby z tego minuta refleksji. Poszedł jednak zmierzch do poranka a temu wcale nie było do śmiechu, bo gdyby chcieć przeczytać własne wspomnienia można by je odnieść do teraźniejszości a przyszłość przestałaby być potrzebna.

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,
Zuzka, napisałaś, że nie wiesz kim masz być. Nie musisz tego wiedzieć już teraz. Masz czas na wypróbowanie siebie w różnych rolach, masz czas na popełnianie ewentualnych błędów. Jeśli już się pojawią, to ważne żebyś umiała wyciągać z nich wnioski i uczyć się na nich.
Wsłuchuj się w siebie, analizuj jak czujesz się w różnych sytuacjach i z czasem odnajdziesz swoje miejsce na ziemi.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...