Skocz do zawartości
Forum

Konkurs "Pożywienie a leki"


Redakcja

Rekomendowane odpowiedzi

Problem interakcji leków z pożywieniem to temat dotychczas mało doceniany przez pacjentów, jak i lekarzy. Publikacja wydana pod patronatem abcZdrowie.pl w prosty sposób przybliża nam ten problem.
W naszym konkursie możecie wygrać 1 z 5 książek od Warszawskiej Firmy Wydawniczej pt. "Pożywienie a leki. Wpływ żywności na efekt działania leków".

http://kontoredakcyjne.strefa.pl/Pozywienie%20okl.jpg

Aby wygrać książkę, odpowiedz na pytanie:
W jaki sposób to, co jemy wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?

Konkurs trwa do 18 listopada 2014 roku do północy, a szansę na wygraną mają wszystkie wpisy zgodne z regulaminem i zadaniem konkursowym napisane przez zarejestrowanych użytkowników.
Czekamy na Wasze zgłoszenia!

Odnośnik do komentarza

Jedzenie to bardzo ważny element naszego życia. Sięgamy po nie kilka razy dziennie, musimy jeść, aby w ogóle żyć.
To,co jemy ma ogromne znaczenie dla naszego organizmu. Zbilansowana dieta,bogata w witaminy i minerały pozwala nam cieszyć się zdrowiem, ładnym wyglądem i dobrym samopoczuciem.
Antyoksydanty zawarte w wielu produktach m.in roślinach pozwalają na utrzymanie ładnego wyglądu skóry, przeciwdziałają starzeniu się.
Jedzenie często wpływa też na nasze samopoczucie. Pyszny posiłek od razu potrafi poprawić humor (i nie mam na myśli tylko czekolady,która powoduje w nas uwalnianie endorfin). Ładne kanapki, z dużą ilością warzyw,posypane koperkiem czy natką zjedzone na śniadanie od razu dodają energii na nadchodzący dzień. Im smaczniejsze jedzenie (i estetycznie wyglądające) tym bardziej chce się jeść, a samo jedzenie jest większą przyjemnością.
I w odwrotną stronę-jeśli jemy coś,co nam nie smakuje,nieładnie wygląda,jest byle jak przygotowane to od razu samopoczucie maleje.
Śmieciowe jedzenie,chipsy,hamburgery itd mogą wpłynąć nawet na wygląd naszej cery (np. w postaci pryszczy kolejnego dnia-wydaje mi się,że organizm z ten sposób pozbywa się toksyn,które trafią do organizmu właśnie z takiego jedzenia).
Warto przykładać dużą wagę do tego,co jemy. Sięgać po rzeczy zdrowe, ekologiczne,bogate w witaminy. Ale też bez przesady, w życiu trzeba mieć też trochę przyjemności (ja np.nie potrafiłabym zrezygnować ze słodyczy).
Wygrać można ciekawą książkę "Pożywienie a leki". To jest bardzo ważne, aby przyjmując lekarstwa zastanowić się,czy aby na pewno wszystko możemy jeść. Niewiele osób wie na przykład,że leków nie wolno popijać sokiem grejpfrutowym. Takie mieszanki mogą wpłynąć na nasze samopoczucie i zdrowie-niestety negatywnie.

Odnośnik do komentarza

Widziałam już nie jeden program edukacyjny, w którym porównywano samopoczucie i stan zdrowia osób, które jadły tylko fast food'y czyli jedzenie tzw. 'śmieciowe' , oraz te, które odżywiały się zdrowo stosując zbilansowaną dietę złożoną z owoców, warzyw, mięs i wszystkich produktów które zawierają dużo cennych witamin i minerałów.
Wynika z nich jednoznacznie, że jedzenia ma ogromny wpływ na stan naszego zdrowia i samopoczucia!
Należy jeść z głową, wybierając produkty zdrowe, ale też nie przesadzać z ich ilością zjadając na obiad np. osiem udek z kurczaka ;)
Należy unikać produktów ciężko strawnych, by móc się swobodnie poruszać a nie czuć się ociężałym :)
Oczywiście nie mówię ,by odmawiać sobie przyjemności, bo zjedzenia lodów w upalne lato nie jest zbrodnia, a czasem zbawieniem dla naszego organizmu, lub kawałek czekolady, by pobudzić nasze endorfiny aby poczuć się lepiej :)
Pamiętajmy jednak by w jedzeniu nie zapominać o umiarze a będziemy czuć się doskonale :)

Odnośnik do komentarza

Jedzenie wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale też na samopoczucie, osobowość. Potrafi oddziaływać na emocje - ukoić, wyciszyć lub wręcz przeciwnie - wzbudzić w nas agresję.

Co wskazane jest zjeść w rożnych sytuacjach:

dopadła Cię chandra: czekoladę, banany i awokado - uwalniają w organizmie znaczne ilości serotoniny i endorfin, poprawiając nastrój :)
jesteś zestresowana: nasiona, np. dyni, słonecznika - zawierają magnez, który likwiduje objawy stresu
brakuje energii: szpinak i natkę pietruszki - są bogate w żelazo, które pomaga pozbyć się przygnębienia i apatii
łatwo się irytujesz: jajka - działające łagodząco i uspokajająco na układ nerwowy.

To tylko kilka prostych przykładów jak jedzenia wpływa na nasze zachowanie, samopoczucie:)

Wiemy, że niewłaściwa dieta ma również wpływ na naszą zdolność koncentracji, poziom inteligencji i sprawność zapamiętywania. A każdy z nas chce być zdrowy, więc należy o zdrowie dbać:)
Czym w takim razie zastąpić śmieciowe jedzenie? Najlepsze są ryby, z powodu dużej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych... osoby jedzące dużo ryb- są lepiej skoncentrowane, osiągają lepsze wyniki w nauce, w pracy:)

Pamiętajmy o jedzeniu zdrowego, pełnowartościowego śniadania, gdyż to najważniejszy posiłek dnia wpływający na nasze zmęczenie i samopoczucie.

Warto postawić na zdrową dietę. Nastrój, ciało, zdrowie, libido, wygląd, zachowanie, myśli, sen, witalność, a nawet IQ są pod wpływem tego, co jemy. A nie warto poprzez dietę psuć sobie samopoczucia.

CIEKAWOSTKA DLA KOBIET:
Kobiety zazwyczaj zjadają większą ilość słodyczy w drugiej połowie cyklu, a przy tym zostało udowodnione, że panie, które ulegają swoim zachciankom, o wiele słabiej odczuwają dolegliwości miesiączkowe niż te, które zdecydowanie zachcianki zwalczają. Wydaje się więc, że zachcianki odzwierciedlają zapotrzebowanie organizmu.

Wyróżnia się wiele chorób, do których rozwoju przyczynia się niewłaściwe odżywianie. Zła dieta może być odpowiedzialna nie tylko za otyłość, ale też na przykład za nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, zawał, cukrzycę czy osteoporozę. Skutkami niezdrowego odżywiania mogą być także dolegliwości związane z układem nerwowym – udar mózgu czy choroba Parkinsona.
Zbyt dużo spożywamy produktów zawierających węglowodany i tłuszcze zwierzęce. Aby uniknąć zachorowania na cywilizacyjne schorzenia, powinniśmy unikać między innymi tłustych potraw, smażonego jedzenia, niezdrowych i słonych przekąsek, a także produktów typu fast food.

Podsumowując, wiele prawdy kryje się w starym powiedzeniu: „Powiedz mi, co jesz, a powiem ci, kim jesteś.”

Odnośnik do komentarza

To co zjadamy,codziennie ma bardzo duzy i znaczący wplyw na nas samych wiec warto odpowiedzialnie dobierać produkty ktore przygotowywujemy potem do posilku. Wiele osob jednak, nie zdaje sobie z tego sprawy i narażają swoje zdrowie z tego wydawać mogloby sie blachego powodu.

To,ze jedzenie wplywa na nasze zdrowie czy samopoczucie zostalo udowodnione naukowo i nie podlega dyskusji. Najważniejsze jednak jest ,ze to od nas zalezy jak bedziemy sie czuć. Zalecane są rozne produkty ale koniecznie w naszym skladnikowym menu powinny znalezc się miedzy innymi:
-kwasy OMEGA 3, czyli ryby lub na przykład orzechy włoskie
-dużo błonnika i składników odżywczych,białko i pełnoziarniste węglowodany (zwlaszcza rano aby mieć energię na caly dzien)
-pieczywo pelnoziarniste
-owoce,warzywa itp
A to tylko kilka podstawowych przykladow.

Warto pamietać,że wiele owoców, orzechów, warzyw, zbóż, roślin strączkowych i ryb ( to one wszystkie są ważnym źródłem składników odżywczych związanych zapobiegania depresji) a witamina D zwiększa poziom serotoniny w mózgu. Inne witaminy wystepują w innych produktach ale najzwazniejsze to być świadomym że mozna przyjmować witaminy czy wartościowe rzeczy nie w formie suplementow diety z apteki a własnie z codziennego posilku.
To co jemy wplywa także na naszą koncentrację. Nie powinno sie jesć rzeczy tupu frytki, czy hamburgery a z napojów coli oraz wszelkich słodyczy.

To co jemy ma wiec znaczący wplyw na nas i warto zadbać o zdrową dietę. Skorzysta na tym nie tylko organizm ale i nasz nastrój, ciało, zdrowie, libido, wygląd, zachowanie, sen czy witalność.

L'amore non ha un senso, L'amore non ha un nome , L'amore bagna gli occhi, L'amore riscalda il cuore
L'amore batte i denti, L'amore non ha ragione
L'amore esiste...

Odnośnik do komentarza

Potrawy kolorowe, ciekawie zaaranżowane, cieszą nasze oko i tym samym poprawiają nasz apetyt oraz nastrój.


czerwony
– np. pomidory, papryka, wzmagają apetyt.

żółty – pomaga logicznie myśleć, neutralizuje również napięcie i stres. Potrawy w żółtym kolorze poprawiają trawienie.

pomarańczowy - wpływa pozytywnie na nasz nastrój, rozwesela i dodaje siły. Potrawy w tym kolorze kojarzą się nam z egzotyką, słońcem i z przyjemnościami, a więc nastrajają optymistycznie.

zielony – Kojarzy się z przyrodą, z budzącym się życiem i nową energią. Potrawy w tym kolorze dodają nam sił witalnych. Zielone warzywa wzmacniają wzrok oraz chronią przed nowotworami.

fioletowy
– wpływa dobrze na nasz nastrój i na wyciszenie targających nami emocji. Jednak zbyt duże nasycenie tego koloru może nas przygnębić.

Odnośnik do komentarza

Już w czasach starożytnych wierzono, że to co jemy, wpływa na nasze zdrowie oraz na nasze samopoczucie. Współcześnie nie tyle wierzymy, co wręcz już wiemy, że właśnie tak jest. Mówi się wręcz, że jedzenie może wywołać chorobę albo przywrócić zdrowie. I trudno się z tym nie zgodzić.

Niektóre składniki pożywienia mają specjalne właściwości, wpływające na nasze zdrowie i samopoczucie – jedne w pozytywny, inne zaś w negatywny sposób. Przykładowo: na początku XIX wieku Sylwester Graham (propagator zdrowego żywienia w Ameryce, od którego nazwiska pochodzi nazwa pełnoziarnistego chleba – graham) oraz John Harvey Kellogg (reformator zdrowia, pomysłodawca powstania m.in. płatków śniadaniowych) twierdzili, że toksyny powstające w czasie trawienia mięsa niekorzystnie wpływają na zdrowie i samopoczucie ludzi. I to właśnie oni przyczynili się do bardzo aktywnego wegetarianizmu, udowadniając tym samym, że to co jemy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i na stan naszego umysłu.

Wiele składników diety, poza wartościami odżywczymi, wykazuje pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Np. związki zawarte w owocach i warzywach, a także algach, są fitoaktywne, jak chociażby polifenole, które – mimo że w układzie pokarmowym nie ulegają trawieniu – niezwykle korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu, a więc i na nasze zdrowie. Żywność, która je zawiera, określana jest mianem superżywności, obfituje bowiem w wiele ochronnych i zwiększających energię składników. Udowodniono wręcz, że jedzenie ich przynosi większe korzyści niż zażywanie suplementów witaminowych, zapobiegając wielu ciężkim chorobom, a często nawet im przeciwdziałając. Nie wspominając o pozytywnym wpływie na nasze samopoczucie.

Niestety, w wielu wypadkach, nasza dieta nie sprzyja zdrowiu, co wynika z powszechnego braku świadomości o chorobotwórczych właściwościach wielu z codziennie spożywanych przez nas potraw. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że „jedzenie może wywołać chorobę albo przywrócić zdrowie” warto zainteresować się tym tematem bliżej i z każdym dniem zmieniać swoje nawyki żywieniowe wdrażając to, co zdrowe i eliminując to, co niezdrowe. Bo przecież zdrowie mamy tylko jedno…

Odnośnik do komentarza

Pokarmy, które spożywamy na co dzień ogrywają ogromną rolę w budowaniu naszego samopoczucia i dbaniu o nasz organizm. Zdrowe odżywianie, zdrowy styl, aktywność fizyczna to główne czynniki wywołujące u nas radość, szczęście czy nawet euforię :) Pomyśl, jesteś szczęśliwa/y, kiedy zjadasz właśnie 3 pączka z kolei? Kiedy dokładasz kolejną porcję smażonych frytek? Kiedy po otwarciu tabliczki czekolady, po chwili zostaje tylko papierek? Kiedy w zimowy wieczór nic Ci się nie chcę, a ręce same gonią do gorącej, gęstej czekolady czy lekko schłodzonego piwa? To prawda, że w pierwszych chwilach jest Ci dobrze, czujesz ulgę, problemy na chwilę odchodzą w zapomnienie, a Ty odrywasz się od rzeczywistości i..., i jesz! Co się dzieje po kilkunastu minutach, godzinie? Skupię się może na płci żeńskiej, w końcu Panie chyba bardziej zwracają uwagę na swoje zdrowie, figurę i wygląd zewnętrzny. Po skonsumowaniu kolejnej porcji lodów nie jesteś wcale zadowolona, problemy nie zniknęły, one nadal są, a Ty pracujesz właśnie nad kolejnymi. Tak, dokładasz sobie nie potrzebnych stresów. Jedząc nie zdrowo, opychając się, spożywając żywność wysoce przetworzoną i popijając kolejną puszkę słodkiego napoju nie jest Ci lepiej, wręcz przeciwnie - jesteś zła na samą siebie, pojawiają się wyrzuty sumienia i ze smutną miną obserwujesz w lustrze twarz pełną wyprysków i kolejną fałdkę tłuszczu na brzuchu. Zdołowana, bez sił (bo w końcu energię pochodząca z cukrów prostych szybko znika) "zalegasz" ponownie w miękkiej i przytulnej kanapie - z batonem w ręku. Tak właśnie wpływa niezdrowe jedzenie na stan Twojego zdrowia i samopoczucia. Nie dość, że niszczysz organizm od wewnątrz to brudzisz także swój wygląd zewnętrzny, o psychice już nie wspominając....
Ale mam na to radę :) Świat stanie się piękniejszy i weselszy, kiedy zadbasz o swoje zdrowie, o swój organizm, który w podzięce sprawi Ci uśmiech na twarzy i poprawi Twoje samopoczucie! Będziesz radosna, energiczna, będziesz "kipić" pozytywną energią! Wystarczy, że zadbasz o siebie! Wstań rano, zjedz energetyczną owsiankę napchaną owocami, w pracy wypij świeży koktajl z bananem i kakao, na obiad kolorowa, pełna chrupiących warzyw i pełnoziarnistych grzanek sałatka z kurczakiem, potem deser w postaci puddingu jaglanego a na kolację twarożek z rzodkiewką i szczypiorkiem. Brzmi zachęcająco? Pamiętaj, to tylko przykład dziennego jadłospisu, dzięki któremu obiecuję, poprawi się Twoje samopoczucie i zdrowie!

Odnośnik do komentarza

To co jemy i jak jemy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Myślę że coraz bardziej ludzie zaczynają dbać o zdrową dietę a to dlatego że przybywa nam wiele dolegliwości,chorób ...Coraz więcej i coraz lepiej jesteśmy świadomi jak jeść ,jak łączyć produkty a przede wszystkim jaka dieta powinna być dla danej osoby odpowiednia Sportowiec będzie miał odmienną dietę niż kobieta w ciąży ...
Gdy mamy złe samopoczucie i sięgamy po batonika , Uraduje się nasza psychika być może ale nie nasz układ trawienny . Czasem również mylne jest myślenie że zdrowa żywność nie jest smaczna A wystarczy chociaż wnieść trochę urozmaicenia w nasze codzienne jedzenie a każdy się przekona że warto
Kiełki ??? kto by się tym najadł ? -słyszałam niejednokrotnie Ale gdyby tak przejść za zdrowe odżywianie różnice zauważymy ogromne Wiem to po sobie Jestem zdrowsza ,nie czuję się "ciężko" , mam zdrowszą cerę ,mocne włosy a przede wszystkim jestem szczęśliwsza :) Same plusy
Jestem również zdania Czasem mniej znaczy więcej - mianowicie lepiej jest zjeść mniejszą ilość produktu o większej jakości niż więcej ale kiepskiej jakości i ze sztucznym smakiem
Wpływ na nasze zdrowie wpływa również cukier ,który powinniśmy ograniczyć .Powinniśmy jeść więcej warzyw i owoców, powinniśmy kupować żywność jak najmniej przetworzoną ale i też zależy dużo od przygotowania np warzywa lepiej gotować na parze ,mięsa ,drób ryby lepiej piec w piekarniku niż smażyć Trzeba wszystkiego spróbować ,gdyż ZDROWA DIETA MOŻE BYĆ NAPRAWDĘ SMACZNA ,trzeba tylko chcieć
Zmieni się nie tylko nasze samopoczucie ale i będziemy zdrowsi i szczęśliwsi :)

Odnośnik do komentarza

Kochani,

po raz kolejny zwracamy uwagę na to, że odpowiedzi w konkursach powinny być unikalne, a nie skopiowane z innych stron internetowych. W związku z powyższym nie możemy przyznać 5 nagród, gdyż niestety, ale sporo odpowiedzi było splagiatowanych (ściągniętych z innych stron internetowych)... Łatwo można w ten sposób stracić szansę na zwycięstwo.

Wygranymi w tym konkursie zostają więc:

tadeomm
zuzunieczka
Scarletth_e

Serdecznie gratulujemy! Czekamy na Wasze dane adresowe pod mailem: konkurs@abczdrowie.pl. W temacie wiadomości należy wpisać swój nick z forum oraz nazwę konkursu.

Zapraszamy do udziału w innych konkursach zarówno na stronie abcZdrowie.pl, jak na zaprzyjaźnionym parenting.pl czy Facebooku parenting.pl, abcZdrowie.pl i jejŚwiat.pl.

Odnośnik do komentarza

wladys
Trochę jestem zaskoczony, gdyż moja odpowiedź nie była skopiowana z internetu. Przed jej napisaniem czytałem trochę o tym temacie na różnych wątkach i te najciekawsze wplotłem w swoją odpowiedź, ale nie dosłownie, tak więc w żaden sposób moja odpowiedź nie jest skopiowana z internetu.
Pozdrawiam.

W Pana przypadku bardzo niewielka część odpowiedzi była zdublowana, jednak - chcąc być sprawiedliwym - nie możemy robić wyjątku, a skoro program antyplagiatowy wykrył konkretne sformułowania, oznacza to, że jest ich za dużo, mimo że reszta wypowiedzi jest unikalna. Przykro nam bardzo.

Następnym razem z pewnością się Panu uda i nie będzie żadnych wątpliwości :-)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...