Skocz do zawartości
Forum

Konkurs "Joga na czas ciąży i porodu"


Rekomendowane odpowiedzi

Zapraszamy Was do kolejnego konkursu! Wbrew pozorom, nie jest on przeznaczony tylko dla kobiet w ciąży - wszyscy możecie brać udział! Do wygrania mamy 3 egzemplarze książki "Joga na czas ciąży i porodu" od Wydawnictwa Illuminatio:

http://kontoredakcyjne.strefa.pl/illuminatio.png

http://kontoredakcyjne.strefa.pl/Joga%20na%20czas%20ciazy_300.jpg

Zadanie konkursowe
Odpowiedz na pytanie: Jakie aktywności fizyczne możesz polecić kobietom w ciąży i dlaczego?

Odpowiedzi należy zamieszczać w wątku konkursowym do 30 lipca 2014 roku do północy. W ciągu kolejnych dwóch dni roboczych wskażemy zwycięzców!

Zapraszamy do udziału!

Biorąc udział w konkursie, akceptujesz jego regulamin.

Odnośnik do komentarza
Gość aknieszkaa

Osobiście polecam dużo, dużo spacerów oraz basen. Spacery zawsze działały na mnie kojąco i wydawało mi się, że jestem po nich 'dotleniona'. Z kolei basen to ulga dla kręgosłupa i relaks dla całego ciała. Dużo dobrego słyszałam o jodze - ale niestety nie w każdym (zwłaszcza małym) mieście są kursy jogi dla przyszłych mam. A szkoda, bo przy 2-iej ciąży chciałabym wypróbować czegoś nowego :)

Odnośnik do komentarza

Ja polecam dużo spacerów. Będąc w ciąży moim synkiem bardzo często razem z mężem wychodziliśmy wieczorem na spacer. Pozwalało mi to zrelaksować się zarówno fizycznie,jak i psychicznie. Mogłam pooddychać świeżym powietrzem i po takiej porcji ruchu lepiej mi się spało.
Polecam również aktywność fizyczną polegającą na normalnym życiu, wykonywaniu prac domowych,sprzątaniu, chodzeniu po zakupy. Uważam, że kobieta w ciąży powinna żyć normalnie, a nie leżeć całymi dniami w łóżku.
Bardzo fajnie sprawdzają się także wszelkie ćwiczenia relaksacyjne. Często też wykonywałam ćwiczenia na mięśnie pleców, dzięki czemu mniej odczuwałam ból kręgosłupa.

Odnośnik do komentarza

Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży! Bardzo się cieszę, ale jestem też delikatnie spanikowana, bo obawiam się, że będę musiała zrezygnować z aktywności fizycznej. Przeczesuję więc fora (i trafiłam na Wasze), by zaczerpnąć wiedzy na ten temat. Przeczytałam sporo artykułów, postów i doszłam do wniosku, że z moich ćwiczeń nie zrezygnuję, lecz je dostosuję do swojej obecnej wydolności i sprawności. Póki co jestem na samym początku drogi, więc będę wciąż uprawiać jogging i ćwiczyć fitness. Później przerzucę się na ćwiczenia cardio o mniejszej intensywności - orbitrek i rowerek stacjonarny. Postaram się też ćwiczyć pilates i właśnie jogę przez cały okres ciąży. By dotleniać organizm będę dużo spacerować, co pozwoli mi się też wyciszyć wśród zieleni i odstresować. Mam też nadzieję na regularny seks, gdyż to też jest formą aktywności (i to jak przyjemną) i jest polecane przez większość lekarzy na okres ciąży.
Ciąża to nie choroba i uważam, że jeśli nie mamy problemów i czujemy się dobrze to nie musimy rezygnować z dotychczasowego trybu życia i swoich ulubionych aktywności. Oczywiście radziłabym nie popadać też w skrajności i nie ćwiczyć więcej, by np. zachować szczupłą sylwetkę, bo w tym momencie nasz potomek jest najważniejszy i powinnyśmy się o niego troszczyć w pierwszej kolejności. Czytałam kiedyś o kobiecie, która w 8 lub nawet 9 miesiącu ciąży poprawiła swój rekord w maratonie oraz o innej, która z bardzo dużym już brzuchem podnosiła ciężary. Wszystko działo się przy stałej konsultacji lekarzy a ich dzieci urodziły się zdrowe. Jeśli one mogą to my też! Jestem całym sercem za tym, by swoją aktywność fizyczną zachować na takim poziomie w którym się stale czujemy dobrze. To proste rozwiązanie, ale czy takie nie są najlepsze?:)

Odnośnik do komentarza

W pierwszej ciąży ćwiczyłam jogę i często chodziłam na spacery. Obie formy ćwiczeń były dla mnie nie za ciężkie, przyjemne i przede wszystkim relaksujące. Joga pomagała mi wyciszyć się, a spacery przemyśleć różne sprawy i poukładać je sobie w głowie.

Odnośnik do komentarza
Gość mama_lusi

Na pewno basen wzmacnia bardzo mięśnie i poród jest później łatwiejszy. Spacery ale nie wyczynowe tylko spokojne także pomagają zachować dobrą kondycje a to bardzo ważne w ciąży. Oraz ćwiczenie oddychania, podczas skurczów bardzo się przydaje umiejętne oddychanie. Wszystkie te 3 formy aktywności będą przyjemne i pożyteczne.

Odnośnik do komentarza
Gość Anuleczkaa

Zdecydowanie, gorąco polecam spacery i basen. Zarówno spacerowanie w ciągu dnia i wieczorem doskonale relaksuje mój organizm. Pływanie rewelacyjnie odprężają cały organizm pod względem fizycznym i psychicznym. Osobiście niezbyt dobrze umiem pływać, ale chodzę na basen typy aquapark i uważam, że odpowiednio dobrane ćwiczenia w wodzie, bądź tzw. "samo moczenie się" doskonale rozluźnia mięśnie brzucha, o wiele mniej czujemy bóle spowodowane rozciąganiem się macicy.

Odnośnik do komentarza

W ciąży byłam już (dopiero) dwa razy. Z doświadczenia wiem, ze aktywność fizyczna w ciąży jest bardzo potrzebna. Dlaczego? Ano dlatego, że sama się o tym przekonałam jakie to istotne... Będąc w pierwszej ciąży popadłam w euforię mojego błogiego stanu - uważałam by się nie przemęczać, objadałam się lodami, by sobie i dziecku dogodzić (rodziłam w okresie letnim), na spacery wychodziłam bardzo krótkie, by się nie zmęczyć, pracowałam zawodowo przed komputerem w biurze do 7 miesiąca ciąży... Efekt? - wyglądałam jak wieloryb! Dosłownie. Po chodniku zamiast iść - toczyłam się, a każde schody były dla mnie jak wspinaczka po Mount Everest. To, że po ciąży wróciłam do formy zawdzięczam tylko ćwiczeniom, gimnastyce i... jodze!
Dzięki tym ćwiczeniom mój organizm był przygotowany na kolejną ciążę.
Tym razem (przypominając sobie mój stan w rodzinnym albumie) postanowiłam, że przez ciążę przejdę zdrowo i aktywnie (oczywiście bez popadania w skrajność).
Po pierwsze spacer - ale nie wypad do spożywczego tuż obok. Zabierałam męża, syna i spacerowaliśmy wolnym krokiem, by dotlenić organizm i rozruszać mięśnie.
Po drugie-basen. Zabierałam ze sobą moich chłopaków i razem pływaliśmy przez godzinę dwa razy w tygodniu. Miałam to szczęście ze w pobliżu otworzono basen, więc miałam świetne miejsce do wzmocnienia mięśni.
Po trzecie - gimnastyka. Nie tylko w domu. Jeśli jesteś w ciąży i wciąż pracujesz (zwłaszcza w trybie siedzącym) należy jak najczęściej robić sobie krótkie przerwy i gimnastykować stopy, ręce, robić 'hula hop' z ciała, rozciągać się podtrzymując się krzesła itp. W biurze mogą na to dziwnie patrzeć, ale wierzcie mi, że jest to bardzo ważne!
Punkt kolejny - seks. Jeśli ciąża nie jest zagrożona, jest wręcz zalecany. Wydziela się bowiem wtedy endorfina - hormon szczęścia, który sprawia, że dzieciaczek również jest zadowolony :D
Po piąte - joga. i to nie tylko w ciąży. Nie dość, ze wycisza umysł i ciało, to świetnie wpływa na naszą psychikę, odpręża. ja stosowałam jogę również przed ciążą, by wspomóc swój organizm i poczuć się lekko.
Pamiętajcie drogie mamy, by w ciąży unikać jednak sportów ekstremalnych i niebezpiecznych dla ciężarnej, jak jazda konna, rower, bieganie itp.

Odnośnik do komentarza

Ciąża to nie choroba, więc możemy w tym pięknym okresie naszego życia robić praktycznie wszystko to, co robiłyśmy przed nią. Jeżeli nie podejmowałyśmy jakiś aktywności przed ciąża, to nie polecałabym eksperymentowania np. ze skokami ze spadochronu itp. ekstremalnymi sportami, bo nie mamy w nich żadnego doświadczenia przed ciążą. Robić możemy zatem wszystko to, w czym się dobrze czujemy i co nie zagraża bezpośrednio nam a tym samym naszemu dziecku. Jeżeli matka dobrze czuje się nawet podczas wielogodzinnych spacerów, bo przed ciążą też dużo chodziła, to czemu nie robić tego w ciąży? Nasze ciało samo będzie nam sygnalizowało, czy jest wszystko w porządku, czy się za bardzo nie forsujemy i będziemy wiedziały na jaki wysiłek będziemy mogły sobie pozwolić. Żeby odciążyć troszkę kręgosłup poleciłabym chodzenie na basen a tam nie tylko samo pływanie ale i ćwiczenia w wodzie pod nadzorem uprawnionych do prowadzenia takich zajęć osób. Doskonale sprawdzi się również nordic-walking, gdzie popracujemy również nad górnymi partiami naszego ciała. Podstawowe techniki jogi przydadzą się nam do wyciszenia jak i lekkiego rozciągania odpowiednich partii ciała, co może nam pomóc później podczas porodu.
Jeżeli nie będziemy tylko przesadzały z aktywnością, to możemy również wybrać się chociażby na kajaki.
Kobiety w ciąży uprawiają balet, tańczą i wykonują wiele tym podobnych aktywności niemalże do samego rozwiązania, więc pamiętajmy – możemy robić niemalże wszystko, jeżeli tylko czujemy się dobrze i jest to bezpieczne zarówno dla nas i dla naszego maleństwa w brzuszku.

Odnośnik do komentarza

Dziękujemy Wam wszystkim za zgłoszenia! Okazuje się więc, że basen i spacery są najlepsze dla kobiety w ciąży :-) i rzeczywiście aktywność fizyczna jest bardzo ważna, jednak wszystko zgodnie z rozsądkiem.

Przedstawiamy zwycięzców konkursu:
aknieszkaa
zuzunieczka
alloa

Gratulujemy! Prosimy o przesłanie danych adresowych na mail: konkurs@abczdrowie.pl. W temacie wiadomości należy wpisać swój nick i nazwę konkursu. Czekamy!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...