Skocz do zawartości
Forum

Konkurs "FitMind"


Rekomendowane odpowiedzi

W internecie roi się od bardziej lub mniej prawidłowych porad dietetycznych, znajomi też mają mnóstwo swoich sposobów na odchudzanie. Nawyki żywieniowe, dieta, ćwiczenia, a może jeszcze coś innego?

Mamy dla Was nowy konkurs, w którym do wygrania są 3 książki "FitMind" od Wydawnictwa Sesus:

http://kontoredakcyjne.strefa.pl/fitmind.png

Zadanie konkursowe brzmi:
Napisz, z jaką najmniej sensowną poradą dietetyczną spotkałeś/aś się w swoim życiu i dlaczego tak uważasz?

Zachęcamy do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami w tym temacie. Odpowiedzi należy zamieszczać w wątku konkursowym do 8 lipca 2014 roku do północy. Wyniki ogłosimy w ciągu dwóch dni roboczych od daty zakończenia konkursu.

Zapraszamy!

Biorąc udział w konkursie, akceptujesz jego regulamin.

Odnośnik do komentarza
Gość Marlenaaaa

DRUNKOREKSJA
To nowy trend w odchudzaniu, który ma wielu młodych zwolenników. Nazwa pochodzi od "drunk" (pijany) i "anorexia" (anoreksja). Osoby, które uległy tej modzie na utrzymanie zgrabnej sylwetki, nie jedzą normalnych posiłków, bo chcą niekontrolowanie pić alkohol, który jest dość kaloryczny.
Ta dieta jest bardzo groźna dla zdrowia! Niedojadanie plus nadużywanie alkoholu może skutkować poważnymi zaburzeniami odżywiania, problemami z koncentracją oraz rozwojem groźnych schorzeń.

Odnośnik do komentarza
Gość Ankieterka

Każda dieta jednostronna ( białkowa, węglowodanowa lub tłuszczowa) jest niewskazana, wiążą się z nią różne awitaminozy, a przede wszystkim obciążenia dla narządów. Uważam, że najlepszą dietą jest racjonalne odżywianie, jedzenie wszystkiego w małych ilościach. Niestety ludzie wychodzą z założenia, że trzeba zjeść na zapas i do syta, żeby zaspokoić głód organizmu. Jako dietetyk jestem przekonana, ze wystarczy ograniczać słodycze i bardzo tłuste potrawy do minimum ( ale z nich nie rezygnować, ponieważ im bardziej coś jest zabronione, tym bardziej tego pragniemy) i każdy posiłek celebrować.

Odnośnik do komentarza

Wiem, że wielu z Was może w to nie uwierzyć, ale dieta o której opowiem jest coraz bardziej popularna, a mną wstrząsnęła. A więc, moja szanowna koleżanka z którą znałam się już od dawna zaproponowała mi magiczny środek po którym w dosyć krótkim czasie i zupełnie bez wysiłku, ba..nawet jedząc bardzo duże ilości posiłków można schudnąć. Tym 'Magicznym' środkiem miał być TASIEMIEC, pasożyt który miał by zamieszkać w moim organizmie, a ja sama byłabym dla niego żywicielem. Byłam w szoku i myślałam, że to tylko żarty, ale okazała się, że ona rzeczywiście znała wtedy kogoś kto 'CoŚ' takiego miał i mógł się tym podzielić oczywiście za drobną opłatą. Nie wchodziłam w szczegóły bo pomysł był dla mnie tak straszny, że nie chciałam wiedzieć wiele na ten temat.
Wiem, że wielu ludzi próbuje odnaleźć magiczny środek, który pomoże im w walce z zbędnymi kilogramami, ale na pewno nie można robić tego kosztem swojego zdrowia. Musimy próbować wszelkimi siłami, a najważniejsza jest motywacja, której ja również potrzebuję ;)

Odnośnik do komentarza

Szczeże powiedziawszy każda dieta jest dla mnie bezsensowna. Różnych stosowałam w moim życiu i nic dobrego mi z tego nie dało a tylko pogorszyła moją wage. Dlaczego tak się działo.... otóż podczas stosowania diety oszukiwany jest nasz metabolizm co sprawiło że troche schudłam a tak na prawde nie był to długotrwały efekt.Było to tylko utratą mojego czasu oraz mojej energii.
Zamiast diet sama postanowiłam się wziąć w garść i nie poddawać się!!! Postawiłam sobie swój cel że bez rózno rodnych diet schudnę. Pierwszym swoim celem postawiłam na :

-zastanowienie się ile tak naprawdę chciałabym schudnąć.
-pić dużo wody ponieważ jest niezmiernie ważna, jeśli chodzi o odchudzanie. Każdego dnia wypijam przynajmniej 2 litry wody, a fakt jest taki że woda pomogła mi w odchudzaniu.
-ruch, ruch i jeszcze raz ruch!
Jednym z największych przyczyn mojej nadwagi był brak ruchu. Więc ciągłe przesiadywanie całe dnie miało dużo większą szansę, abym przytyła i tu był mój błąd!!!. Moje ciało potrzebowało ruchu, aby spalić kalorie, które spożywałam. Czym więcej się poruszałam to tym więcej kalorii spaliłam a wiadomo że czy więcej kalorii spaliłam to tym więcej schudłam. Nie ma metody dietowania, która uczyni cuda. Zdałam sobie sprawę że aby efektywnie schudnąć to muszę się ruszać. Już ćwiczę ponad rok czasu, biegam 3 razy w tyg i czuję się o niebo lepiej :)

-trzymam się z dala od tabletek odchudzających ponieważ dla mnie są one szkodliwe. Jednym zdaniem- co o tym myślę??? Są one stworzone tylko dlatego dla jednego celu – aby zarabiać na nas pieniądze.

A więc podsumowanie : „Zdecydowałam czego chce; zdecydowałam co jestem w stanie dla samej siebie i swojego zdrowia poświęcić. Ustaliłam swoje priorytety i zabrałam się do pracy. ”

Odnośnik do komentarza

~Emi Wł.
Szczeże powiedziawszy każda dieta jest dla mnie bezsensowna. Różnych stosowałam w moim życiu i nic dobrego mi z tego nie dało a tylko pogorszyła moją wage. Dlaczego tak się działo.... otóż podczas stosowania diety oszukiwany jest nasz metabolizm co sprawiło że troche schudłam a tak na prawde nie był to długotrwały efekt.Było to tylko utratą mojego czasu oraz mojej energii.

Nie do końca masz rację. Po pierwsze, znaczna część naszego społeczeństwa pojęcie "dieta" uważa za synonim "odchudzania" co jest po części prawdą ze względu na to, że jest to jeden z rodzajów diet , który ma na celu redukcję tkanki tłuszczowej (stąd nazwa dieta redukcyjna). Niewielu natomiast wie, że dieta to po prostu sposób odpowiedniego żywienia, który może być również stosowany przy wielu schorzeniach (np niedoczynność/nadczynność tarczycy, cukrzyca typu II, etc) jak i za równo przy rozwoju masy mięśniowej (często stosowany wśród sportowców). Po drugie- jakie diety stosowałaś ? Konsultowałaś je z wykwalifikowanym dietetykiem ? Pisząc wykwalifikowany chodzi mi o osobę posiadającą odpowiednie kompetencje, która ukończyła studia związane z dietetyką. Obecna moda na sport i prowadzenie zdrowego trybu życia sprawiła, że wiele osób (amatorów) kończy kursy dietetyczne i uważa się później za specjalistów. Być może dałaś się naciągnąć właśnie takiej osobie. W końcu po trzecie- stosując dietę (dajmy na to redukcyjną) nie oszukujemy metabolizmu. Odpowiednio zbilansowana dieta redukcyjna pozwala nam na modyfikowane tempa metabolizmu co sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej.

Co do konkursu. Za najmniej sensowną poradę dietetyczną uważam tę w której powinno spożywać się jak najwięcej białka kosztem pozostałych składników odżywczych (typowe diety wysokobiałkowe). Spotkałem się nie raz z komentarzami typu:
-"białko przecież syci, zatem jeżeli będę spożywał go więcej to nie będę odczuwał głodu"
-"sportowcy spożywają solidne porcje białka w swoich posiłkach, to im pomaga budować potężną muskulaturę. To musi być klucz do sukcesu"
W każdym z tych stwierdzeń jest po części prawdy. Niewielu natomiast wie, że białko jest magazynowane w organizmie w postaci:
-elementu budulcowego, wchodząc w skład: mięśni, mózgu, narządów wewnętrznych
i wielu innych tkanek;
- substratu energetycznego - nadmiar białka jest przekształcany w cukier
i spełnia funkcje energetyczną, natomiast nadwyżka cukru, jeżeli nie będzie zużyta jako energia, zostanie zmagazynowana w postaci tkanki tłuszczowej
Ponadto brak umiaru w spożyciu białka może w bardzo łatwy sposób zakwasić nasz organizm. Odpowiednie proporcje dla poszczególnych składników odżywczych w diecie powinny wynosić mniej więcej : 10-15% dla białka, 20-30% dla tłuszczu, 50-70% dla węglowodanów.

Odnośnik do komentarza

Najglupsza dieta a raczej metoda odchudzania według mnie jest ostre odchudzanie w krótkim czasie stosując ją kiedy tego potrzebujemy "żeby nie zaszkodzić sobie " . Jest to chyba najgorsza i najglupsza dieta o jakiej słyszałam . Oczywiście efekt mamy natychmiastowy, ale ile przez to cierpimy nie mówiąc o najbliższych . Odchudzanie nie powinno być takie drastyczne ( czasami musimy sobie odmówić pewnych przyjemności, ale nie w tak drastyczny sposób ). Przy takiej diecie mamy wahania nastroju, najczęściej jesteśmy źli, niezadowoleni, wyrzywamy się na otaczających nas ludziach, więc jak ma nam to pomoc osiągnąć nasz cel jeśli jesteśmy z tego niezadowoleni, a najbliżsi nie mają ochoty nas znosić w takim stanie. Nie wspominając o tym jak nasze zdrowie na tym cier.pi. Przecież chcąc nie chcąc przy t.akiej metodzie napewno zaburzymy funkcjonowanie naszego organizmu, co może doprowadzić do tragicznych skutków. Na dodatek jak wyżej napisałam jest to dieta tylko na czas kiedy chcemy schudnac, czyli efekt jojo jest gwarantowany. I na co nam tyle meczarni, cierpień bliskich i narażenia zdrowia ? Tylko dla tej chwili ? Jak dla mnie jest to kompletny bezsens.

Odnośnik do komentarza
Gość Chlebkowa Pani

Do tej pory spotkałam się z wieloma niezwykle interesującymi "dietetycznymi zasadami", których należy przestrzegać, aby móc schudnąć. Jedną z nich, bardzo rozpowszechnioną, znaną a nawet bardzo często praktykowaną jest NIEJEDZENIE PIECZYWA. Chleb, bułki, bułeczki, bagietki to zło! Nie wolno ich tykać, inaczej nigdy nie schudniemy i nie osiągniemy wymarzonej sylwetki. To główni winowajcy nadwagi, otyłości, dodatkowych kilogramów. Takie informacje można znaleźć w internecie, prasie i innych tego typu przekazach. A przecież to totalne bzdury! To prawda, chleb tuczy, ale jedzony w nadmiarze, tak samo jak i inne produkty żywnościowe! Jego wyeliminowanie z diety i zastąpienie "zdrowymi" odpowiednikami typu chleb chrupki, wafle ryżowe nie spowoduje spadku masy ciała. Co więcej, tego typu zastępniki posiadają więcej kalorii w 100 g niż nie jeden pełnoziarnisty,chrupiący, świeży chlebek. Moja rada - nie wierz we wszystko co przeczytasz. Uważam, że to jedna z najmniej sensownych porad dietetycznych, ponieważ jej stosowanie nie ma nic wspólnego ze zdrowym odżywianiem i nie przynosi żadnych korzyści dla organizmu. Pieczywo bowiem jest bardzo dobrym źródłem węglowodanów złożonych, dzięki którym zyskujesz energię na cały dzień. Jest także bogate w błonnik pokarmowy (dzięki któremu syci na dłużej), składniki mineralne (potas, magnez, żelazo) i witaminy (z grupy B, kwas foliowy). Istotne jest wybieranie pieczywa ciemnego, razowego, pełnoziarnistego, które dostarczy organizmowi potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych. Chcesz zadbać o swoje zdrowie, zrzucić nadprogramowe kilogramy? -> nie rezygnuj z pieczywa, spokojnie, bez obaw możesz je włączyć do codziennego jadłospisu, tylko pamiętaj kupuj te pełnoziarniste i zachowaj umiar :)

Odnośnik do komentarza
Gość Tysia123

Moim zdaniem najmniej sensowną poradą dietetyczną skierowaną w szczególności do osób odchudzających się jest bezwzględny zakaz spożywania tłuszczu. Według tej zasady wszelakie tłuszcze należy unikać "jak ognia", wybierać produkty odtłuszczone lub o niskiej (i tak zbliżonej 0%) zawartości tłuszczu, odtłuszczać żywność na wszystkie możliwe sposoby. A to wszystko dlatego, bo tłuszcz tuczy. A przecież nie tędy droga. Tłuszcz jest taka samo ważny dla organizmu jak białka i węglowodany. Nie należy eliminować go całkowicie, a jedynie zredukować jego ilość (w przypadku, gdy faktycznie był spożywany w dużych ilościach, lub dostarczany wraz z wysokotłuszczowym, przetworzonym jedzeniem) lub zamienić na zdrowsze zamienniki. Tłuszcze zwierzęce (smalec, margaryna) warto zamienić na tłuszcze roślinne (olej rzepakowy, lniany, z pestek dyni, oliwa z oliwek). Uważam tę poradę za najmniej sensowną, ponieważ tłuszcze są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Tłuszcze roślinne dostarczają niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy takiej jak A, D, E, K, dzięki nim przyswajamy witaminy z pożywienia. Włączając do diety 1 łyżkę zdrowego oleju roślinnego na pewno wyjdzie Ci to na zdrowie!

Odnośnik do komentarza

Bardzo Wam dziękujemy za zgłoszenia w konkursie! Rzeczywiście wiele porad dietetycznych nie ma sensu :-) a Wasze rady są bardzo pomocne i ważne!

Oto i zwycięzcy konkursu:
Chlebkowa Pani
Tysia123
joanna199

Gratulujemy! Proszę o przesłanie adresu do wysyłki nagrody na mail: konkurs@abczdrowie.pl. W temacie wiadomości należy podać swój nick z forum oraz nazwę konkursu.

Czekamy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...