Skocz do zawartości
Forum

Brodawki płciowe


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam duży problem. Przez 10 lat byłam w związku z jednym partnerem i byliśmy sobie wierni. Od 3 lat mam innego partnera, ma on na ciele dużo brodawek. Dodam, że byłam jego pierwszą partnerką. Zawsze współżyliśmy bez prezerwatywy. Na członku pod napletkiem miał taką krostkę, którą dermatolog zamroziła, twierdząc, że jest to brodawka. 10 m-cy temu zauważyłam w okolicy wejścia do pochwy drobne krostki, lekarz stwierdził, że są to kłykciny i kazał smarować condyline. zniknęły ale nawracają. Teraz pojawiły się w okolicach odbytu. Czy mogłam zarazić się od partnera wirusem HPV? Czy on jest nosicielem mając brodawki w różnych miejscach na ciele?

Odnośnik do komentarza
Gość zalamanaewa

przede mną nie miał partnerki, ja byłam jego pierwszą. Na ciele ma duzo pieprzyków i brodawek, gdzieś wyczytałam, że taka osoba jest nosicielem wirusa brodawczaka ludzkiego. Czy to ze współżyliśmy bez prezerwatywy mogło spowodować, że ten wirus u mnie objawił się w postaci kłykcin? Sama nie wiem co myśleć. On miał jedną brodawkę pod napletkiem i dermatolog ja zamroziła ale nadal da sie ja wyczuc.

Odnośnik do komentarza

Witam!
Teoretycznie istnieje taka możliwość, że opisana brodawka na członku Pani partnera wiąże się z zakażeniem wirusem HPV. Proszę jednak pamiętać, że nawet wykonany zabieg wymrożenia brodawki w zasadzie nie likwiduje problemu - objawy mogą nawracać, a nawet jeśli nie nawracają to i tak mężczyzna nie przestaje zakażać swoich partnerek. Warto też zauważyć, że brodawki nie pojawiają się od razu po stosunku z zainfekowaną osobą. Okres wylęgania wynosi bowiem około kilku tygodni, ale może być to także kilka miesięcy. Dokładnie tak samo jest z kłykcinami kończystymi u kobiet - skoro bowiem jest Pani pierwszą partnerką seksualną opisanego mężczyzny, może zaraziła się Pani HPV od innego mężczyzny? Oczywiście Pani partner może wykonać specjalistyczne badania, które wskażą czy jest zakażony HPV. Dopóki Pani partner nie dostanie wyniku sugeruję stosowanie prezerwatywy, która zmniejsza ryzyko zakażenia.

Odnośnik do komentarza

Witam!
To, że w obecnym związku jest Pani już od ponad roku nie neguje sytuacji, że zaraziła się Pani wirusem HPV od poprzedniego partnera. Okres inkubacji wirusa może trwać, tak jak napisałam wcześniej, kilka miesięcy, ale nawet lat. Na pewno jednak proszę szczerze porozmawiać o tym ze swoim aktualnym partnerem mając na uwadze, że wirus przenosi się głównie drogą kontaktów seksualnych. Proszę także pamiętać, że do zakażenia nie musi dojść podczas stosunku - czasami wystarczający jest kontakt skórny okolic intymnych. Ponownie zatem sugeruję, by Pani partner się przebadał.

Odnośnik do komentarza

Witam!
Oboje powinni Państwo wykonać test HPV DNA, który umożliwi potwierdzenie czy któreś z Państwa jest zakażone wirusem HPV oraz jaki jest to konkretnie typ wirusa (wysoko czy niskoonkogenny). Uzyskanie odpowiedzi na to pytanie pozwoli wdrożyć właściwe postępowanie, tj. odpowiednią profilaktykę (raka szyjki macicy u Pani i raka odbytu oraz raka prącia u Pani partnera).
W zależności od wyniku być może wskazane będzie ponadto wykonanie badania mRNA HPV, które pozwoli określić czy zakażenie wysokoonkogennymi typami wirusa trwa od dłuższego czasu i czy proces karcynogenezy już się rozpoczął.

Odnośnik do komentarza

Oczywicie, że da się je usunąć. Ja jestem ze stolicy i moim lekarzem jest dr Ciszewski, przyjmuje w Wilmed na Wilanowie. U mnie te brodawki były na tyle małe, że wystarczyła krioterapia czyli zwyczajnie w świecie je odmrożono. Jeżeli byłby większe to doktor mówi, że po prostu wtedy chirurgicznie trzeba byłoby je usunąć.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...