Skocz do zawartości
Forum

Badanie cytologiczne a dziewictwo


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Mam 30 lat. Wciąż słyszę o konieczności badań profilaktycznych. Jednak w moim przypadku nie jest to takie proste, bo mam pochwicę. Przez tę przypadłość nadal jestem dziewicą. Czy w takiej sytuacji powinnam się martwić, że nigdy nie miałam typowego badania ginekologicznego i cytologii? Z tego co słyszałam to raka szyjki macicy powoduje wirus przenoszony drogą płciową. Dodam, że w obrazie USG przez powłoki brzuszne wszystko wygląda ok. Jeżeli dziewictwo nie chroni mnie przed zachorowaniem na raka szyjki macicy to jak mam wykonać badania, wstydzę się powiedzieć lekarzowi, że jestem dziewicą? Jak wyleczyć się z pochwicy? Uprzejmie proszę o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza

nie ma się czego wstydzić bo to żadne powód do wstydu. Moim zdaniem powinnaś normalnie porozamwaić z lekarzem o pochwicy, o badaniach cytologicznych itp. To on powinien znaleźć sposób na to aby Cię zbadać pomimo Twoim schorzeń

Odnośnik do komentarza

Witam Panią Serdecznie,

Zgodnie z obowiązującymi zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego badanie cytologiczne powinno się wykonać po raz pierwszy u każdej kobiety, która ukończyła 25 lat. W przypadku wczesnego rozpoczęcia współżycia nie później niż 3 lata od inicjacji seksualnej.
Badanie cytologiczne można również wykonywać u dziewic. Używa się wtedy specjalnych wzierników dziewiczych, a cały zabieg wykonuje się niezwykle delikatnie.
Jednak jeżeli nie współżyła Pani do tej pory, myślę, że cytologia jest raczej zbędna. Proszę zastanowić się natomiast nad szczepieniem przeciwko wirusowi HPV.
Obecnie na rynku są dostępne dwa rodzaje szczepionek: dwu- i czterowalentna. Proszę porozmawiać na ten temat ze swoim ginekologiem:)

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...