Skocz do zawartości
Forum

Wkładka domaciczna antykoncepcyjna a zmiany zakrzepowe żył


Gość ka...il

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Mam 37 lat i postanowiłam usunąć żylaki. Udałam się do chirurga naczyniowego i otrzymałam wynik badania:
W badaniu usg+kolor doppler lewa żyła odpiszczelowa nieposzerzona, wydolna, z okolicy przyujściowej wychodzi mały niewydolny pień żylny, położony na przedniej powierzchni uda. Po stronie prawej, przy próbie Valsalvy refluks o czasie trwania 0,9 sek. I bardzo małej amplitudzie. Liczne mikrożylaki i „pajączki” nie stanowią znacznej patologii naczyniowej. W obrębie lewego stawu skokowego dyskretny obrzęk limfatyczny. Proponuje konsultację ginekologiczną z usg endowaginalnym i cytologią. Rozpoczęcie leczenia jest możliwe nie wcześniej niż 3 miesiące od odstawienia preparatów hormonalnych.
Zmartwiło mnie, że muszę usunąć wkładkę antykoncepcyjną Mirenę. Udałam się do ginekologa, a tutaj usłyszałam, że Mirena absolutnie nie prowadzi do zmian zakrzepowych gdyz nie produkuje jakis tam hormonów (niestety nie pamiętam dokładnie) i nie ma potrzeby jej usuwania. Co mam teraz zrobić, zmienić chirurga czy i ginekologa? Bardzo proszę o pomoc. dziekuję Pozdrawiam. Jula

Odnośnik do komentarza

Witam Julia,

Wkładka domaciczna Mirena uwalnia lewonogestrel (progestagen).
Niektóre badania wskazują, że substancja ta może nieznacznie zwiększyć ryzyko powstawania zakrzepów w naczyniach żylnych i tętniczych. Wyniki tych badań jednak nie były jednoznaczne.
Natomiast przy antykoncepcji dwuskładnikowej-ryzyko zakrzepów jest już znacznie większe, ponieważ (pochodne estrogenów) w nich zawarte, istotnie statystycznie zwiększają ryzyko powstawania zakrzepów, szczególnie jeżeli występują ku temu predyspozycje.
Myślę, że wkładka którą masz w sobie nie zwiększa istotnie krzepliwości i mogłabyś ją mieć do zabiegu.
Dla swojego bezpieczeństwa jednak, zrób zabieg dopiero 3 miesiące po wyciągnięciu wkładki domacicznej. Jeżeli zabieg nie jest pilny możesz poczekać z tym do czasu aż będziesz już musiała wyciągnąć wkładkę(przestanie działać) i odczekaj 3 miesiące(żeby nie tracić $$$);)

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...