Skocz do zawartości
Forum

Podwyższone APTT przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych


Gość ro...et

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 18 lat moj problem to obfite miesiączki ze skrzepami lekarz ginekolog zapisal mi leki antykoncepcyjne przez pierwszy miesiac brania tabletek nie dostalam wcale okresu tylko bylo plamienie i teraz w tygodniu przerwy mam obfite krwawienie i skrzepy..mam podwyzszone APTT i lekarze nie znaja przyczyny czy to moze byc przyczyna?jakie sa tego przyczyny?prosze o odpowiedz?pozdrawiam Asia

Odnośnik do komentarza

Witam!
Niestety nie napisała Pani jakie tabletki Pani stosuje. Jeżeli jednak jest to klasyczna dwuskładnikowa antykoncepcja to zwiększa ona ryzyko zakrzepicy, co w badaniach objawia się spadkiem APTT. Wydłużenie APTT może mieć związek z niedoborem czynników krzepnięcia: VIII (hemofilia A), IX (hemofilia B), XI (hemofilia C), X i protrombiny. Może być również związane z afibrynogenemią, hipofibrynogenemią lub dysfibrynogenemią. Prawie zawsze jest wydłużony w chorobie von Willebranda, także w obecności antykoagulantu toczniowego, w leczeniu heparyną niefrakcjonowaną lub w czasie leczenia doustnymi antykoagulantami (antagonistami witaminy K), w zespole rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC), w niedoborze kininogenu wielkocząsteczkowego i prekalikreiny oraz czynnika XII, we wrodzonym lub nabytym niedoborze czynnika V, przy uszkodzeniu wątroby lub niedoborze witaminy K.
Proszę zatem skonsultować się z lekarzem w celu dalszej diagnostyki.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...