Skocz do zawartości
Forum

Receptory hormonalne przy raku piersi


Gość magda1987

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!! U mojej mamy stwierdzono raka piersi jest po operacji oszczędzającej i wycięciu 10 węzłów chłonnych. Guz miał wielkość do 2 cm. Zaniepokoił mnie negatywny wynik receptorów ESTR oraz PGR dopiero 2 maja mama ma konsultacje z onkologiem na temat receptoru Her2 czy jego dodatni lub ujemny wynik ma w tym momencie decydujące znaczenie?. Oczywiście guz ma złośliwość G2 węzły chłonne oraz przerzuty do innych organów są jak narazie negatywne.

Odnośnik do komentarza
Gość Lekarz Agnieszka Barchnicka

Witam serdecznie,

Receptory hormonalne są jednym z elementów decydujących w wyborze leczenia. (odsyłam do artykułu na temat rokowania - abcrakpiersi.pl/rokowanie-w-raku-piersi) . Jeżeli receptory estrogenowe i progesteronowe są dodatnie, wtedy można zastosować hormonoterapię jako leczenie uzupełniające.
Jeżeli ujemne - hormonoterapia nie jest wskazana, choć decyzja końcowa należy do onkologa znającego dokładną historię choroby.
Receptor HER-2 ma większe znaczenie dla rokowania - nowotwory HER-2 dodatnie cechują się groszym rokowaniem i agresywnością.
Znaczenie dla rokowania ma przede wszystkim stopień zaawansowania guza (stan węzłów chłonnych, wielkość guza, stopień zaawansowania).

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...