Skocz do zawartości
Forum

DCIS po usunięciu raka piersi


Gość annula

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Za kilka miesiecy kończe 50lat. Miałam raka piersi lewej, guzek 12 x 16mm, kilkanaście dni temu miałam operację oszczędzającą (Carcinoma ductale infiltrans mammae G2, pT1, NO (sn)). Guzek wycięto z szerokim marginesem (50 x 50 x 40 mm) W badaniu hist-pat stwierdzono: guz w ocenie makroskopowej oddalony o nie mniej niż 8 mm od najbliższej mu linii cięcia operacyjnego. Ognisko raka naciekającego, w ocenie makroskopowej, ma największy wymiar ok. 16 mm. Wokół tego ogniska widoczna strefa rozrostów typu "high grade DCIS" bez elementu comedo - carcinoma. Nie znaleziono obrazów wrastania guza do naczyń. Ognisko guza inwazyjnego, sądząc z preparatów mikroskopowych, zostało usunięte w całości, jednak rozrosty typu DCIS sięgają niemal do linii ciecia operacyjnego (margines mniejszy niż 0,5 mm).W badaniach immunohistochemicznych ER-reakcja silnie dodatnia w ok.80% komórek nacieku raka, PgR-reakcja silnie dodatnia w około 80% komórek nacieku raka, HER 2 - reakcja słabo wyrażona, błonowa nieciągła (+1, "stan negatywny"). Za 2 tygodnie mam mieć mammografie (obu piersi) celem stwierdzenia czy ewentualnie są jeszcze inne rozrosty DCIS. Chirurg onkolog skierował mnie do onkologa klinicznego, który wraz z radioterapeuta podejma decyzję o rozmiarze radioterapii, oraz o dalszym postępowaniu. Nie miałam wcześniej robionej mammografii, tylko usg (do tej pory mam równowagę tłuszczowo-gruczołową). CZY radioterapia i hormonoterapia wystarczy, nie chce profilaktycznego usuwania piersi, jeszcze nie teraz. Uprzejmie prosze o porade jakie mam szanse na jej zachowanie. Anna

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...