Skocz do zawartości
Forum

Konflikt serologiczny


Gość anita2

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!
Mam grupę krwi A Rh -. Planujemy z mężem nasze pierwsze dziecko, ale boję się właśnie o konflikt serologiczny. Słyszałam, że w Polsce bywa z tym problem, że kobiety ciężarne nie zawsze dostają na czas immunoglobinę i potem mają problem z następną ciążą. Powiedzcie mi jak to jest, czy prawdopodobieństwo konfliktu serologicznego jest duże? Co mogę zrobić, jeśli się okaże, że wystąpił konflikt serologiczny.
Będę niezwykle wdzięczna za wasze porady i podzielenie się ze mną waszym doświadczeniem w tym temacie.
Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza

Cześć! Ja urodziłam urodziłam pierwsze dziecko i bardzo bałam się konfliktu serologicznego. Na szczęście wszystko przebiegło dobrze, choć w 10 tygodniu ciąży byłam w szpitalu i podali im immunoglobinę. Po porodzie także dostałam zastrzyk, żeby następna ciąża była bezpieczna. Przy pierwszym dziecku nie musisz się obawiać, najważniejsze to znaleźć dobrego lekarza i być pod jego stałą opieką. Problemy zaczynają się przy drugim dziecku, wtedy twoje przeciwciała uaktywniają się i to może być niebezpieczne dla dziecka. W przypadku drugiej ciąży immunoglobinę można podać trzy razy.

Odnośnik do komentarza

Hej, rozumiem twój strach, bo sama przez to przechodziłam. Nasłuchałam się okropnych historii od ciotek, które rodziły za czasów, gdy lekarze jeszcze nie do końca wiedzieli jak przeciwdziałać efektom konfliktu. Ja na szczęście urodziłam swoją Malutką bezproblemowo, lekarze podali mi immunoglobulinę, także ani z jej, ani z moim zdrowiem nic złego się nie stało. Nie wiem, co będzie z drugim dzieckiem, na razie wstrzymujemy się z decyzją, ale ufamy lekarzom, którzy mówią, że drugie dziecku z konfliktu także może być w pełni zdrowe.

Odnośnik do komentarza

Konflikt serologiczny polega najczęściej na tym, że matka ma inną cechę Rh niż dziecko. Czyli musisz się tego obawiać wtedy jeśli Twój mąż czy partner ma cechę Rh+ i dziecko ją po nim odziedziczy. Wtedy dziecko jest atakowane przez przeciwciała i płód może ulec zniekształceniu. Jednak w dzisiejszych czasach lekarze doskonale zdają sobie sprawę z tego problemu i ciąża prowadzona pod okiem lekarza nie stwarza zagrożenia. Jeśli istnieje zagrożenie konfliktu serologicznego, czyli jeśli Twój mąż ma Rh+ wtedy lekarz poda Ci immunoglobulinę, która likwiduje problem. Nie martw się. Zaufaj swojemu lekarzowi. Wasz dzidziuś na pewno urodzi się zdrowy i silny :) Tylko pamiętaj, że stres w ciąży może mu zaszkodzić, więc przestań się zamartwiać! Pozdrawiam cieplutko.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...