Skocz do zawartości
Forum

Przepisy dla rodziców dzieci autystycznych


Gość urszula9

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Jestem mamą autystycznego Patryka. Opieka nad nim nie jest łatwa i by wszystkiemu podołać, by pomóc swojemu dziecku zrezygnowałam z pracy. Na rodzinę zaczął zarabiać tylko mąż i nie było łatwo. Na szczęście dowiedziałam się, że niektóre rzeczy mogę mieć za darmo, na przykład zabiegi rehabilitacyjne dla synka. Jeśli jesteście rodzicami chorych dzieci dowiedzcie się jakie prawa wam przysługują. Nie jesteście sami, państwo ma obowiązek wam pomóc. Wykorzystajcie to.

Odnośnik do komentarza
Gość bogusława73

Masz rację, chociaż czasami ręce opadają nad bezdusznością urzędników. Im się wydaje, że my przychodzimy wyciągać pieniądze od państwa, a potem to przepijamy chyba. A przecież rodziny z dzieckiem chorym np. na autyzm mają naprawdę ciężko, opieka nad maluchem wymaga pełnego skupienia i to niejednokrotnie całej rodziny. Podziwiam upór, bo mi nie zawsze starcza sił, żeby chodzić i prosić...

Odnośnik do komentarza

Witaj!
W ramach opieki nad dzieckiem chorym na autyzm tak naprawdę rodzicom przysługuje wiele praw. Wśród nich mamy:
- Każde dziecko w Polsce, a więc również dziecko z autyzmem, ma prawo do nauki, wychowania i opieki odpowiednich do wieku i poziomu rozwoju (art. 1. Ustawy). Prawo to oznacza, że władze (administracja publiczna - gmina, miasto, powiat, Kuratorium Oświaty, Ministerstwo Edukacji Narodowej) mają obowiązek zapewnić dziecku odpowiednie warunki do nauki, wychowania i opieki: w przedszkolu, w szkole podstawowej, w gimnazjum, w szkole ponadgimnazjalnej ogólnokształcącej lub zawodowej.
- Waszemu dziecku należą się zajęcia usprawniające prowadzone przez przygotowaną do tego fachowo osobę, (jeżeli nie ma zapewnionej wystarczającej pomocy w innych instytucjach). O potrzebie przyznania usług, decyduje lekarz specjalista prowadzący dziecko, wydając odpowiednie skierowanie. W skierowaniu lekarz powinien napisać, że prosi o przyznanie dziecku specjalistycznych usług opiekuńczych w wymiarze ... godzin tygodniowo. Powinien też określić ich rodzaj (w Rozporządzeniu są wymienione rodzaje tych usług).
- Świadczenie pielęgnacyjne wypłacane przez gminę przeznaczone jest dla osób, które musiały zrezygnować z pracy po to, by opiekować się osobą niepełnosprawną. W ostatnich miesiącach zmieniły się warunki jego przyznawania oraz wysokość.
Wysokość zasiłku od 1 listopada 2009 roku została podwyższona do kwoty 520 zł. Od 1 stycznia 2010 został zniesiony również próg dochodowy w rodzinie i przysługuje ono wszystkim bez względu na poziom zarobków, podobnie jak w przypadku dodatku pielęgnacyjnego.

Odnośnik do komentarza

Witajcie,
ja tez jestem mamą autystycznego dziecka i bardzo cieszy mnie to, że mogę znaleźć tu słowa wsparcia, usłyszeć opinie od osoby, która walczyła o opiekę nad swoim dzieckiem i udało jej się zorganizować jak najlepsze warunki dla niego. To ważne, że zachęcasz nas do działania i starania się o pomoc, która nam się należy,
Pozdrawiam serdecznie!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...