Skocz do zawartości
Forum

Anemia u kobiet w ciąży


Gość urszula9

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj.
Anemia w ciąży dotyczy ponad 40 % kobiet. Najczęstszą przyczyną niedokrwistości w ciąży jest niedobór żelaza i kwasu foliowego. Wynika to ze zwiększonego zapotrzebowania płodu na te związki. Suplementacja powyższych składników powinna być wystarczającą terapią. Jeśli zastosujesz się do zaleceń lekarza to nie ma powodu do obaw o dziecko. Przy anemii a także jako profilaktyka przed jej wystąpieniem ważna jest odpowiednia dieta bogata w produkty zawierające żelazo i kwas foliowy. Do produktów zawierających duże ilości żelaza zaliczamy: mięso (wołowina, wieprzowina, jagnięcina, drób), ryby i owoce morza, warzywa (brokuły, kapusta włoska, zielony groszek, fasola), pieczywo pełnoziarniste oraz jaja. Dużą ilość kwasu foliowego zawierają: fasola, soki z owoców cytrusowych oraz pieczywo pełnoziarniste.

Odnośnik do komentarza

Witaj,
Ja też zamartwiałam się wystąpieniem u mnie anemii gdy byłam w ciąży, ale lekarz mnie uspokajał, kazał brać kwas foliowy i żelazo i faktycznie strach był niepotrzebny. Po urodzeniu dziecka wszystko wróciło do normy. Oczywiście zamierzam regularnie robić wyniki badań krwi, ale jestem raczej spokojna. Jeśli chodzi o produkty bogate w żelazo to pewnie Cię ucieszy, że czekolada ma go bardzo dużo :) Poza tym słyszałam, że pietruszka również, więc można ją dorzucać do sałatek, zup czy kanapek. Pozdrawiam cieplutko :)

Odnośnik do komentarza

Witam! Najlepszym sposobem uniknięci anemii w ciąży, gdy następują duże ubytki żelaza, jest zdrowa i zbilansowana dieta. Aby poprawić przyswajanie żelaza, trzeba jeść kwaśne owoce bogate w witaminę C, czarne i czerwone porzeczki, agrest, truskawki oraz pomidory. Zaleca się także, by w diecie pojawiły się produkty będące cennym źródłem żelaza, czyli:
wątróbka wieprzowa i z kurczaka,
chleb żytni pełnoziarnisty, żółtko jaj, nataka pietruszki, fasola, groch, soja, brokuły, krewetki,
polędwica wołowa,
czerwone mięsa,
warzywa zielone i czerwone.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...