Skocz do zawartości
Forum

Jak nauczyć dziecko przegrywać?


Gość Klarynka

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Klarynka

Witam,
Mam pewien problem z moim 8 letnim synkiem. Nie umie on przegrywać, gdy gramy w jakieś gry planszowe, czy na lekcjach wf są zawody i mu sie nie powiedzie staje się bardzo nerwowy, zaczyna się kłócić, obrażać. Tak samo jest z grami planszowymi, przerywa je od razu gdy zaczyna mu nie iść. Tłumaczę mu, że nie zawsze można być najlepszym ale on i tak za każdym razem tak samo się zachowuje. Zawsze chce być najlepszy. boję się że w późniejszym wieku może miec z tego powodu problemy...

Odnośnik do komentarza

Umiejętność przegrywania w grach i zabawach jest niezwykle istotna dla rozwoju emocjonalnego dziecka – przygotowuje je do przeróżnych trudnych sytuacji w późniejszym życiu. Im więcej tego rodzaju doświadczeń dziecko zdobędzie w dzieciństwie, tym lepiej będzie sobie radzić z nieuniknionymi porażkami w dorosłości.
Dzieci często traktują wygraną jako potwierdzenie własnej wartości i każda porażka rujnuje ich pozytywny obraz siebie. Warto zadbać by tak tych sytuacji nie odbierały i nauczyły się czerpać satysfakcję z samej zabawy czy pracy, nawet jeśli nie odnoszą zwycięstwa. Aby potrafiły przyjąć, że czasem mimo starań i zaangażowania trzeba pogodzić się z przegraną.
Podczas gry należy doceniać starania dziecka, pokazywać, że kolejne próby pozwalają poprawić umiejętności i dają większą szansę sukcesu w kolejnych podejściach. Warto chwalić konkretne umiejętności i zachowania dziecka, podkreślać, że uczestnictwo we wspólnej zabawie jest dla rodzica źródłem radości. Jeśli dorosły tylko obserwuje zabawę dzieci może w późniejszej rozmowie pochwalić każde dziecko za jakieś dokonanie, tak aby nawet przegrani poczuli się dowartościowani.
Jeśli dziecko bardzo gwałtownie okazuje w grze negatywne emocje należy pozwolić na ich wyładowanie, ale gdy już się uspokoi, porozmawiać z nim podpowiadając inne sposoby reagowania w takich chwilach. Jeśli bardzo przeżywa swoją przegraną trzeba pocieszyć, dać szansę poprawy wyniku czy odegrania się w kolejnej rozgrywce, przypomnieć dawniejsze wygrane.
W zabawie nie należy też stwarzać sztucznych sytuacji, w których dziecko zawsze wygrywa – powinno mieć przekonanie, że rozgrywka jest uczciwa. Czasem tylko warto specjalnie przegrać, żeby pokazać dziecku jak właściwie przyjąć porażkę – nie rozpaczać, nie obrażać się, pogratulować zwycięzcy. Ważne jest wprowadzenie i przestrzeganie zasady „fair play”. Można pokazywać dziecku jej znaczenie także przy innych okazjach np. obserwowaniu rozgrywek sportowych.
Warto uczyć dziecko, że uczciwość, przestrzeganie zasad, wytrwałość i starania są ważniejsze niż zwycięstwa i nagrody.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...